به مناسبت سالروز شهادت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی – انتشار مجدد
خوشتر آن باشد که سر دلبران گفته آید در حدیث دیگران هم زمان با دهمین سالگرد شهادت امیر سرافراز ارتش سپهبد علی صیاد شیرازی، خبرگزاری "اسکای نیوز" خبری را منتشر کرد که مروری مجدد به آن خالی از لطف نیست. بر اساس این خبر یک محقق عراقی به نام دکتر الجانبی با افشای نکات تازه ای از کینه و دشمنی رژیم بعث عراق و منافقین از این فرمانده دلیر، از لا به لای اسناد رژیم ساقط شده صدام، به تشریح آن پرداخته و مطالبی به شرح زیر عنوان نموده است:

“نام صیاد شیرازی برای اولین بار توسط عوامل مزدور بعثی که در کردستان ایران مشغول آشوب و بلوا بودند به ضد اطلاعات و استخبارات ارتش عراق گزارش و همان زمان دستور تصفیه این افسر جوان و انقلابی ایران، توسط رژیم عراق صادر شد. این دستور توسط نماینده بعثی ها برای اولین بار به گروه کومله ابلاغ و قرار شد همراه با صیاد، 27 پاسدار، ارتشی و حزب اللهی ایران در استان کردستان ترور شوند. نام صیاد شیرازی بیش از هر افسر ارتش ایران در سرویس های امنیتی و جاسوسی رژیم صدام دیده می شد که اطلاعات آن از سوی منافقین و مزدوران صدام در کردستان ایران تهیه و تنظیم شده بود. فرماندهی صیاد در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران بار دیگر نام و شخصیت این افسر را بر روی میز سرویس های استخباراتی ارتش صدام آورد. در ابتدا آنها نسبت به عملکرد وی و ارتقاء سطح فرماندهی اش ابراز تردید می کردند، اما تشکیل قرارگاه های مشترک سپاه و ارتش ایران برای باز پس گیری اراضی اشغال شده که شوک آن با شکست محاصره آبادان به رژیم بعث وارد شد، برابر سندی که زمان آن به نبردهای چزابه بر می گردد، از صیاد شیرازی بعنوان «احیاگر ماشین جنگی ارتش» جمهوری اسلامی ایران نام برده شده است. سرویسهای امنیتی عراق در خصوص این فرمانده از چند اسیر ایرانی بازجویی کرده و در نهایت در گزارش روزانه خود به ستاد عالی ارتش صدام که دیکتاتور عراق آن را مطالعه می کرد، در خصوص شهید صیاد شیرازی چنین اعلام می کند:
“این فرمانده ایرانی وحدت عملیاتی بین نیروهای سپاه و ارتش را به شدت پشتیبانی می کند و از افسران مورد عنایت آیت الله خامنه ای ]مد ظله العالی[  است و در ردیف حزب الهی های ارتش ایران قرار دارد. وی با انتقال تجربیات و آموزش نظامی به پاسداران و بسیجیان موافقت کرده و جاده صاف کن بن بست هایی شده است که در زمان بنی صدر رییس جمهور معزول ایران، بین ارتش و سپاه بوجود آمده بود.”
عملیات فتح المبین خشم ارتش بعثی را از صیاد دو چندان کرد و قابلیت های او در کنار سایر فرماندهان سپاه و ارتش در عملیات آزادسازی خرمشهر منجر به آن شد تا پرونده عملکرد صیاد شیرازی در استخبارات عراق قطورتر شود تا اینکه با تماس های عمیق منافقین با رژیم صدام در سال 1363 فهرستی از اسامی فرماندهان و مسئولین جنگ در ایران توسط رژیم صدام به منافقین داده و از آنها خواسته شد این افراد را ترور کنند که نام صیاد شیرازی نیز در بین این فهرست دیده می شد. منافقین نیز که از عملکرد صیاد شیرازی به خشم آمده بودند، مسیر این ترور را در پرونده مخوف تروریستی خویش باز گذاشتند.
در سال 1366 در جلسه ای که در منطقه الرشید بغداد در یک مجموعه تفریحی بر پاشد، مسئولین امنیتی عراق به خاطر توفیق نیافتن منافقین در ترور صیاد شیرازی از تروریستهای منافقین انتقاد کردند. حضور صیاد شیرازی در سرکوب منافقین در”عملیات مرصاد” نیز بار دیگر ضربه ای کاری از سوی این افسر انقلابی ارتش ایران بر پیکر رژیم بعث و منافقین وارد کرد. سران منافقین با این خشم سالها انتظار کشیدند تا از این مرد جنگی ایران انتقام بگیرند. ده سال پیش در حالی که شمارش معکوس سقوط رژیم صدام شروع شده بود، منافقین با وعده ای که به صدام جنایتکار داده بودند، این افسر شجاع را به شهادت رساندند.
دو روز پس از شهادت صیاد شیرازی در حالی که صدام به تازگی از تکریت بازگشته بود از (حمود) منشی خود خواست مراتب تشکرش را از منافقین به دلیل ترور این افسر ایرانی به آنها ابلاغ کرده و به (قصی) پسر جنایتکار و فاسدش نیز دستور داد به سران منافقین “پاداش” دهد. صدام به حمود گفته بود کاش این ترور در سالهای اول جنگ رخ می داد. هنوز تصویر صیاد شیرازی که بر روی زمین نشسته و نقشه عملیات را در جمع پاسداران و ارتشیان بازگو می کند در پرونده قطور وی در استخبارات ارتش عراق دیده می شود. (عدنان خیر ا…) دست راست صدام و پسر دایی و برادر زن دیکتاتور عراق که وزارت دفاع و بخش مهمی از فرماندهی ارتش عراق را در دست داشت در یکی از جلسه های ستاد ارتش عراق در خصوص صیاد شیرازی گفته بود: ( باید از فرماندهان جوان و جسوری مانند صیاد شیرازی در هر جنگی ترسید.)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده