نکاتی درباره جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات خارجی – 9
روزنامۀ لیبراسیون فرانسه: "شکست صدام حسین در ایران" - 1359/11/15 "در بغداد ژنرال ها توان نیروهای خود را دست بالا و توانایی های دشمن (ایران) را دست کم گرفته بودند." سربازان عراقی توان عملیاتی پایین تری نسبت به سربازان ایرانی دارند.

گزارش دیلی تلگراف  در تاریخ 20 بهمن 1359 در مورد تجدید میثاق همافران با امام.

در این قسمت به بررسی برخی از مهم ترین عناوین خبری منتشر شده از تاریخ 1359/11/15-4.2.1981 تا تاریخ 1359/11/25- 14.2.1981 می پردازیم.

مهمترین خبرها و گزارش ها در تاریخ ذکر شده، به موارد زیر مربوط می شوند:-    حواشی و واکنش های مربوط به فروش سلاح و موشک به عراق توسط فرانسه؛

–     تشدید اختلافات داخلی ایران و ادامۀ انحرافات بنی صدر از معیارهای انقلابی؛
–     توصیۀ (امام) خمینی به حفظ وحدت داخلی؛
–     پیش بینی خبرگزاری ها مبنی بر حملۀ ایران به عراق با شروع فصل بهار.
مطلب نخست این قسمت خبری است از روزنامۀ لیبراسیون فرانسه که با عنوان "شکست صدام حسین در ایران" در تاریخ 1359/11/15- 4.2.1981 منتشر شد.

این روزنامه به نقل از سرویس های اطلاعاتی اسراییل ضمن اشاره به بی تجربگی نظامی و جاه طلبی رییس جمهور عراق، دلایل شکست عراق در ایران را نیز به این ترتیب بر می شمرد: " در بغداد ژنرال¬ها توان نیروهای خود را دست بالا و توانایی های دشمن(ایران) را دست کم گرفته و با دیدی تحقیر آمیز به آن می نگریستند؛ مشکلات موضعی، پستی بلندی های زمین و آب و هوا را در مناطق جنگی به خوبی مورد توجه قرار نداده اند و در آخر اینکه سربازان عراقی توان عملیاتی پایینتری نسبت به سربازان ایرانی دارند ".
لیبراسیون در ادامه به نقل از خبرگزاری نیروهای مسلح اسراییل (باماهانه) می نویسد:
"عراقی ها معمولا میزان تلفات خود را بسیار کمتر از میزان واقعی ذکر می کنند، ضمن آنکه آنها با توجه به حملات گسترده و به کارگیری تجهیزات پیشرفته، هیچ دست¬آورد قابل ملاحظه ای نداشته اند. این خبرگزاری دست¬آوردهای نیروی دریایی عراق را نیز ناچیز ذکر کرده و عنوان کرد: " کلیدی ترین راه دریایی منطقه، تنگۀ هرمز است و به کنترل درآوردن آن هم دور از توان دریایی و هوایی عراق است."
مطلب مهم بعدی، پیش بینی حملۀ ایران به عراق با شروع فصل بهار است. روزنامه های میدل ایسترن کارنتس، نیویورک تایمز، اینترنشنال هرالدتریبیون و چند روزنامۀ دیگر ضمن درج عناوینی مبنی بر احتمال حملۀ ایران به عراق در فصل بهار، به روند رو به رشد توان نظامی ایران و ضعف های تاکتیکی عراق اشاره کردند. دیلی تلگراف نیز در تاریخ 1359/11/20- 9.2.1981 از پیشرفت های ایران در آبادان و عقب راندن نیروهای عراقی خبر داد.
اکونومیست در تاریخ 1359/11/18-7.2.1981  ضمن مطرح کردن حمایت های همه جانبۀ غرب از عراق به پیشرفت های قابل ملاحظۀ ایران و فرسایشی شدن جنگ برای عراقی ها و آسیب دیدن آنها از این قضیه اشاره کرد.
تجدید میثاق همافران با امام
19 بهمن 1359 مصادف است با تجدید میثاق همافران نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بنیانگذار انقلاب. این دیدار به مناسبت دومین سالگرد دیدار اعضای نیروی هوایی با حضرت امام، در 3 روز مانده به پیروزی انقلاب، برگزار شد. گزارش دیلی تلگراف در این مورد در تاریخ 20 بهمن 1359- 9.2.1981 را در ادامه می خوانید:
"آیت الله خمینی رهبر ایران روز گذشته در منزل مسکونی خود در جماران تهران، با اعضای نیروی هوایی ارتش ایران ملاقات کرد و از آنان خواست از مناقشات سیاسی بپرهیزند.
دوسال پیش گروهی از پرسنل نیروی هوایی در مدرسۀ رفاه در جنوب تهران، یک هفته پس از بازگشت آیت الله خمینی از تبعید، با ایشان ملاقات کردند. این در حالی بود که بختیار وقوع این ملاقات را تکذیب می نمود.
آیت الله خمینی روز گذشته گفتند که آن واقعۀ تاریخی نمونه ای شد برای سایر نیروهای مسلح تا از افسران نیروی هوایی تبعیت کنند.
سرهنگ جواد فکوری فرمانده نیروی هوایی و وزیر دفاع که به هنگام سخنرانی آیت الله خمینی در نزدیکی ایشان نشسته بود گفت: نیروی هوایی جرقۀ انقلابی که 48 ساعت بعد به ثمر رسید را روشن کرد.
در بیانیه ای که توسط یک افسر قرائت گردید گفته شد نیروی هوایی با امام خمینی تجدید میثاق می کند. نیروی هوایی همچنین حمایت خود از سپاه پاسداران را ابراز نمود.

 استخراج و تنظیم: ستوان دوم وظیفه مصطفی پور

منبع: جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، جلد 5

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده