معرفی کتاب: رمضان در رمضان- جلد بیست و سوم از مجموعه‏ ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس»
رمضان در رمضان کتاب رمضان در رمضان جلد 23 از مجموعهی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در تیر 1361 پرداخته است.

 پس از آزادی خرمشهر درسوم خرداد 1361 به دست رزمندگان جان برکف و پرتوان اسلام جمهوری اسلامی ایران از نظر تحلیل گران غربی به‌عنوان یک خطر عمده در منطقه مطرح گردید. ازاین‌رو بود که دولت‌های غربی خواهان پایان دادن جنگ و حل اختلافات بین ایران و عراق بودند و راه حل آن‌ را مذاکره می‌دانستند؛ از طرف دیگر کشورهای مرتجع منطقه به حمایت همه جانبه‌ی خود از عراق ادامه می‌دادند. در ضمن رژیم صهیونیستی با طراحی امریکا در اجرای طرحی هماهنگ با عراق و به جنوب لبنان حمله کرد.

 عراقی‌ها وانمود کردند، با نگرش به حمله‌ی اسراییل به جنوب لبنان مصلحت جهان اسلام در این است که بدون هیچ پیش شرطی آتش‌بس در جبهه‌های نبرد عراق و ایران برقرار شود و به طور مشترک نیروهای دو کشور به جای درگیری با هم، بر علیه دشمن مشترک یعنی رژیم صهیونیستی وارد جنگ شوند.
در راستای این ترفند امریکا و رژیم صهیونیستی، صدام حسین بلافاصله در 1361/4/31 با اعلام آتش‌بس یک‌طرفه فرمان عقب‌نشینی نیروهای عراق را در جبهه‌های غرب صادر کرد تا در صورت عدم اقدام مشابه توسط جمهوری اسلامی ایران، کشور ایران را جنگ‌طلب قلمداد نماید و در نزد افکار عمومی مردم منطقه و جهان موافق جنگ معرفی نماید تا از این ترفند استفاده نماید وکمک‌های مالی و نظامی رژیم‌های مرتجع منطقه وقدرت‌های غربی را به سوی عراق جلب نماید.
وقتی‌که فرماندهان نظامی تحت تأثیر ترفند حمله‌ی اسراییل به جنوب لبنان یگانی را به سوریه اعزام کرده بودند حضرت امام خمینی(ره) این توطئه را کشف و از اعزام نیرو جلوگیری نمود و فرمودند:« راه قدس از کربلا می‌گذرد». با این فرمان تکلیف برای مسئولان کشوری و لشکری مشخص شد.
 وقتی مسئولان کشوری و لشکری امام را متقاعد کردند در ادامه‌ی جنگ برای رسیدن به خواسته‌های به حق جمهوری اسلامی ایران ناچار باید وارد خاک عراق شوند. حضرت امام خمینی (ره) فرماندهی کل قوا فرمودند به شرطی که به مردم عراق خسارت وارد نشود.
این‌گونه بود که عملیات رمضان در1361/4/22 ، با چهار قرارگاه قدس، فتح، فجر و نصر در چهار محور و در پنج مرحله با رمز یا صاحب ‌الزمان (عج) شروع شد.
از طرفی عناصر ضدانقلاب در کردستان وشمال‌غرب کشور ایران با پشتیبانی کشور عراق و کشورهای غربی در رأس آن‌ها امریکا علاوه بر اینکه بیش از چهار لشکر نیروی زمینی ارتش را درگیر کرده بودند نیروی قابل توجهی نیز از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه‌ی کردستان و شمال‌غرب ایران مشغول پاک‌سازی نیروهای ضدانقلاب بود و روزانه تعداد قابل توجهی شهید و جانباز را در این راه تقدیم انقلاب اسلامی ایران می‌کردند..

 

 

در بخشی از صفحات رویدادهای 22 تیرماه 1361 میخوانیم: «…نخستین مرحله از عملیات بزرگ رمضان با عقبراندن توپخانه عراق از منطقه حورمان- در خاک عراق- با موفقیت پایان گرفت. در نخستین مرحله عملیات رمضان، آتش توپخانه دورزن عراق بر روی جاده خرمشهر- اهواز- حسینیه و شمال غربی خرمشهر خاموش شد. نتایج کمتر از دو روز نبرد نیروهای ما، آسیب کامل دو لشکر و انهدام کامل دو تیپ زرهی و پیاده عراق است…»(ص597)
 

 

علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.

 

رمضان در رمضان- جلد بیست و سوم از مجموعه‏ ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس»

تهیه و تدوین : مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس 
تالیف : نبی کریمی
چاپ اول : سال 1392
ناشر : تهران مرکز اسناد انقلاب اسلامی
شمارگان: 2000 جلد؛
قیمت : 34000 تومان؛
تلفن مرکز پخش : 66953607
آدرس : تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، روبروی پمپ بنزین اسدی، پلاک 2094، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده