خاطره سردار سرلشگر پاسدار غلامعلی رشید معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح
به مناسبت 21 فروردین سالروز شهادت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی شهید صیاد شیرازی یک انسان عادی نبود، حقیقتاً یکی از جنبه های برجسته و بارز شخصیتی داشت که او را از دیگران متمایز می کرد، به لحاظ شجاعت کم نظیر بود طوری که به راحتی می دیدیم که شجاعت در حد بالایی در وجودش موج می زد.

بسیاری از سرداران و رزمندگان در جنگ ایشان را دعوت می کردند که در عقب بماند و از رفتن به صحنه های بحرانی که همه نوع گلوله از سوی دشمن شلیک می شد خودداری کند اما این شهید عزیز هرگز قبول نمی کرد و با شجاعت تمام دوشادوش رزمندگان می جنگید؛ مثلاً در کنار پل سابله که همه رزمندگان سپاهی و بسیجی و ارتشی …

جنگ شدیدی با دشمن داشتند صبح روز هفتم بود که شهید صیاد شیرازی حضور پیدا کرد آن هم درست در جایی که تیر مستقیم تفنگ، حتی تانک و همه نوع گلوله در اطراف آن شلیک می شد بارها این حادثه تکرار می شد و این از شجاعت بسیار بالای ایشان بود یا در کنار شرق دجله در عملیات بدر که حضور یافت و داستان مفصلی دارد باز یک تحرک و شجاعت فوق العاده ای داشتند که اگر فیلمش را ببینید در حیرت و تعجب می مانید که او تا چه حد شجاع بود. حتی قبل از شهادت که تقریباً 55 سال سن داشت باز آنچنان تحرک و فعالیت داشتند گویی که یک جوان 25 ساله است یا مثلاً زمانی که در سمت معاون بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح بودند از اذان صبح تا انتهای شب کار می کردند و یا 50 یا 100 نفر را به مناطق جنگی و یا مناطقی که ارتش و سپاه هستند می برد هیچ گاه ندیدیم خسته شود و به قول یکی از برادرها صیاد شیرازی خستگی را خسته می کرد از بس که تحرک و شادابی داشت برای خدمت سر از پا نمی شناخت و این حقیقتی است که عرض می کنم ، من نزدیک پنج سال تمام از نزدیک در یک قرارگاه با ایشان زندگی می کردم در زمان جنگ قرارگاه مرکزی کربلا یا قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا که با هم بودیم حقیقتاً من یک بار ایشان را در حال خواب ندیدم حال کجا می خوابید و کی می خوابید؟ واقعاً در حیرتم!

همیشه فانوسقه بسته، با لباس مرتب و منظم، مثل یک نظامی کامل، حتی یک بار ایشان را ندیدم که مثلاً جوراب پایش نباشد و در اطراف قرارگاه باشد. یک انسان قبراق، سرحال، شاداب، خستگی ناپذیر، کلت به کمر بسته، کلاه و قطب نما و سایر تجهیزات نظامی که بایستی به همراه داشته باشد به همراه داشت. حالا چه در قرارگاه باشد، چه در خط مقدم و … خلاصه مجموعه اینها نشان می داد که او استراحت بسیار مختصری داشت که آن را هم ما ندیدیم. از نظر انضباط بی نهایت منضبط بود و شایستگی یک فرمانده مقتدر و منضبط و مدیر و مدبر را که بایستی لشگر و تیپ و عده و بالاتر از اینها را اداره کند دارا بود. همیشه با وضو بود . اهل نماز شب، معتقد به نماز اول را وقت به جا آوردن و خلاصه سرشار از معنویت و فضیلت حتی قبل از هر جلسه ای 2 رکعت نماز می خواند و بعد جلسه را اداره می کرد. زیارت عاشورا و ادعیه مختلف را به کرات می خواند هر فرصتی هم که پیش می آمد تا به مکانهای زیارتی برود تا صبح در حرم می ماند و زیارت می کرد.

سردار لطفاً راجع به نقش این شهید در خصوص ایجاد وحدت بین ارتش و سپاه قدری توضیح دهید با توجه به این که شرایط آن روزها، شرایط خاصی بود و به راحتی نمی شد بین این دو سازمان لشگری انسجام و وحدت ایجاد کرد به نظر شما شهید صیاد شیرازی چرا و چگونه توانست به این مهم برسد؟

سپهبد شهید صیاد شیرازی در حقیقت یک نقش تاریخی در وحدت بین ارتش و سپاه ایفا کرد و این نقش تاریخی ایشان هم فراموش نشدنی است حالا برای این که بهتر بتوانم این سئوال شما را پاسخ بدهم اشاره ای هم به شرایط آن روزها می کنم. ببینید، شهید صیاد در شرایطی این نقش را به عهده گرفت که دشمن متجاوز بعثی عراق با آن همه لشگر و تیپ و با حمایت کشورهای منطقه و استکبار جهانی امریکا به میهن اسلامی ما حمله کرده بود و بخشهای زیادی از استانهای مرزی ما را اشغال کرده بود و حتی شهرهای متعددی را هم به تصرف درآورده بود در یک چنین شرایطی خوب حضرت امام (ره) فردی مانند بنی صدر که رئیس جمهور این مملکت بود هشت ماه قبل از جنگ او را به فرماندهی کل قوا منصوب کرده بود به خاطر این که اوضاع نابسامانی امنیتی کشور را سروسامان دهد و حدود ده یا پانزده ماه بنی صدر در رأس جنگ بود اما همانگونه که قبلاً عرض کردم حتی نتوانست یک عملیات موفق انجام دهد و آن هم به خاطر این بود که بنی صدر صداقت نداشت و مانع حضور سپاه و بسیج و نیروهای مردمی می شد و با چهره های خوب و حزب اللهی ارتش هم میانه خوبی نداشت، سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در چنین شرایطی از برجسته ترین چهره های حزب اللهی ارتش بود که بنی صدر او را از ارتش اخراج می کند اینجاست که ما متوجه می شویم که این بزرگترین علامتی است که ثابت می کند بنی صدر چه تفکری دارد و صیاد شیرازی و دوستانش چه نوع تفکری داشتند به هر حال بعد از یک سال که بنی صدر به دلیل عدم کفایت سیاسی از سوی مجلس امام (ره) او را از فرماندهی کل قوا عزل می نماید و جبهه متحد ضد انقلاب متلاشی می شود و بنی صدر فراری می گردد در چنین اوضاع و احوالی امام راحل (ره) فردی به نام سرهنگ صیاد شیرازی را به فرماندهی نیروی زمینی ارتش برمی گزیند که ما هرچه پیروزی می بینیم بعد از این ایام است به لحاظ تاریخی نظامی سیاسی و حتی در هنر و ادبیات به دلیل حساس بودن شرایط موفق بوده ایم ضمن این که خواست و تقاضای مردم این بود که دشمن را دفع کنیم و شکست بدهیم. از این رو صیاد شیرازی با وحدت بین ارتش و سپاه همه را بسیج کرد و پیروزی عزت را برای جبهه اسلام و مسلمین رقم زد . و این به خاطر تفکر بسیجی گونه و اعتماد به نفس بالای او بود که توانست به موفقیت و پیروزی های متعددی در جنگ دست یابد.

 

 

منبع مطلب : تبیان

لینک مطلب http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=40192

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده