معرفی کتاب:برفراز آسمانها(جلد هشتم تقویم تاریخ دفاع مقدس) – سعید پور داراب
کتاب برفراز آسمانها جلد هشتم از مجموعه‏ ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد سعید پورداراب از فرماندهان زمان جنگ میباشد.که به حوادث جنگ تحمیلی در فروردین 1360 پرداخته است.
بهره ‏گیرى مؤلف از انبوه منابع اسنادى و سایر نشریات و خبرگزاری ‏ها تصویرى بسیار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ایران از میهن اسلامی به دست مى ‏دهد که نظیر آن‌ها را در کم‌تر منبعى مى‏ توانید ببینید.
 خلبانان افتخار آفرین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات اچ- 3 ملقب به الولید را در پانزدهم فروردین با یک عملیات متهورانه و تحسین‌برانگیز که در حدود چهار ساعت و پنجاه دقیقه به طول انجامید و رکوردی بی سابقه در عملیات رزمی هوایی و شاهکار چهار مرحله سوخت‌گیری هوایی با امکانات به کار گرفته شده می‌باشد، بزرگ‌ترین ضربه را بر پیکر نیروی هوایی رژیم بعثی در چهار پایگاه در عمق خاک عراق و در حوالی مرز اردن با انهدام 48 فروند بالگرد و هواپیمای مختلف به ویژه توپولف – 16 و22 در پایگاه اصلی و دو پایگاه فرعی اچ-3 وارد نمودند و درسی فراموش نشدنی به رژیم عراق دادند. در 1360/1/17 خلبانان و خدمه‌ی شجاع هشت جنگنده‌ی ایرانی با امام امت دیدار و از سوی امام خمینی (ره) تشویق شدند.
همچنین سه عملیات آفندی محدود بسیار موفق. 1- عملیات آفندی کانال هندلی 2- عملیات آفندی تپه چشمه در غرب کرخه در مورخه 1360/1/15 و 3- عملیات آفندی زغن در غرب کرخه (منطقه‌ی شوش)در مورخه 1360/1/25 ، اجرا شد که منجر به توسعه سرپل‌های غرب رودخانه‌ی کرخه در منطقه‌ی لشکر 21 پیاده و انهدام بخشی از نیروهای دشمن در این مناطق شد.
در 1360/1/27  دفع پاتک سنگین دشمن توسط گردان 112 از لشکر 28 پیاده کردستان و عناصری از سپاه پاسدارن به مدت یازده روز در منطقه قوچ سلطان مریوان و شکست نیروهای عراقی حمله کننده و عقب نشینی آن‌ها با دادن تلفات و ضایعات فراوان.
حضرت امام خمینی (ره) در خصوص پیوند ارتش با روحانیون چنین فرمودند: من از همه‌ی ارتش؛ چه نیروهای هوایی، چه نیروهای زمینی، چه نیروهای دریایی و چه نیروهای دیگر از همه‌ی قوای مسلح پشتیبانی کرده‌ام و می‌کنم و از قول ملت هم همین عمل را انجام داده و می‌دهم.
 
کتاب برفراز آسمان‌ها جلد هشتم از مجموعه‏ ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس»
به کوشش : سعید پورداراب
چاپ اول :  سال 1387
ناشر : انتشارات ایران مرکز اسناد انقلاب اسلامی
شمارگان: 2000 جلد؛
قیمت : 5000 تومان؛
تلفن مرکز پخش : 22211194
آدرس : تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، روبروی پمپ بنزین اسدی، پلاک 2094، مرکزاسناد انقلاب اسلامی.
 
با کوشش سرهنگ پیاده ستاد محمد مطواعی
 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده