ششمین جلسه هم اندیشی پیشکسوتان وپژوهشگران دفاع مقدس، روز سه شنبه 29 اردیبهشت سال جاری در هیئت معارف جنگ سپهبد شهید علی صیاد شیرازی با حضور جمعی از پژوهشگران ارتشی حوزه دفاع مقدس برگزار شد. از ویژگی های جلسه اخیر این بود که بر خلاف پنج جلسه قبلی که پیشکسوتان باز نشسته در آن شرکت داشتند، مدعوین این جلسه از ارتشیان شاغلی بودند که یا درحال طی دوره دافوس (دانشگاه فرماندهی وستاد آجا)، و یا از اساتید این دانشگاه می باشند.

جلسات مذکور در راستای سیاست گفتمان سازی هیئت معارف جنگ برگزار می شود تا بر اساس آن گفتمانی علمی، واقع گرایانه و به دور از هرگونه تحریف و صرفاً مبتنی بر واقعیات و حقایق دفاع مقدس تبیین و به جامعه، به ویژه نسل جوان، که تاریخ آینده کشور در دستان آنان خواهد بود، ارائه شود.
این جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از دانشجویان مدعو آغاز شد و سپس امیر سرتیپ سید ناصر حسینی معاون هماهنگ کننده هیئت معارف جنگ ضمن خوشامد گویی به حاضرین، اهداف برگزاری این جلسات را بیان کرد. وی در ابتدا بر این نکته تاکید کرد که با وجود گذشت حدود سه دهه از خاتمۀ جنگ تحمیلی، شاهد وجود گفتمان های متعددی از دفاع مقدس هستیم که بعضاً فاقد مبانی منطقی وعلمی بوده و یا آلوده به تحریفات هستند، تا جایی که این تحریفات گاهی حتی منجر به تأثیر گذاری منفی و نادرست در آیین نامه های رزمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز شده است. وی افزود که هدف اساسی هیئت معارف جنگ از تشکیل این جلسات و تبیین گفتمان ارتشی دفاع مقدس، پیشگیری از وقوع این گونه تحریفات و انحرافات مضرّ و خطرناک است.
امیر حسینی به منظور اثبات حرف خود به این نکته اشاره کرد که تا سه چهار سال پیش از مجموع حدود شش هزار عنوان کتاب  حوزه دفاع مقدس که در سطح کشور چاپ و منتشر شده بود، سهم ارتش فقط 600 عنوان یعنی تقریباً 10درصد از مجموع این کتاب ها بود که البته اخیراً این درصد کمی افزایش یافته است.


وی در ادامه افزود که در سازمان های مختلف ارتش اسناد و مدارک فروانی وجود دارد که بیان کننده واقعیات مسلمی از دفاع مقدس هستند ولی متأسفانه مورد مراجعه نویسندگان و پژوهشگران قرار نگرفته اند و یکی از خواسته های هیئت از شما نویسندگان و پژوهشگران محترم همین است که برای پژوهش هایتان از این منابع و اسناد صد در صد معتبر استفاده کنید.
امیر حسینی در ادامه به بیان واقعیت هایی از دوره قبل از شروع جنگ در خصوص ارتش و اقدامات این سازمان در این دوره و روزهای آغازین جنگ پرداخت وگفت: ارتش نوین ایران که ایجاد آن به دهها سال قبل از انقلاب بر می گردد، با مبانی علوم نظامی به خوبی آشنا بود. آموزش بسیار خوب و تجهیزات مدرنی داشت و با توجه به این که از گذشته های دور اختلافات مرزی بین ایران و عراق وجود داشت، در همان زمان طرح های عملیاتی در هر سه نیروی ایران برای مقابله با تهدید عراق و حتی اقدام پیش دستانه تهیه شده بود که متاسفانه به دلیل اوضاع نابسامان پس از پیروزی انقلاب در ارتش، این طرح ها در مرحله بازدارندگی به اجرا در نیامد اما بلافاصله پس از آغاز تجاوز ارتش به سرعت این طرح ها را تبدیل به دستور و به نیروها ابلاغ کرد و نیروهای سه گانه ارتش بر اساس این طرح ها در زمین، هوا و دریا اقدام کردند. ما شاهد بودیم که نیروی هوایی ارتش فقط سه ساعت پس از حمله عراق حمله متقابلی را علیه این کشور انجام داد و در روز بعد حمله هم در عملیات “کمان99” با بیش از 140 فروند هواپیما به پایگاههای هوائی و دیگر مراکز مهم عراق حمله کرد. نیروی زمینی هم به رغم این که 50 درصد از استعدادش درگیر مناقشات داخلی و به ویژه آشوب های کردستان بود، به سرعت سایر یگانهای خود را در امتداد مرز گسترش داد و با انجام عملیات های تأخیری و به مدد پشتیبانی های نیروی هوایی و هوانیروز موفق به سد کردن پیش روی دشمن شد(این واقعیت مهم گاهی سهواً یا عمداً مورد غفلت قرار می گیرد). نیروی دریایی و نیروی هوایی در عملیات مشترک مروارید درهفتم آذر 1359 نیروی دریایی عراق را برای همیشه از صحنه جنگ خارج کردند، و همان طور که شاهد بودیم راهبرد نظامی عراق در همان سه ماه اول شروع تجاوز با شکست سنگینی مواجه شد، تا جایی که رژیم عراق در حالی که هنوز به هیچ یک از اهداف اعلامی خود دست نیافته بود، به اولین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر برقراری آتش بس در روز ششم مهر یعنی هفتمین روز جنگ پاسخ مثبت داد.


وی تاکید نمود که اسناد تمامی این گفته ها موجود است و می توان در نگارش مقالات وکتاب ها از آنها استفاده کرد.
امیر حسینی در ادامه اظهار داشت: به رغم وجود تقسیم بندی های دیگری از دفاع مقدس، در گفتمان ارتشی، هشت سال دفاع مقدس به چهار دورۀ بازدارندگی، تثبیت دشمن، دفع تجاوز و تنبیه متجاوز، تقسم می شود.
وی دلایل عدم موفقیت بازدارندگی و حمله عراق به ایران را این گونه عنوان کرد:
1-    عدم باور ملی به ویژه مسئولان کشور به تهدید نظامی عراق
2-    فقدان انسجام لازم وکافی در سطح مدیریت کلان کشور
3-    وجود اختلافات سیاسی و نبود انسجام لازم در نیروهای مسلح و دفاعی کشور
4-    آسیب های وارده به ارتش بر اثر نابسامانی های اولیه انقلاب
در ادامه این جلسه توسط رئیس هیئت تحریریه هیئت معارف جنگ توضیحاتی در خصوص نحوۀ تهیه و نگارش مقالات علمی- ترویجی ارائه شد وجاسه خاتمه یافت.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده