مجموعه کتاب نقش نیروی هوایی در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
در راستای رسیدن به مستندسازی، حفظ و در نهایت معرفی ارزش های حقیقی نیروهای مسلح کشور جمهوری اسلامی ایران که افتخارات و دستاوردهای نهاجا در دوران دفاع مقدس نیز از این قاعده مستثنی نیست، مجموعه 35 جلدی کتاب های "نقش نیروی هوایی در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس" در حال نگارش و تدوین است. این مجموعه در چهار بخش با نامهای «کتاب اول: تاریخ نبردهای هوایی دفاع مقدس» در 16 جلد، «کتاب دوم: تاریخ لجستیک هوایی دفاع مقدس»، «کتاب سوم: تاریخ ارتباطات هوایی دفاع مقدس» و «کتاب چهارم: تاریخ آموزش هوایی دفاع مقدس» تدوین خواهند شد.

«کتاب نقش نیروی هوائی ارتش در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس – تا آغاز تهاجم سراسری عراق» به عنوان نخستین جلد از بخش نخست این مجموعه به کوشش پنج نویسنده، دو ویراستار و تعداد زیادی از گردآورندگان بر اساس منابع رسمی و برخی از اسناد موجود در پرونده های بایگانی شده نیروی هوایی و دیگر یگان های ارتش و نیز استفاده از تاریخ شفاهی، با گرفتن مصاحبه از پیشکسوتان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تدوین شده و توسط مرکز انتشارات راهبردی نهاجا به چاپ رسیده است.

جلد اول عنوان تاریخ نبردهای هوایی دفاع مقدس در هشت فصل به شرح زیر تدوین شده است :
فصل اول با عنوان "پیشینه تاریخی اختلافات ایران و عراق" به اختصار وضعیت ژئوپلیتیکی عراق قبل از جنگ تحمیلی را بررسی کرده است، سپس با شرح کوتاهی از تاریخ دیرینه این سرزمین به اختلافات مرزی ایران و عراق از دوران عثمانی، بیانیه هفتم آذر ماه 1388 و موضع دولت ایران، قرار داد 1975 الجزایر و تحریک نواحی غرب ایران به عنوان سرآغاز یک درگیری و جنگ تمام عیار شرح داده است.
فصل دوم با عنوان "پیشینه تاریخی و نقش نیروی هوایی در پیروزی انقلاب اسلامی" ابتدا به پیشینه تاریخی نیروی هوایی، سیر تکامل و چگونگی تکوین آن تا پیروزی انقلاب اسلامی به اختصار سخن گفته، سپس با نگاهی به وضعیت آمادگی عملیاتی و سامانه فرماندهی و ستاد آن، برخی از عملیات های شاخص و سوانح این نیرو در دوران پیروزی انقلاب اسلامی را تا پایان سال 1358 و تا قبل از شروع جنگ تحمیلی شرح داده است.
در فصل سوم با نام "نیروی هوایی در دوران تثبیت انقلاب اسلامی" به شرح وقایع مهمی هم چون بحران کردستان، غائله حزب خلق مسلمان در تبریز و سایر حوادثی که تا پایان سال 1358 در کشور روی داده پرداخته است. که برابر اسناد معتبر موجود در نیروی هوایی برای خنثی سازی آن ها گامی موثر برداشته و یا به نوعی از این عوامل متاثر گردیده است.
فصل چهارم با عنوان "تحولات انقلابی و پیامدهای آن در نیروی هوایی" به وقایع سیزده آبان سال 1358 و بازتاب های اشغال لانه جاسوسی، واکنش جیمی کارتر رئیس جمهور امریکا (عملیات نافرجام نیروی واکنش سریع امریکا در طبس) اشاره شده است. آنگاه وقایعی نظیر توطئه طرح کودتای نقاب، حمله به سایت ایلام و پیامدهایی که روند این حوادث بر آمادگی عملیاتی نهاجا داشته و نیز اقداماتی که نیروی هوایی در این راستا انجام داده، بحث شده است.
فصل پنجم با نام "آغاز درگیری نظامی با عراق و آمادگی رزمی نهاجا در طرح عملیاتی البرز" به این موضوع اشاره دارد که ارتش بعث عراق به تدریج با اجرای عملیات جنگی در نوار مرزی کشور ایران خود را برای یورش سراسری آماده می کرد. نیروی هوایی ج.ا.ا برای مقابله با شرارت های عراق با اجرای طرح عملیاتی البرز، پروازهای شناسایی و عملیاتی روزانه خود را افزایش داد. نیروی هوائی در این پروازها تعدادی از هواپیماهای خود را از دست داده و شهدایی نیز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
فصل ششم با نام "روزهای پایانی صلح و سوانح و حوادث هوایی"، ابتدا نگاهی اجمالی به وقایع روزهای منتهی به شهریور 1359 و تشدید حملات پراکنده ارتش بعث عراق از زمین و هوا به مرزهای مهین اسلامی داشته است، آنگاه تجاوز سراسری عراق و نمود آن در 31 شهریور 1359 و ابلاغ دستور عملیاتی البرز به اختصار شرح داده است.
فصل هفتم به ارزیابی توان رزمی نیروی هوایی عراق قبل از آغاز تجاوز سراسری از قبیل استعداد، گسترش، لجستیک، آموزش و راهورد، شایستگی رزمی و … اختصاص یافته است.
در فصل هشتم به "توان رزمی و عملیاتی نیروی هوایی ایران پیش از آغاز جنگ" پرداخته و در پایان فصل هشتم نیز واژه ها و اصطلاحات هوایی با شرح مختصری برای آشنایی اجمالی خوانندگان ذکر شده است.

 

جلد اول کتاب تاریخ نبردهای هوایی دفاع مقدس؛
تالیف : گروه مولفین تاریخ دفاع مقدس هوایی،مرکز مطالعات و راهبردی نهاجا؛
چاپ اول : سال 1393؛
ناشر : مرکز انتشارات راهبردی؛
شمارگان: 1000 جلد؛
قیمت : 22000 تومان؛
تلفن مرکز پخش : 02133309118 – 02181954419
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده