نکاتی درباره ی جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان-15
در این قسمت به بررسی عناوین مهم خبری منتشر شده در مطبوعات جهان از تاریخ 1360/01/15(1981/04/04) تا تاریخ 1360/01/30(1981/01/19) می پردازیم. نخستین مطلبی که در زمان خود بسیار حائز اهمیت بوده و امروز نیز به عنوان یکی از عملیاتهای به یاد ماندنی نیروی هوایی از آن یاد می شود، حمله ی هواپیماهای ایرانی به خاک عراق و انهدام بمب افکن های توپولوف این کشور است.

روزنامۀ گاردین در تاریخ 15 فروردین 1360 به درج این خبر پرداخت: "سرهنگ جواد فکوری، وزیر دفاع ایران، دیروز گفت که هشت هواپیمای ایران بمب افکن های توپولوف را منهدم کرده اند. به گفتۀ وی هواپیماهای ایران به یک پایگاه عراقی در مرز این کشور با اردن حمله کرده اند تا نشان دهند که هیچ نقطه عراق از حملات نیروی هوایی ایران ایمن نیست."

 

وی نام این پایگاه را "حاج حسن" اعلام کرد و گفت فقط 30 مایل تا مرز اردن فاصله دارد و بدین ترتیب به طور ضمنی گفت که هواپیماها از تمام خاک عراق گذشته و سیستم پدافند ضدهوایی پیچیده ساخت شوروی عراق را ناکام گذاشته اند. سرهنگ فکوری که فرمانده نیروی هوایی نیز هست در رادیو دولتی اعلام کرد علت انتخاب این پایگاه که در دورترین نقطه از خاک ایران قرار دارد، این بوده تا به صدام نشان دهیم که هیچ نقطه از عراق خارج از دسترس ایران نیست".

گفتنی است این عملیات با نام عملیات اچ-3 شناخته می شود.

مطلب مهم بعدی، توسعۀ روابط آمریکا با عراق است. نیوزویک در تاریخ 17 فروردین 1360 در گزارشی با عنوان "چراغ سبز عراق به آمریکا" می نویسد: "به گفتۀ یک مقام وزارت خارجۀ آمریکا، عراق علایم دوستانه ای را به واشنگتن ارسال داشته است". این روزنامه در ادامه افزود: "عراق پس از سال 1967 و در پی پشتیبانی آمریکا از اسراییل در جنگ بین اعراب و اسراییل، برای تامین تسلیحات به روس ها روی آورد. اما اکنون در جنگ با ایران، عراق از کمک های روس ناراضی بوده و درصدد تجارت نظامی با غرب است".

هشت روز پس از انتشار این خبر از سوی نیوزویک-25 فروردین 1360-  روزنامه عرب زبان "الازمنه العربیه" از افزایش صادرات آمریکا به عراق سخن گفته است: "وزارت بازرگانی آمریکا شرکت های آمریکایی را به شرکت در پخش صنا یع آمریکایی در نمایشگاه بین المللی بغداد تشویق کرد. این نمایشگاه در ماه اکتبر آینده به منظور بهره برداری از بازار مصرفی عراق به ویژه در دوران بازسازی خرابی های حاصله از جنگ برپا می شود. صادرات آمریکا به عراق در سال گذشته بالغ بر 64 % بوده که در میان کشورهای عربی وارد کننده ی کالا از این کشور بالاترین سطح را داشته است. این واردات از 441 میلیون دلار در سال 1979 به 724 میلیون دلار در سال 1980 رسیده است. طرف آمریکایی امیدوار است که در سال جاری نیز حجم صادرات در مقایسه با نسبت اعلام شده در سال 1980 بیش از 100 میلیون دلار باشد".

تجاوز آشکار عراق به ایران حامیان بسیاری داشته است، به نحوی که  دو ابر قدرت متخاصم آن زمان، آمریکا و شوروی، هردو از این کشور حمایت کرده اند. هرچند روابط بین جماهیر شوروی و عراق در مقاطعی به سردی گراییده بود (النهار العربی- تونس- 24 فروردین 1360) اما عراق همواره از تسلیحات شوروی در جنگ با ایران استفاده کرده است. آمریکا نیز که از سال 1967 روابط دیپلماتیک با عراق نداشت، در فروردین 1360-آوریل 1981-  با دو اقدام خود دور جدیدی از روابط با عراق را از سر گرفت: برداشتن تحریم فروش هواپیماهای بوئینگ به عراق و سفر معاون وزیر خارجۀ این کشور به عراق، پس از 14 سال (الازمنه العربیه به نقل از یونایتد پرس، فروردین 1360).

حمایت های غرب و شرق از عراق در حالی بود که این کشور به تصرف قسمت هایی از ایران راضی نبوده بلکه سودای تجزیۀ ایران را در سر می­پروراند. واشنگتن پست سخنان طارق عزیز را در تاریخ 30 فروردین 1360- 19 آوریل 1981-  آورده است:"گفت: "ما به نقطه ای رسیده ­ایم که اهدافمان تغییر کرده اند. اگر ایران به دشمنی ادامه دهد، بهتر است به جای یک ایران بزرگ، پنج ایران کوچک داشته باشیم." وی ادعا کرد که تصمیم عراق برای تجزیۀ ایران اساسا سیاستی دفاعی است که ناشی از سازش­ناپذیری ایران است. سخنان طارق عزیز حاکی از خطر قریب الوقوع تغییر شدید و عمده در مسیر جنگ است.

 

تهیه و تنظیم: ستوان دوم وظیفه مصطفی پور
منبع: جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، جلد 6

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده