خاطره سرتیپ پاسدار مصطفی ایزدی از شهید صیاد شیرازی
به مناسبت 21 فروردین سالروز شهادت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی «من المومنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا» زیر شمشیر غمش رقص کنان خواهم رفت کان که شد کشته او نیک سرانجام افتاد

سردار سرافراز جبهه توحید و بسیجی آشنای جبهه های افتخار و شرف، سپهبد علی صیاد شیرازی این سردار همیشه بیدار و جهادگر عرصه های پیکار و شیر بیشه شجاعت و فضیلت و عاشق بی قرار شهادت و اسوه ایثار و اخلاص و استقامت با صدق و صفا و مظلومیت پس از عمری جهاد خالصانه و جانبازی در خطوط مقدم دفاع از اسلام و ولایت اجر خویش را همچون مولایش امیرمومنان علی (ع) با فرق خونین گرفت و به دیدار معشوق شتافت و شهید شاهد جوار قرب حضرت حق گردید.

او عاشق دلسوخته ای بود که در گستره خونین جبهه های نبرد از کردستان تا خوزستان به جهاد و نماز نیایش می پرداخت و در جهاد افضلش اوج بندگی خویش را به نمایش می گذاشت او عبادتش جهاد بود و جهادش عبادت و در اسلام و امام چنان ذوب شده بود که می توان او را در حقیقت گواه گویایی از موفقیت انقلاب اسلامی در تربیت انسانهایی والا دانست که شگرف ترین سجایای اخلاقی و مدیریتی را از خود بروز می دهند. فرازهایی از وصیت نامه سراسر معرفت گویای این حقیقت است که او انسان اسلام بود و برمبنای همین هویت چنین می نویسد:

خداوندا! این تو هستی که قلبم را مالامال از عشق به راهت، اسلامت، نظامت و ولایتت قرار دادی، خدایا تو خود می دانی که همواره آماده بوده ام آنچه را که تو خود به من دادی در راه عشقی که به راهت دارم نثار کنم که اگر جز این نبودم آن هم خواست تو بود. پروردگارا رفتن ما در دست توست من نمی دانم چه موقع خواهم رفت ولی می دانم که از تو باید بخواهم مرا در رکاب امام زمانم قرار ده و آنقدر با دشمنان قسم خورده دینت بجنگم تا به فیض شهادت برسم …خداوندا ولی امرت حضرت آیت الله خامنه ای را تا ظهور حضرت مهدی (عج) زنده، پاینده و موفق بدار آمین یا رب العالمین.

ادوار زندگی سرشار از خدمتش به حق نمونه ای مجسم در خدمتگزاری بر این طریق بود و برای نیل به مقصود دمی آرامش نداشت. او فرماندهی متدین، جدی، امیدوار، سخت کوش، و با اخلاص بود، و الگویی کم نظیر و عالی در خدمتگزاری و وفاداری به نظام و عشق به ولایت بود در واقع زندگی مشحون از مجاهدات او را می توان به عنوان هنر مردان خدا که با شهادت به اکمال رسیده است مرور کرد و از آن انگیزه ای عالی برای تداوم راهش گرفت:

او در خانواده ای متدین و سلحشور در شمال خراسان (درگز) متولد شد. و از بدو شناخت خود در طریق اسلام گام نهاد و ورود به ارتش و طی دوره های تخصصی در خارج از کشور و توجه و جاذبه فرماندهان عالی آن زمان به وی که به واسطه ممتاز بودنش ایجاد شده بود کوچکترین خللی در عزم جزم او مبنی بر قرارگرفتن در راه اسلام و ولایت ایجاد نکرد و از همان آغاز خدمت در شرایط سخت نیروهای مسلح آن زمان شروع به فعالیت های اسلامی نمود، او از 25 سال پیش در شهر شهید پرور اصفهان شروع به فعالیتهای اسلامی و انقلابی با همراهی همرزمان شهید سرلشگر پاسدار شهید کلاهدوز و تیمسار شهید اقارب پرست نمود و به واسطه همین فعالیتها قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی محور ارتش انقلابی در اصفهان سرباز اسلام صیاد شیرازی بود که در ایجاد کمیته دفاع شهری در اصفهان نقش کارساز داشت و از همان زمان در ارتباط با رهبر معظم انقلاب اسلامی کار ساماندهی ارتش را به انجام رساند و با آغاز بحران کردستان جزء اولین فرماندهانی بودکه وارد منطقه شد و به یاری شهید سعید دکتر مصطفی چمران شتافت و در اقصی نقاط کردستان از جمله سردشت ، حماسه ها آفرید و پس از تشدید بحران به دلیل عملکرد هیئت اعزامی از طرف دولت موقت در آغاز سال 59 نسبت به آزادسازی شهر سنندج پس از نبرد خونبار به همراه یگانهای سپاه (و به قول خویش ترکیب مقدس ارتش ، سپاه ، بسیج و نیروهای بومی) اقدام نمودند و پس از آن ظرف مدت سه ماه با سرعت و قاطعیت با ترکیب نیروهای ارتش و سپاه و حضور فعال و کلیدی ایشان مناطق مریوان، دیواندره، سقز، بانه و …پاکسازی و حاکمیت موثر نظام برقرار گردید و با کیاست و هوشیاری، تحرکات رژیم بعثی را به اطلاع مرکزیت نظام رساند و در این راه مجاهدات ارزشمندی را در جهت آمادگی مبادی ذیربط نمود و بی مهریها، کوچکترین خللی در عزم و اراده او برای پیگیری اهداف مقدس انقلاب اسلامی وارد نیاورد و پس از این با وجود لغو درجه توسط بنی صدر خائن به همکاری موثر با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (در واحد طرح عملیات) با وجود جراحت و ناراحتی جسمانی حاصله از حضور در مناطق عملیاتی پرداخت و پس از انتخاب شهید رجایی به ریاست جمهوری با درجه سرهنگی مجدداً عازم منطقه شمال غرب شد و با همکاری سپاه، ارتش، نیروهای انتظامی و نیروهای بومی، شهرهای بوکان و اشنویه را پاکسازی نمود. از کارهای برجسته این شهید سعید همکاری با سردار شهید محمد بروجردی در تأسیس قرارگاه مشترک حمزه سید الشهدا است که نقش تعیین کننده ای در برقراری امنیت در شمال غرب کشور داشت.

او علاوه بر خدمات شایان که در مبارزه با ضدانقلاب نمود در امر دفاع مقدس از فرماندهان برجسته و نام آور است و دوران فرماندهی این امیر سرافراز بر نیروی زمینی ارتش از مقاطع درخشان موقعیت این نیرو می باشد او فرمانده ارتش در عملیاتهای بزرگ و سرنوشت سازی هم چون طریق القدس ( زادسازی بستان)، فتح المبین، بیت المقدس (فتح خرمشهر) رمضان، مسلم بن عقیل، مطلع الفجر، محرم، والفجر 1، 2، 3، 4 … خیبر و بدر می باشد که این سلسله عملیاتها از برجسته ترین مقاطع دفاع مقدس می باشد.

اقدامات و شرح مجاهدات و ایثار این سردار بزرگ در این دوران از عهده راقم این سطور خارج است، همین بس که امام خمینی (ره) پس از این عملیات ها، ایشان را به نمایندگی خود در شورای عالی دفاع منصوب نموده و در حکم صادره چنین فرمودند:

با تقدیر از زحمت های طاقت فرسای سرکار سرهنگ صیاد شیرازی که با تعهد کامل به اسلام و جمهوری اسلامی در طول دفاع مقدس از هیچ گونه خدمتی به کشور خودداری نکرده است …در این فراز از زندگی سراسر مجاهدت او ، با وجود این که نماینده فرمانده کل قوا در شورای عالی دفاع بود ولی در تمامی صحنه های نبرد با چهره ای بسیجی و خدوم حضور می یافت و یاوری کارساز برای رزمندگان اسلام بود که از اوج این تلاشها می توان در عملیات مهم مرصاد نام برد در این مرحله نیز بارها تا مرز شهادت پیش رفت ولی تقدیر بر این بود که بماند و خدمات بیشتری را به امت اسلام بنماید.

او پس از جنگ و در تداوم این مسیر نورانی به فرمان مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا مدظله و در راستای سازندگی نیروهای مسلح در ستاد کل نیروهای مسلح با مسئولیت معاونت بازرسی و سپس جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با رغبت و نشاط و جدیت به خدمت مشغول شد و نقش کارسازی در سازماندهی نیروهای مسلح ایفا کرد و با شهادت، این حرکت نورانی را جاودانه نمود. الحق زندگانی سرشار از خدمت و سجایای اخلاقی و روحیات این سردار شهید به نحوی است که آن را می توان به عنوان الگویی موفق برای نظامیان مسلمان مطرح نمود. او به حق زاهد شب و شیر عرصه نبرد بود و از همان ابتدای انقلاب که در سردشت فرماندهی نیروهای اسلام را بر عهده داشت، رزمندگان متوجه نمازهای شب با اخلاصش در دل کوهستانهای کردستان بودند. تقید او به روزه در روزهای دوشنبه و ‏پنجشنبه و ماههای رجب و شعبان و رعایت اخلاق و شئون اسلامی و توجه خاص او به اوامر امام در مورد عبادات از او شخصیت کاملاً ویژه ای ساخته بود. بارها و بارها از خاطره ای که امام (ره) با اقدام خود تأکید بر انجام نماز در اول وقت نموده بودند را بیان می کرد و خود از پیشتازان این امر بود. او انسان مخلص و عاشق خدمت بود و رغبتی به مقامات دنیایی و زرق و برق آن نداشت و لذا هرجا که امکان خدمت بود بی تکلف در خط مقدم قرار می گرفت و به جایگاه آن اهمیتی نمی داد.

رعایت این ظرایف از او انسانی نمونه و نورانی ساخته بود به نحوی که در قلب ارتشیان، پاسداران و بسیجیان جای داشت. شجاعت او وصف ناشدنی است چرا که در صحنه های نبرد این مرگ بود که از او فرار می کرد و عشق او به شهادت چنان بود که دعای یومیه او توفیق وصال به آن به نحوی که در این روزهای آخر از همسر همراه و وفادارش نیز خواسته بود که او را برای نیل بدان دعا کند و سرانجام بامداد 21 فروردین ماه 78 پس از عمری مجاهدت مخلصانه، دعایش اجابت شد.

حقاً برای سپهبد شهید صیاد شیرازی مرگ در بستر کوچک و حقیر بود و او به شرفی که استحقاق آن را داشت رسید و اجر جهاد سترگ خویش را گرفت و در آستانه ماه محرم طریق سالار شهیدان کربلا را طی کرد و به فوز عظمای شهادت رسید و سفر آخر دنیای او قبل از این سفر جاودانی به مزار شهیدان شلمچه و تربت پاک حضرت ثامن الحجج (ع) بود.

بسیجی مجاهد تیمسار سپهبد شهید علی صیاد شیرازی با سرافرازی زیست و با مجاهدت در راه حق شهید گردید.

پیام خونین مطهر او فروزان نگهداشتن مشعل مقدسی است که امام (ره) و صدها هزار شهید برای آن جان خویش را نثار کردند . مشعل منوری که عزت ، شرف اسلامیت و استقلال این ملت در پرتو آن است . مشعلی که مشعلدار آن مقام معظم ولایت ،حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مد ظله العالی است . آنان که رهپوی این مسیرند راهبر انقلاب ارزشی اسلام و تداوم بخش راه شهیدانند.

راهشان پر رهرو باد.

 

منبع مطلب : تبیان

لینک مطلب http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=40192

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده