معرفی کتاب : فتح بزرگ جلد بیستم از مجموعهی تقویم تاریخ دفاع مقدس
فتح بزرگ کتاب فتح بزرگ جلد بیستم از مجموعهی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیران سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی و سرتیپ دوم بازنشسته ستاد سعید پورداراب از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در فروردین 1361 پرداخته است. بهره‏ گیرى مؤلفان از انبوه منابع اسنادى و سایر نشریات و خبرگزارى‏ ها تصویرى بسیار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ایران از میهن اسلامی به دست مى ‏دهد که نظیر آنها را در کمتر منبعى مى‏ توان یافت.

با آغاز فصل بهار و اجرای عملیات فتح‌المبین با رمز بسم‌الله القاسم الجبارین، یا زهرا(س) که حاصل ایمان و فداکاری و ایثار همه رزمندگان و تلاش گسترده نیروهای مستقر در منطقه‌ی عمومی دزفول و شوش بود. ضمن آزادسازی زمین‌های غرب رودخانه‌ی کرخه موجب تضعیف نیروهای دشمن و زمینه‌ساز اجرای سریع عملیات بزرگ‌تر بیت‌المقدس گردید.
از ویژگی‌های بارز عملیات فتح‌المبین حضور گسترده نیروهای بسیجی مردمی بود که همچون سیلی خروشان به سوی جبهه‌ها سرازیر شده بودند؛ ویژگی دیگر این عملیات وارد کردن تلفات و ضایعات سنگین به دشمن متجاوز بود و به لطف خدا و رعایت اصول جنگ رزمندگان اسلام تلفات و ضایعات بسیار کمی داشتند و ویژگی دیگر این عملیات سرعت در رسیدن به اهداف مورد نظر در مدت هشت روز و پیروزی بزرگی بود که نصیب رزمندگان ایران اسلامی شد.
نتایج درخشان عملیات فتح‌المبین:
1- مناطق آزاد شده حدود 2200 کیلومتر مربع.
2- شانزده هزار نفر اسیر گرفته شد و در حدود 25000 نفر از نیروهای متجاوز عراقی کشته و زخمی شدند.
3- شش فروند هواپیما، سه فروند بالگرد، 270 دستگاه تانک و 150 دستگاه نفربر عراقی منهدم گردید.
4- در حدود 150 دستگاه تانک، 170 دستگاه نفربر، 125 اراده توپ و در حدود پانصد دستگاه خودرو و هزاران قبضه سلاح و انواع اقسام تجهیزات مخابراتی و تجهیزات مهندسی از نیروهای عراقی به غنیمت گرفته شد.
5- منطقه‌ی عین‌خوش ارتفاعات بلتا، ابوصلیبی‌خات، علی‌گره‌زد، میشداغ، رقابیه، برقازه، تینه و چاه‌های نفت ابوغریب آزاد شد.
6- شهرهای دزفول، شوش، اندیمشک و جاده مواصلاتی دزفول – اهواز از زیر آتش توپخانه دشمن خارج شدند.
بخشی از پیام امام خمینی فرماندهی کل قوا در 10/1/1360 در پایان علمیات فتح‌المبین:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم ـ ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.
مبارک باد بر بقیه‌الله ارواحنا له الفداء وجود چنین رزمندگان ارزشمند و مجاهدان فی سبیل‌الله که آبروی اسلام را حفظ و ملت ایران را رو سپید و مجاهدان راه خدا را سرافراز نمودید و ملت بزرگ ایران و فرزندان اسلام به شما سلحشوران افتخار می‌کنند…
آفرین بر شما که میهن خود را بر بال ملائکه‌الله نشاندید و در میان ملل جهان چنین ملت قدردانی که به مجرد فتح و پیروزی توسط رزمندگان به دعا و شادی برخاستید… این‌جانب از دور، دست و بازوی قدرتمند شما را که دست خداوند بالای آن است می‌بوسم و بر این بوسه افتخار می‌کنم…درود بر شما و رحمت بر شهیدان راه حق و شهدای جبهه نبرد حق علیه باطل و سلام بر عباد‌الله الصالحین.

 

با کوشش سرهنگ بازنشسته پیاده ستاد محمد مطواعی 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده