جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان – 5
ایران متجاوز!! عراق مدافع صلح!! در این قسمت به بررسی مطالب روزنامه های خارجی منتشر شده از تاریخ 17 دی ماه 1359 تا 23 دی همان سال می پردازیم. عمدۀ مطالب این روزنامه ها به مسائل داخلی ایران و اختلافات احزاب اسلامگرا به ویژه حزب جمهوری اسلامی با بنی صدر و طرفداران او و نیز آغاز حملات ایران به عراق پس از چند ماه دفاع، مربوط می شود.

هر یک از طرفین جنگ، پیروزی خود و تلفات وارد شده بر دشمن را چشمگیرتر می داند. روزنامه های تایمز و گاردین در تاریخ 1359/10/19 (1981/01/09) خبرهای ضد و نقیضی را در مورد پیروزی ایران و عراق در عملیات های اخیرشان درج کرده اند. اما آن چه در میان روزنامه های عربی بویژه عراقی جلب توجه می کند معرفی ایران به عنوان متجاوز و ارائۀ پیشنهاد آتش بس و صلح از طرف عراق می باشد.

 

روزنامۀ الأنوار در تاریخ 1359/10/17 (1981/01/07) می نویسد: "صدام حسین رییس جمهور عراق شب گذشته مسئولیت ادامۀ جنگ و پیامدهای آن را متوجه ایران دانست و دعوت عراق برای حل مسالمت آمیز تمام مشکلات به همسایۀ خودرا تکرار کرد! خبرگزاری رسمی عراق گفت رییس جمهور عراق در یک نطق عمومی به مناسبت شصتمین عید ارتش عراق گفت:" کشور وی در سپتامبر پس از این که در میدان نبرد ثابت کرده که قادر به مقابله با اقدامات توسعه طلبانۀ ایران می باشد به آنها پیشنهاد صلح کرد." وی افزود رهبران ایران به این پیام صمیمانه گوش ندادند و بر ادامۀ جنگ اصرار ورزیدند.

" دعوت به حل و فصل مسالمت آمیز"

 خبرگزاری عراق گفت رییس جمهور عراق به ابتکار عراق برای توقف جنگ، عقب نشینی از اراضی ایران، برقراری روابط عادی با ایران بر اساس احترام به حاکمیت ملی، عدم مداخله در امور داخلی به شرط اعادۀ حقوق ملی مشروع عراق در سرزمین و آب هایش و بازگرداندن حقوق مشروع عربی به اهل آن اشاره کرد.

 خبرگزاری عراق گفت صدام حسین دعوت خود را به " حل مشکلات با ایران از راههای مسالمت آمیز" طبق اصولی که پیشتر در ابتکار 28 سپتامبر مطرح کرده بود، تکرار کرد. وی همچنین " برای همکاری با تمام هیئت های بین المللی که جهت رسیدن به این هدف تلاش های مخلصانه ای مبذول می دارند اظهار آمادگی کرد."

 صدام حسین تلاش های صورت گرفته از سوی جنبش عدم تعهد، دکتر کورت والدهایم دبیر کل سازمان ملل و سازمان کنفرانس اسلامی و تمام کشور های دوست برای ایجاد راه حلی مسالمت آمیز و عادلانه و شراف تمندانه برای پایان دادن به جنگ را ستود. رییس جمهور عراق آن دسته از رهبران عرب که از عراق پشتیبانی کردند را ستود و " مواضع آن هایی را که در کنار دشمنان ایستادند و به عراق خیانت کردند" را محکوم کرد. رییس جمهور عراق گفت عراق به عنوان بخشی از امت عربی " موضع عربی شرافت مندانه و شجاعانۀ اردن را فراموش نخواهد کرد.

 صدام حسین گفت:" برای اولین بار در تاریخ معاصر و پس از صد ها سال شکست و شکست های سابقی که به امت ما وارد شد، ارتش قهرمان ما توانست نبرد را به سرزمین متجاوزین منتقل کند." وی مجددا تکرار کرد که عراق " تنها در دفاع از سرزمین و کرامت خود نمی جنگد بلکه دردفاع از کرامت و امت عرب نیز می جنگد!."

روزنامۀ الأنباء نیز طی خبری در همین تاریخ سخنان صدام را منعکس کرده و از قول وی بر متجاوز بودن ایران تأکید کرده و می نویسد: پیشنهاد آتش بس از جانب عراق در حالی مطرح می شود که این کشور در موضع قدرت قرار دارد و در ادامه از غلبه بر نیروهای ایرانی و خنثی کردن ضد حملۀ ایران خبر می دهد.

این در حالی است که طبق گزارش روزنامه دیلی تلگراف در تاریخ 1359/08/10 (حدود 2 ماه قبل) صدام حسین در سخنرانی مهم و قاطعانۀ خود، هرگونه عقب نشینی نیروهای عراق از ایران قبل از تحقق کامل تقاضاهای کشورش را رد کرد و اوجگیری بیشتر جنگ را اعلام کرد. صدام حسین در سخنرانیش که در شورای وزیران ایراد گردید نیز مجددا تصریح کرد که نیروهای عراقی به اشغال خاک ایران تا زمانی که ایران حقوق عراق را مورد تأیید و قبول قرار داده و به حالت جنگی خود پایان دهد، ادامه می دهد .

ملاحظه: با توجه به گزافه گوئی های صدام معدوم در ابتدای قشون کشی به سرزمین ایران اسلامی مبنی بر قول برگزاری مصاحبه مطبوعاتی در اهواز و تهران در 3 تا 7 روز آینده کاملاً مشخص است که مقاومت مردم ایران وی را وادار کرده که از اعلام شرایط عقب نشینی و صلح طلبی سخن بگوید.

 

استخراج و تنظیم: ستواندوم وظیفه مصطفی پور

 

منبع:
جنگ ایران وعراق از نگاه مطبوعات جهان/ ج5 / پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس؛ شکیب 1387

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده