نکاتی در مورد جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان – 7
تعهد آمریکا بر عدم دخالت در امور داخلی ایران در قبال آزادی گروگانها! ایران میانجیگری را نمی پذیرد. در این قسمت به بررسی مطبوعات خارجی منتشر شده در هفتۀ اول بهمن ماه 1359 می پردازیم.

آزادی گروگان های آمریکایی و تحریم نشست سران اسلامی از سوی جمهوری اسلامی ایران، عمدۀ خبرهای دورۀ ذکر شده را تشکیل می دهند. از جمله اخبار پراکنده هم می توان به "شدت درگیری ایران و عراق در جبهۀ اهواز و سوسنگرد" (خبرگزاری عمان) ، "پیشنهاد فروش دو میلیارد دلاری آمریکا برای تقویت نیروهای نظامی عربستان" (اینترنشنال هرالد تریبیون) و اجرای پروژه های سدسازی در عراق توسط کنسرسیوم های ایتالیایی و آلمانی(اینترنشنال هرالد تریبیون) اشاره کرد.

خبر آزادی گروگان های آمریکایی، نخستین بار در تاریخ 1/11/1359_(21/1/1981) منتشر شد ولی روزنامه های غربی تا مدت ها به حاشیه سازی در مورد این مساله می پرداختند. اما همین روزنامه ها خود نیز به این اذعان داشتند که آمریکا در مورد توافق بر سر آزادی گروگان ها و تعهدات خود پایبند نبوده و باز هم به دخالت های خود در منطقه ادامه می داده است. از جمله روزنامۀ گاردین در تاریخ 3/11/1359_23.1.1981 ضمن پرداختن به موضوع شکنجۀ گروگان های آمریکایی از سوی حکومت ایران، از تکذیب این خبر از جانب مسئولان ایرانی می نویسد ولی در عین حال، هیچ مدرکی دال بر درستی خبر شکنجه ارائه نمی کند. این روزنامه در شمارۀ قبلی خود نوشته بود ایران در ازای آزاد کردن گروگان های آمریکایی، اموال مسدود شدۀ شاه سابق را درخواست کرده بود اما " از دارایی های این خانوادۀ فاسد چیزی عاید ایران نشد. بر اساس این توافق نامه آمریکا متعهد شد تا در امور داخلی ایران دخالت نکند، اما تنها انسان¬های ساده لوح و کوته فکر آن را باور می کنند".
روزنامۀ مورنینگ استار در تاریخ 2/11/1359-22.1.1981 خبری را درج کرده با این عنوان" حضور ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس علیرغم بازگشت گروگان¬ها".  تعداد ناوهای جنگی آمریکایی در منطقه، از چهار یا پنج ناو محافظ، به 26 کشتی جنگی و دو ناو هواپیمابر افزایش یافته بود.
روزنامۀ تایمز نیز در همان تاریخ به درج مطلبی مشابه پرداخته و می نویسد: مقامات پنتاگون اظهار داشتند مادامی که ایران و عراق درگیر جنگ بوده و نیروهای شوروی در منطقه(افغانستان) حاضر باشند، هیچ دلیلی برای تغییر در شرایط موجود احساس نمی شود".
ملاحظه: تعهد آمریکا به عدم دخالت در امور ایران و منطقه در صورت آزادی گروگان¬ها، در نظر خود غربی ها نیز امری بعید و دور از ذهن به نظر می رسد.
مطلب بعدی که در این مقطع بیشترین حجم خبرها را به خود اختصاص داده بود، خبر تحریم نشست سران کنفرانس اسلامی از سوی ایران است. روزنامۀ فایننشال تایمز در تاریخ 5/11/1359-25.1.1981 طی خبری با عنوان "هیأت اسلامی به دنبال جلب رضایت ایرانیان" می نویسد: " آیت الله خمینی با اعلام این مطلب که ایران با جنایتکاران سر یک میز نخواهد نشست، عملاً حضور ایران در اجلاس سران را منتفی دانست. بنابراین تنها راه خروج از این بن بست عدم حضور شخص رییس جمهور عراق به نظر می رسد". این روزنامه در ادامه از اعزام هیاتی از جانب سازمان کنفرانس اسلامی به ایران، برای متقاعد کردن ایران در نشست سران کشورهای اسلامی خبر می دهد: " وزرای خارجۀ ترکیه، پاکستان، و گینه، آقای شطی(دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی) را در این سفر همراهی می کنند".
روزنامۀ آبزرور در تاریخ 5/11/1359-25.1.1981 در خبری با عنوان "ایران تقاضای میانجیگران را نمی پذیرد"  نوشت: تلاش هیات ویژۀ کنفرانس اسلامی در جهت ترغیب رهبران ایران برای شرکت در اجلاس سران، با شکست روبرو گردید. به گفتۀ یک منبع عالی رتبۀ کنفرانس، این ماموریت از ابتدا به دلیل عدم رضایت عراق برای نشان دادن ژست های صلح جویانه و بی میلی کشورهای متنفذ نفتی، مانند عربستان سعودی برای تحت فشار قرار دادن صدام حسین محکوم به شکست بود".
ملاحظه: در این مطلب کوتاه چند نکتۀ ظریف نهفته است. نخست آنکه، اهمیت حضور ایران در کنفرانس سران کشورهای اسلامی، از حجم زیاد اخبار مربوط به این موضوع و هم از فرستادن هیات ویژه برای قانع کردن ایران برای شرکت در این نشست قابل برداشت است.
نکتۀ بعدی، جنگ طلبی آشکار عراق و حمایت کشورهای عربی از صدام حسین است. صدام در حین تکرار شعارهای جنگ طلبانۀ خود اصرار بر حضور در این کنفرانس داشته که خود این امر، ناقض شعارهای صلح طلبانۀ سازمان کنفرانس اسلامی بود.
هوشیاری رهبری جمهوری اسلامی ایران حضرت امام و مسئولان جمهوری اسلامی و قاطعیت ایران مبنی بر عدم حاضر شدن با صدام بر سر یک میز از دیگر نکات قابل توجه در این زمینه است.
استخراج و تنظیم: ستوان دوم وظیفه مصطفی پور
منبع: جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، جلد 5

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده