مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس
این مراسم روز پنجشنبه با حضور دکتر فیروز آبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ، سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفان ،حجتالاسلام و المسلمین مصلحی وزیر سابق اطلاعات، سردار علی فضلی، محمد کوثری نماینده مجلس شورای اسلامی، مجتبی رحماندوست نماینده مجلس شورای اسلامی - امیر نامی جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، جمعی از فرماندهان و مسئولان و همچنان جمعی از ناشران و مسئولان موسسات طبع و نشر کتابهای دفاع مقدس در محوطه مقابل مقبره شهدای گمنام باغ موزه دفاع مقدس برگزار گردید.

در این مراسم  که با حضور گروه رزم نوازان ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، ابتدا حمل پرچم بزرگ باغ موزه جهت تعویض با مشارکت سربازان وظیفه از کلیه نیروهای نظامی و انتظامی انجام شد و پس از آن همر اه با نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران پرچم بزرگ باغ موزه به اهتزاز درآمد.

در ادامه این مراسم سردار فضلی جانشین بسیج مستضعفان طی بیاناتی ضمن عرض خیر مقدم به ریاست ستاد کل و حاضرین در مراسم به معرفی نمایشگاه و تبین برنامه های آن پرداخت. سردار فضلی در بیان سابقه نمایشگاه گفت به همت سردار نقدی اولین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در سال 89 در اصفهان، دومین نمایشگاه در سال90 در استان خراسان رضوی – مشهدالرِّضا، سومین نمایشگاه در سال91 در استان فارس – شیراز، چهارمین نمایشگاه در سال92 در تهران – در مصلی بزرگ امام خمینی برگزار شد و پنجمین نمایشگاه امسال در باغ موزه ملی دفاع مقدس در فضائی بالغ بر 5000 متر مربع فضای نمایشگاهی
برگزار می گردد.
در این نمایشگاه در جهت عمل کردن به فرامین مقام معظم رهبری در حمایت از تالیفات در دفاع مقدس بیش از 500 عنوان کتاب
با حضور145 ناشر تخصصی داخلی شرکت دارند،با رشد 18 درصد نسبت به سال گذشته حضور دارند.
بخشهای مختلف این نمایشگاه شامل بخش تقریظی امام خامنه ای، پخش بین الملل لبنان، فلسطین، افغانستان و بحرین؛
غرفه  تحریم محصولات رژیم صهیونستی؛  نمایشگاه روایت اشغالگر، نمایشگاه هنرهای اسلامی، کودک و نوجوان و …
ایشان افزودند همچنین در نمایشگاه امسال برگزاری 24 نشست تخصصی موضوعات دفاع مقدس، برگزاری بیش از 9 برنامه رونمائی بر گزار می شود.
فضلی افزود برگزاری نمایشگاه امسال با همکاری نهادهائی همچون باغ موزه دفاع مقدس، معاونت فرهنگی و اجتماعب شهرداری تهران،  وزارت ارشاد، بنیاد حفظ آثار ارتش، سازمان های حفظ آثارارتش، سپاه و نیروی انتظامی، صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران و بانک صادرات ایران و با حضور بیش از 145 ناشر دفاع مقدس برگزار می گردد.
در ادامه جلسه سرلشکر بسیجی دکتر فیروزآبادی پس از حمد و ثنای الهی و سلام بر پیشگاه امام شهدا، شهدای دفاع مقدس،سلام بر رزمندگان و ایثارگران و خانواده های ایشان با استناد به آیاتی از سوره مبارکه الرحمن و سوره مبارکه قلم، کتاب را نمونه ای از مصداق نور معرفی کرد و گفت کتاب خوب دریا دریا نور است، عزت است، حکمت است و کتاب  خوب ظرف نوری است بر بال فرشتگان در راهنمائی انسان به سوی جنت و در مقابل کتاب بد به ماند کاغذ پاره ای است  که دنیا و آخرت انسان را به آتش می کشد.کتاب خوب دوست  مهربان ما است. هیچکس نمی تواند خود را از نیاز به کتاب مستثنی کند، کتاب خوب هدایت گر انسان است در سعادت دنیا و رهنمون او به سعادت اخروی. کتاب برای نویسنده اش یک صدقه جاریه است، گاهی یک کتاب و حتی سطری از یک کتاب گره ها از زندگی انسان باز میکند و موجب رشد وتعالی میگردد.
اما این نمایشگاه، نمایشگاه گلهای سر سبد کتابهای نور است، چرا؟ چون نهضت حضرت امام یک انفجار نور بود و همه مردم ما را نورانی کرد،تحلیلگر و دشمن شناس نمود. و مردم  آزمون آن رادر جبهه ها و پشت جبهه ها دانند و همه  نمره قبولی کسب کردند.عزت مردم مربوط به این نوری است که از نهضت امام تاییده است و این نور هنوز در جامعه ما جاری است.
حالا عده ای از سربازان و رزمندگان دفاع مقدس به تشویق مقام معظم رهبری نوشتند، حتی بعضی قدرت گرفتن قلم نداشتند به دیگری گفتند او نوشت و اینها شدند کتاب دفاع مقدس  و این کتاب به دست رهبر عزیز انقلاب رسید و ایشان علیرغم  برنامه فشرده ای که دذاشتند، این کتابها را بطور کامل مطالعه کردند و از او نشاط گرفتند! ایشان این مطلب را در تقریظ خود نوشتند، کسی که همه جامعه از او نشاط میگیرد، از این کتابها نشاط گرفتند.
امروز شما در این نمایشگاه می بینید که رهبر بزرگوار انقلاب در طی 7-8 سال اخیر بر43 کتاب دفاع مقدس تقریظ نوشته اند! از خودمان بپرسیم ما چند کتاب خوانده ایم؟  می بیند از امام عقب افتادیم. این عمل امام به ما می گوید دوستیتان را با کتاب بیشتر کنید.
نمایشگاه کتاب در کشور ما دو بخش است یک بخش آن نمایشگاه کتاب دفاع مقدس است.
ایشان در فرمایشات دیروز که دردیدار با فرماندهان نیروهای مسلح ایراد فرمودند، تقریباً یک تکلیف شد که همه بنویسند، هرکه در جبهه بود و خاطره و مطلبی دارد، به همه فرمودند بنویسید، همه بنویسید.
در جنگ ما نیروهای ارتش و سپاه آموزش دهنده، سازمان دهنده و طراح عملیات بودند اما این نیروها فرزندان مردم بودند که در در ارتش با سرباز و در سپاه باعنوان بسیج پیروزی ها را بدست آورد و این برای نیروهای مسلح افتخار و برای مردم سرافرازی عزت و عظمت است، کتاب دفاع مقدس یعنی شرح عشق بازی آحاد ملت ایران با آرمانهای اسلام ناب، یکی فرمانده بود، یکی سرباز، یکی بسیجی، یکی عقبه نبردها را تامین می کرد. همه اقشار در مسائل مختلف پزشکی،پشتیبانی، هواپیمائی، قطارها،  کامیون ها، مزارع کشت و زرع روستانیان و… هر صنف و قشری به نوبه خود در این افتخار سهم داشتند.
کتاب دفاع مقدس صحنه هایی را از زبان صادق رزمنده بیان میکند که گاهی غیر قابل باور و شگفت انگیز است. بسیار لطیف است و بی اختیار اشک انسان را جاری می سازد،  انسان را در کنار رزمنده می گذارد.
اگر مقاومت درک شود استکبار واستعمار نابود می شوند، و صهیونیستها در آتش می سوزند.
سعادت یعنی ای انسان در هر مقام و منزلتی درجامعه هستی بدان که خداوند متعال در وجود تو از روح خودش دمیده، این را دریاب و سرت را به خدا بسپار و پایت را در زمین فرو کن، یعنی در مقاومت پایدار ب اش. این را امام متقین علی علیه اسلام به پسرش محمد حنفیه فرموده است. من و شما هم باید آن را آویزه گوش کنیم، … صبر داشته باشید. صبور باشید و درزیر امر ولایت فقیه مقاومت کنید، مقاومت، مقاومت، مقاومت. والسّلام
آنگاه فرماندهان و شخصیتهای حاضر و ناشران و مسئولین غرفه های نمایشگاه در معیت دکتر فیروز آبادی جهت افتتاح نمایشگاه در سالن بخش بین المللی نمایشگاه حضور یافته و نمایشگاه را افتتاح نمودند.نمایشگاه کتاب دفاع مقدس از 3 لغایت 11 مهر سال جاری به مدت 9 روز از ساعت 9 الی 20 دایر خواهد بود.
منبع: گزارش مدیرپایگاه اطلاع رسانی

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده