به مناسبت اول فروردین سالگرد شهادت سرلشکر خلبان خلعتبری
افسانه آرش فهیمه کرمی زندگی و خدمات شهید سرلشکر خلبان حسین خلعتبری قهرمان جنگ های دریایی و طرح های پدافندیشهید خلعتبری: تا مادامی که نیروهای دشمن در خاک کشور من هستند استراحت و گوشه نشینی را بر خود حرام می دانم و اگر ذره ای از خاک کشورم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد ،آن را با خونم در وطنم می شویم و نمی گذارم که حتی ذره ای از خاک پاک وطنم را با خود ببرند و در این راه مرگ را بزرگترین نعمت خدایی بر خودم می دانم.»

شهرستان زیبای رامسر این افتخار را دارد که در کنار مواهب بی بدیل طبیعی، در تاریخ دفاع مقدس نیز کارنامه درخشانی داشته باشد. این شهرستان زیبا، به این علت که بزرگ مردانی را در دامان سبز و پر عطوفت خود پرورش داده به خود می بالد، یکی از این مردان بزررگ شهید عالی مقام سرلشکر خلبان شهید حسین خلعتبری است که یکی از پاکدلانی است که تمام هستی خود را در راه دفاع از کیان مملکتش در اولین روز نوروز سال 1364 تقدیم کشورش کرد. شهید خلعتبری به این گفته اش که« اگر ارزشمند تر از جانم هدیه ای داشتم آن را به این مردم خوب تقدیم می کردم» جامه عمل پوشاند و در اولین روز عید نوروز چان شیرین خود  را تقدیم کشورش کرد.
سرلشکر خلبان شهید حسین خلعتبری در تاریخ 12 مهر 1328 در روستای «بصلکوه» رامسر در یک خانواده کشاورز و مومن و نسبتا مرفه چشم به جهان گشود.پدربزرگ مادری اش سیف اله خانحیاتی از مبارزان و شهدای نهضت جنگل و هم رزم میرزاکوچک خان بود . حسین بارها از مادرش داستان دلاور مردی های پدربزرگش را شنیده بود و به آن افتخار می کرد. وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در روستای «چالکرود»، برای گذراندن دوره دبیرستان به تهران آمد و پس از اخذ مدرک دیپلم از مدرسه علمیه وارد خدمت سربازی شد و در دوران سربازی در منطقه اهواز درگیری هایی با چریک های عراقی داشتند که بر اثر همین درگیری ها خطی بر روی گلوی ایشان باقی مانده بود. در یکی از این درگیری ها وی تا مرز مرگ پیش رفت اما درنهایت چریک عراقی را از پای درآورد. با وقایعی که در دوران سربازی پیش آمده بود مصمم شد که وارد عرصه نظامی گری شود و بنابر این در سال 1351وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن یک دوره دو ساله هواپیمای اف4 در آمریکا به میهن اسلامی بازگشت تا این پرنده تیز پرواز عرصه عشق و ایثار کابوس نیروی دریایی ارتش بعثی عراق شود.
با شروع جنگ تحمیلی در 31شهریور 1359 جزو اولین گروه و فرمانده پروازی هشت فروند از 140  فروند جنگنده ایرانی بود که فردای تجاوز دشمن، به عراق حمله کردند و پاسخ دندان شکنی به نیروهای دشمن دادند .
به هنگام ماموریتش در بوشهر و در ماموریت های مختلف، خصوصاً در هفتم آذر 1359 به همراه شهید سر لشکر خلبان عباس دوران در نابودی نیروی دریایی عراق نقش مهمی را  ایفا کرد، تا آنجا که پس از این ماموریت ها به «شکارچی اوزا» معروف شد.«اوزا» ناوچه  های موشک انداز عراقی بودند که به علت برد بلند و قابلیت مانورشان به راحتی ناوهای ما را در خلیج فارس هدف قرار می دادند ومزاحمت های زیادی به ویژه در جزیرۀ خارک به وجود می آوردند و مانع صدور نفت ما می شدند. این ناوچه ها، شب ها از دهانه فاو خارج می شدند و جزیره خارک را موشک باران می کردند . با توجه به این که  وی مهارت خاصی در هدف قراردادن این ناوچه ها با موشک ماوریک داشت و این کار از عهده هر کسی بر نمی آمد، به او لقب شکارچی اوزا داده بودند.  
این شهید بزرگوار در زمان حیات خود بالاترین و موفق ترین پروازها را تجربه و در این خصوص نشانِ مخصوص دریافت کرده بود.
با آن که نظامی بود، ولی قلب بسیار رئوف و مهربانی داشت. در یکی از خاطرات خود در عملیات انهدام پل العماره می گوید: «وقتی روی پل رسیدم حملات ضد هوایی دشمن به اوج خود رسید. اتومبیل های مختلف که مشخص بود، شخصی است روی پل در حرکت بودند. با قبول خطر دور زدم و بعد از عبور آنها  پل را منهدم کردم. وقتی از من سوال شد که چرا چنین کردی؟ در پاسخ گفتم فرزندی یک ساله دارم، یک لحظه احساس کردم که ممکن است توی ماشین بچه ای مثل بچه من باشد. چطور قبول کنم که پدری بچه سوخته اش را در آغوش بگیرد…» .
در بخشی دیگر از مصاحبه خود به خبرنگار می گوید: «یادم نمی رود که در دزفول بودم،زنی بچه سوخته اش را گذاشت بغل من و گفت: بی غیرت! تو خلبان مایی؟ بگیر!یک لحظه احساس کردم که بچه خودم است. ما می جنگیم برای بقای فرزندانمان، نه برای بقای شخص خودمان. ما یک کشور هستیم که داریم با یک دنیا می جنگیم. خواستم با آن زن صحبت کنم که دیدم عصبانی و ناراحت است و دیگر چیزی نگفتم. من خطر موشک های زمین به هوا را به جان خریدم و دو بار بر روی پل العماره دور زدم که یک بچه یک ساله را نکشم، ولی صدامیان به زن ها و بچه های ما رحم نکردند. هنگامی که خبر سقوط خرمشهر را شنیدم و مطلع شدم که به پیرها و بچه ها هم رحم نکرده اند و مرتکب چه جنایات فجیعی شدند، به خدای کریم و به شرفم قسم خوردم که این بار اگر وارد عراق شدم، شهرک «صفوان»را در هم بکوبم. ولی وقتی وارد خاک عراق شدم ابتدای شهرک گویا یک مدرسه بود، با چشم خودم دیدم مادری پرید و بچه اش را در زیر شکم گرفت و روی بچه اش خوابید. در همان لحظه به خودم آمدم و بمب ها رارها نکردم و وقتی رد شدم از شدت خشم چند فشنگ هوایی خالی کردم و به سمت گمرک صفوان پرواز کردم و کامیونهای حامل مهمات را منهدم کردم .
من شاهد این صحنه ها بودم، مردم خرمشهر را می دیدم که پای برهنه در بیابانها سرگردان شده بودند تا از تیررس دشمن دور شوند و بچه هایشان را کول کرده بودند. وقتی که هواپیمای ما را می دیدند فکر می کردند هواپیمای دشمن است و از ترس خودشان را روی خاک ها و لجن زارها پرتاب می کردند و منتظر کامیون نظامی، ارتشی، بسیجی ای، سپاهی ای، هلی کوپتری، چیزی بودند تا از منطقه خارج شوند. من این را می گویم که تاریخ بنویسد و آیندگان ما بدانند که ما در اوج مظلومیت می جنگیم و هیچ باکی نداریم اگر یک میلیون نفر از ما هم شهید شوند و خودمان هم بمیریم و فرزندمان هم کشته شوند و همچون بی گناهانی که تاکنون مرده اند، اشک درچشمانمان حلقه می زند ولی پاهایمان سست نمی شود[ در این لحظه شهید خلعتبری با بغض و گریه سخن می گوید]، باز هم تسلیم نمی شویم تا دنیا بفهمد ایرانی مسلمان هرگز در برابرهیچ تجاوزی سکوت نمی کند و تا نابودی متجاوز دست از کار نمی کشد .
با اینکه بیش از هفتاد مرتبه به خاک عراق حمله کرده ام ولی باز هم قانع نیستم من باید بجنگم و مرگ برای من افتخار است»
در کنار روحیه شجاعت ،عزت نفس ،ایثار و کمک به هم نوع باید ارادت به اهل بیت را نیز از ویژگی های بزرگ او شمرد، چنان که در خصوص یکی از عملیات های برون مرزی از وی نقل شده است که می گفت: «وقتی پایگاههای الرشید و المثنی را در قلب بغداد در هم کوبیدم متوجه یک گنبد طلایی شدم، با رادیو گفتم یک گنبد طلایی می بینم که فرمانده عملیات در جوابم گفت :زیارتتان قبول آنجا حرم مطهر امام موسی کاظم (ع)است … ناگاه اشک در چشمانم سرازیر شد و به ایشان سلام دادم»  .
امیر سر تیپ خلبان محمد امینی درباره نقش برجسته ایشان در دوران دفاع مقدس می گوید: «این خلبان شهید جزو خلبان های بسیار متعهد، وطن دوست، متخصص و علاقمند و متبحر بود که انبار مهمات دشمن را با دقت مورد هدف قرار می داد. این شهید در اوایل جنگ 70ماموریت برون مرزی داشت و به دفعات خاک دشمن را بمباران کرد و ماموریت هایی برضد نیروی دریایی و هوایی دشمن داشت و اهداف راهبردی زیادی چون پایگاه های هوایی،پالایشگاه ها، مراکز تولید برق دشمن به دفعات از سوی خلبانانی چون شهید خلعتبری مورد هدف قرار گرفت. در آذر 1359 در عملیات مروارید که عملیات دریایی در شمال خلیج فارس و نزدیکی اسکله البکر و الامیه، دو اسکله مهم صدور نفت عراق بود، آن شهید بزرگوار نقش اساسی در انهدام نیروی دریایی عراق داشت» .
شهید خلعتبری افسری نکته بین و باهوش بود. در دادگاه لاهه  به عنوان نماینده  نظامی ایران حضور داشت. گویا قاضی دادگاه به سمت ایشان با خودکاری که در دست داشت به حالت شماتت اشاره می کند و می گوید: شما متجاوزید که ایشان به حالت خشم  و به طور ناگهانی خودکار قاضی را از دست او گرفت. در مقابل اعتراض قاضی که گفت چرا خودکارم را از دستم گرفتی گفت: ممکن است ارزش این خودکار چند دلار باشد، وقتی من آن را از شما گرفتم شما را عصبانی کرد و از آن نگذشتی و در مقابل زور از خودت دفاع کردی! چطور ما از کشور و ناموسمان  بگذریم و از خودمان دفاع نکنیم ! قاضی لحظه ای مکث کرد و سپس گفت حق با شماست.
تعداد پروازهای ایشان به قدری زیاد بود که بعد از انجام یک ماموریت و بعد از اینکه هواپیما را می نشاند، بدون اینکه غذا بخورد، وارد کابین هواپیمای آماده به عملیات دیگری می شد و حتی لقمه غذا را همان جا و در داخل کابین میل می کرد و در یک روز چندین سورتی پرواز داشت و به همین علت دچار سائیدگی ستون فقرات شده بود و دکتر هم متذکر شده بود که اگر به این رویه ادامه دهد فلج می شود و باید روی ویلچر بنشیند که او در پاسخ گفته بود:« من ویلچر را ترجیح می دهم تا اینکه بنشینم و متجاوزان وارد خاک کشورم شوند» .خلعتبری به پاس رشادت ها و دلاور مردی هایش 17 ماه ارشدیت درجه نظامی و نشان فتح را دریافت کرد.
با توجه به اینکه این شهید گرانقدر دارای بیشترین پرواز اسکرامبل  و در غالب طرح پدافندی بوده وشهادتش نیز در یک پرواز اسکرامبل رقم خورد واز سوی دیگر نقش وی در نابود کردن نیروی دریایی عراق بی بدیل بود، جادارد که وی را «قهرمان جنگ های دریایی و طرح ها و پروازهای پدافندی»بنامیم.
گوشه ای از عملیات های پیروزمندانه آن امیر ارتش اسلام به شرح زیر است:
1-با شروع جنگ، شهید خلعتبری فرماندهی هشت فروند هواپیمای جنگنده را بر عهده داشت و جزو اولین گروه خلبانان ایران بود که وارد خاک عراق شد و زیرساختهای اقتصادی شهر بغداد را مورد هدف قرار داد؛
2-این شهید بزرگوار در کارنامه خود انهدام 23فروند ناو و ناوچه اوزای عراق  و ناوچه مین جمع کن عراقی را دارد؛
3-شهید خلعتبری نماینده نظامی نیروی هوایی در دادگاه بین المللی در دادگاه لاهه بود که برای احقاق حق ملت ایران دفاعیات جانانه ای نمود؛
4-انهدام تاسیسات پایگاه شعیبیه عراق؛
5-انهدام بندر ام القصر عراق؛
6- انهدام پایگاه الرشید و المثنی در قلب بغداد؛
7- انهدام پل العماره عراق؛
8- انهدام خانه های متحرک و ستون نظامی که با هدف قراردادن آن 48 افسر عالیرتبه و دو ژنرال عراقی به هلاکت رسیدند؛
9- انهدام پالایشگاه کرکوک ،بصره و …
10- انهدام تانک ها و نفربرهای عراقی به دفعات زیاد؛
11-انجام بیشترین پروازهای طرح پدافندی و اسکرامبل تا زمان شهادت.
این شهید والامقام در اول فروردین 1364 در حالی که در منزل مهمان هم داشت، از دختر کوچکش آیدا که برای رفتن پدر دلتنگی می کرد و از پسرش آرش خداحافظی کرد و آن ها را بوسید و دست خطی برای همسرش که « دوستت دارم برای همیشه » بر جای گذاشت واز او خداحافظی کرد. گویا به او الهام شده بود که این دیدار آخر است. چند شب قبل از انجام ماموریت در خواب دید که سوار بر اسب سفیدی در حال مبارزه است که به همسرش گفت شهادتم نزدیک است مواظب خودت و بچه ها باش. شما را به خدا می سپارم، وقتی که می خواست از آنها  خداحافظی کند، شیشه ماهی عید بر سر سفره هفت سین شکست. با همه عاطفه پدرانه از دخترش که گریه می کرد جدا شد و برای انجام ماموریت منزل را ترک کرد. او پس از اینکه یک هواپیمای عراقی را سرنگون کرد، موردهدف هواپیمای میگ 25 عراقی قرار گرفت و روح بلند او پلی از آسمان به عرش برین زد تا در جوار خداوند آرام گیرد و پیکر بدون سرش را همچون مقتدایش حسین ابن علی تقدیم ملت همیشه بیدار و امام شهیدان کرد. نامش حسین و سیره اش حسینی بود.
او در یکی از مصاحبه هایش گفته بود که وصیت می کنم که من را درقله کوهی در زادگاهم- که می گویند میرزا کوچک خان در آنجا بر علیه روس های متجاوز می جنگید- به خاک بسپارند … اگر افتخار شهادت نصیب من شد،آنچه از من باقی می ماند حتی اگر  ذره ای از گوشت بدن من باشد، آن را در قله آن کوه دفن کنید تا شاید روح من هم پاسدار این مرزو بوم باشد» . هم او بود که گفته بود: :«تا مادامی که نیروهای دشمن در خاک کشور من هستند استراحت و گوشه نشینی را بر خود حرام می دانم و اگر ذره ای از خاک کشورم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد ،آن را با خونم در وطنم می شویم و نمی گذارم که حتی ذره ای از خاک پاک وطنم را با خود ببرند و در این راه مرگ را بزرگترین نعمت خدایی بر خودم می دانم.»

                                                                           روحش شاد و یادش جاودانه باد.

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده