معرفی کتاب – سایه های نور
پاسخ به برخی از ابهامات هشت سال دفاع مقدس معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، طرح آموزش معارف جنگ را با مطلب خاص و درخور دانشجویان وظیفه در مراکز آموزشی و فرهنگی ارتش از مقطع فوق دیپلم به بالا را تهیه می نمایند که مورد استقبال فراوان دانشجویان قرار گرفته است. در این آموزش ها روایت دفاع مقدس و نقش ارتش در جنگ تحمیلی طرح ریزی و اجرا می شود.

در پایان آموزش های معارف جنگ جلسات پرسش و پاسخ پیش بینی گردیده تا دانشجویان سوالات خود را در رابطه با جنگ تحمیلی به صورت کتبی مطرح نمایند و اساتید گروه معارف جنگ بر مبنای تجربیات و دانش خود پاسخ لازم را ارائه نمایند.

کتاب سایه های نور شامل پرسش و پاسخ هائی در مورد دفاع مقدس می باشد که با بهره مندی از این جلسات، زیر نظر مستقیم امیر سرتیپ ستاد ناصر آراسته، رئیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد تدوین شده است که منبع مناسبی برای درک و رفع ابهامات دفاع مقدس است.

یکی از پرسش و پاسخ های موجود در کتاب سایه های نور در بخش سربازان وظیفه در جنگ به عنوان نمونه به شرح زیر مطرح می شود.

پرسش: نقش سربازان وظیفه را در جنگ چگونه ارزیابی می کنید؟
پاسخ: سربازان وظیفه اعم از سرباز عادی تا مقطع دکترا در مدت حضورشان در جنگ تحمیلی نقش بسیار موثر و عمده ای در جنگ داشته اند. اصولا همواره بیش از 80 درصد ساختار یگان های ارتش، به ویژه نیروی زمینی را سربازان وظیفه تشکیل می دهند. در واقع نیروهای وظیفه نقش محوری و اساسی در اجرای ماموریت های رزمی بخصوص در نیروی زمینی در طول جنگ تحمیلی داشته اند.
برحسب مستندهای آماری موجود در طول هشت سال دفاع مقدس قریب به 2 میلیون و500 هزار سرباز وظیفه وارد ارتش شده اند که بطور متوسط 20 ماه در جبهه های جنگ حضور و قریب 38 هزار شهید داشته اند که این رقم بالا و قابل توجهی است.

 

کتاب سایه های نور در هجده بخش براساس پرسش های موجود طبقه بندی شده است که برخی از آنها به شرح زیر است :
بخش چهارم به موضوعات کلی هشت سال دفاع مقدس، بخش ششم موضوعات ارتش و سپاه پاسداران، بخش یازدهم شخصیت ها در دفاع مقدس و سه بخش پایانی به نیروهای ارتش اختصاص داده شده است.

 

تهیه کتاب از طریق فروشگاه کتاب دانشگاه امام علی(ع) واقع در میدان حر، تلفن تماس: 66376136 و یا تماس با شماره تلفن های هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی 22489002 و 22489003

نام کتاب : سایه های نور
گرداوری و تنظیم : سرتیپ2 ستاد عباس تقیان پور
تعداد صفحات : 200 صفحه
ناشر : ایران سبز
قطع : رقعی
قیمت :60000 ریال
تلفن تماس : 22451344-021
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده