معرفی کتاب : والفجر-2 جلد سی و چهارم از مجموعهی تقویم تاریخ دفاع مقدس
والفجر-2 کتاب والفجر-2 جلد 34 از مجموعهی« تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی از فرماندهان زمان جنگ میباشد و به حوادث جنگ تحمیلی در تیر 1362 پرداخته است.

در راستای استراتژی جدید و تصمیم مسئولین مملکت مبنی‌بر تصرف و آزادسازی قسمت‌هایی از خاک عراق به منظور قبولاندن شرایط بر حق جمهوری اسلا می ایران به رژیم بعثی عراق تصمیم بر این شد که در مناطق عملیاتی غرب و شمال‌غرب عملیات گسترده آفندی جهت عبور از مرزهای کشور عزیز اسلامی بر علیه نیروهای مزدور عراقی طرح‌ریزی شود، ازاین‌رو در این ماه مقدمات اجرای عملیات‌های غرور‌آفرین والفجر 2 و 3 فراهم گردید.

 عملیات والفجر- 2 که در 29 تیر 1362 با رمز «یاالله» در منطقه‌ی عملیاتی شمال‌غرب منطقه‌ی عمومی حاج عمران در محور پیرانشهر – رواندوز آغاز شده بود تا 23 مرداد 1362 به مدت 25 روز ادامه داشت، دست آوردهای بسیار مهمی برای میهن عزیز اسلامی ما داشت و منجر به آزاد سازی بیش از هشتاد پایگاه دشمن بعثی و دویست کیلومتر مربع از خاک عراق گردید و ارتفاعات بسیار مهم منطقه از جمله ارتفاعات 2519، 2120، 1970 در شمال دربند و ارتفاع 2062 و پادگان حاج عمران تصرف شد.
 در حدود چهار هزار نفر از عراقی‌ها کشته و زخمی شدند و 510 از آنان به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند. علاوه بر اینکه ضایعات و تلفات سنگینی به دشمن وارد آمد معبر تغذیه ضد انقلاب وابسته به استکبار از داخل خاک عراق قطع شد.
همچنین دو قرارگاه عملیاتی مشترک در منطقه‌ی غرب و شمال‌غرب با نام‌های نجف (قرارگاه مشترک نیروی زمینی ارتش و سپاه پاسداران در غرب) وحمزه سیدالشهدا (ع) (قرارگاه مشترک نیروی زمینی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درشمال‌غرب ) در تیر 1362 تشکیل گردید.
یگان‌های شرکت کننده و برخی از نتایج روزهای اول تا سوم عملیات والفجر-2 در شرح حوادث ورویدادهای 29 تا 31 تیرما ه ارائه گردیده است.
کتاب مذکور ان‌شاء‌الله توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ خواهد رسید در ضمن محققان محترم می‌توانند در ساعات اداری ایام هفته در محل مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نزاجا در لویزان روبه‌روی ستاد هوانیروز از کتاب والفجر-2 بهره‌برداری نمایند.

 

 منبع : معارف جنگ صیاد شیرازی

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده