بازتاب مراسم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در مطبوعات خارجی
مراسم روز ارتش علاوه بر رسانه های داخلی در روزنامه ها و ر سانه های خارجی نیز باز تاب گسترده ای داشت که به عنوان نمونه به انتشار اخبار مراسم مذکور در تعدادی از این رسانه ها می پردازیم: خبرگزاری اسپوتنیک نیوز روسیه ضمن پرداختن اخبار مربوط به گرامی داشت روز ارتش در ایران، به بازتاب دادن دست آوردهای سخت افزاری ارتش ایران و نمایش آنها در این روز اشاره کرد.

از جمله مهمترین ساخته های نیروی زمینی جمهوری اسلامی که نظر این خبرگزاری را به خود جلب کرده، ساخت روبات کنترل از راه دور و تانک چرخ دار بوده است:" این روبات دارای قابلیت پیشروی در مناطق عملیاتی تا 2 کیلومتر و حمل بار به میزان 600 کیلوگرم از جمله سلاح های سنگین و ضدهوایی می باشد".

از دیگر سلاح های به نمایش درآمده در روز ارتش که مورد توجه این خبرگزاری قرار گرفته وسیلۀ نقلیه فوق سبکی است که می تواند در مسیرهای سخت و ناهموار تا 100 کیلومتر بر ساعت و در مسیرهای هموار تا 130 کیلومتر بر ساعت طی مسیر نماید، ضمن آنکه می تواند به مسلسل خودکار نیز مسلح شود. این خودروی سبک هم در مناطق عملیاتی و هم در مناطق شناسایی کاربرد دارد. این خبرگزاری در پایان به پیشرفت متخصصین نظامی ایران در ساخت و توسعۀ سخت افزارهای جنگی در سال های اخیر اشاره کرد.
خبرگزاری رویترز صرفا به پخش فیلمی از مراسم رژه نیروی زمینی و سان دیدن رییس جمهور ایران اکتفا کرده و هیچ خبر یا گزارشی منتشر نکرده است.
مراسم روز ارتش در خبرگزاری های اسراییلی بازتاب گسترده ای داشت. روزنامه ها و خبرگزاری هایی از قبیل تایمز اسراییل، جورزلیم پست و هاآرتس ازجمله منابعی بودند که به این موضوع پرداختند.
جورزلیم پست در این مورد نوشته است:
 ارتش ایران مراسم سالانه رژه را به مناسبت سالروز ارتش در تهران برگزار کرد. این مراسم در مرقد رهبر فقید ایران آیت الله خمینی و با حضور رییس جمهور ایران برگزار شد. این مراسم با رژه رزمندگانی که در جنگ حضور داشتند شروع شد. ایران سلاح های بسیاری را به نمایش گذاشت، ازجمله موشک ضدهوایی باور 373 که رسانه های ایران آن را اس-300 ایرانی نامیده اند.
این مراسم با سخنرانی روحانی پایان یافت که در آن حملۀ عربستان به یمن و کشتار کودکان و افراد بی گناه در این حمله را محکوم کرد".
دیگر روزنامه های اسراییلی بیشتر به فریادهای مرگ بر اسراییل در مراسم روز ارتش اشاره کردند و عنوان "مراسم روز ارتش در ایران با فریاد مرگ بر اسراییل" در بیشتر آنها مشترک بود.
روزنامه انگلیسی تلگراف:
ضمن پرداختن به مراسم روز ارتش در ایران به سخنان فرمانده ستاد مشترک ارتش خطاب به اسراییل اشاره کرد که: اتفاقاً پیام ما هم به این رژیم نامشروع همین است، برای مقابله با این رژیم نیازی به کل ظرفیت نیروهای مسلح ایران نیست و ارتش جمهوری اسلامی به تنهایی می تواند اسرائیل را نابود کند. اگر دشمن خدای ناکرده اقدامی انجام دهد که در پی آن مواضع جمهوری اسلامی ایران به خطر بیفتد بداند که قطعاً نیروهای مسلح ما در پاسخگویی درنگ نخواهند کرد.

ترجمه و تنظیم: ستوان دوم وظیفه مصطفی پور

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده