جنگ تحمیلی از نگاه مطبوعات جهان 1
نکاتی در بارۀ جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان - 1 تاریخ هشت ساله ی دفاع مقدس، یادآور حماسه ی کربلا است. از اخلاص سربازان اسلام گرفته تا رشادت ها و مهارت های جنگی سربازان و فرماندهان. بر هیچ کس پوشیده نیست که ایران طی این هشت سال تنها با عراق نجنگیده است.

حمایت های گسترده ی غرب و کشور های عربی از عراق حکایت ازترس آنان از  پدیده ای نوظهور در منطقه دارد که ساختارهای پوسیده ی قدرت های سنتی جهان را نشانه گرفته بود: انقلاب اسلامی ایران و رهبری بی همتای آن. آنچه در جنگ هشت ساله ی ایران و عراق اهمیت پیدا می کند و می توان آن را به عنوان پیروزی بزرگ تلقی کرد، گسترش فرهنگ انقلابی و شناخته شدن حقانیت ایران دربین مردم جهان است. قدرت پرستی و عدم صداقت رهبران بسیاری از کشورها که تا چندی پیش از آن،  به عنوان قهرمان از آنان یاد می شد به زودی بر همگان آشکار گشت.

منابع خبری  غربی نیز از همان روزهای آغازین جنگ پی به تغییر نگرش مردم جهان نسبت به ایران برده بودند. روزنامه ی نیویورک تایمز در تاریخ 4 آذر 1359 مصادف با 26 اکتبر 1980( یعنی چند هفته پس از شروع جنگ)، طی مقاله ای کوتاه از گسترش ندای امام خمینی در میان جهان عرب خبر می دهد:
روز گذشته واعظی در مسجد سعد ابن ابی وقاص طی سخنرانی در میان نمازگزاران، آشکارا از آیت الله خمینی به عنوان یکی از بزرگ ترین رهبران اسلام دفاع کرد. این نوع اظهارات شجاعانه هر جمعه در مسجد سراسر جهان عرب تکرار می شود، خصوصا در حوزه ی خلیج فارس که اثرات جنگ در آن انکار ناپذیر است.

"پس از گذشت شش هفته از آغاز جنگ طرفداری مردم حوزه ی خلیج فارس از آیت الله خمینی  و ترس حکومت های عربی از او روز به روز در حال افزایش است. علت ترس آن ها قدرت امام خمینی است که بر جهان عرب سایه افکنده است، چرا که وی مشروعیت و صداقت رهبران عرب از مراکش تا عربستان سعودی را زیر سؤال برده است.

بیش از 60 درصد جمعیت 13 میلیونی عراق را شیعیان تشکیل می دهند که توسط دولتی سنی، غیر مذهبی و سوسیالیست ارائه می شود. یک مخالف بعثی در تبعید کویت چنین می گوید: تنها دلیل ورود عراق به جنگ، سرنگونی آیت الله خمینی بوده است.تا پیش از به قدرت رسیدن آیت الله خمینی، هیچ گاه در طول 12 سال حکومت بعثی صدام حسین، چنین تهدیدی علیه وی صورت نگرفته بود".

این روزنامه در ادامه بر صداقت و ساده زیستی امام خمینی اشاره می کند که باعث شد از رفتارهای مزورانه ی حکومت های عرب پرده بردارد:

" در نظر اعراب، انور سادات(مصر) و شاه خالد(عربستان) هیچ یک حافظ ارزش های اسلامی نبوده اند. در مقابل، صداقت آیت الله خمینی بدون تردید مورد قبول همه می باشد. تبعید طولانی، مخالفت با رژیم شاه و ارزش های مذهبی عمیق امام خمینی، ریشه ی ارزش های عرب را که خواهان شجاعت، صراحت و ساده زیستی بود به لرزه در آورده است".

روزنامه تایمز نیز طی گزارشی کوتاه ضمن توصیف مهارت های خیره کننده ی خلبانان ایرانی و پرواز آنها بر فراز آسمان عراق به این نکته نیز اشاره می کند که تلفات غیرنظامیان ناشی از بمباران های هوایی ایران، بسیار ناچیز بوده است:

"فانتوم های ایران دست به نمایش حیرت آوری از مهارت تکنیکی زده اند. آنها در ارتفاع درخت ها برفراز بغداد پرواز می کنند تا از دید رادار ها مخفی بمانند و با فرو ریختن بمب های خود قبل از این که عراقی ها ماجرا را در یابند، به ایران باز می گردند. بمباران های هوایی توسط هواپیماهای ایرانی تلفات غیرنظامی چندانی درپی نداشته است. صرف نظر از اضطراب مداومی که بمباران های ایران ایجاد می کند، فضای حاکم بر بغداد با ایام پیش از جنگ تفاوت چندانی نکرده است".

نگاهی بر فضای حاکم بر عراق و مقایسه ی آن با جنایاتی که صدام در ایران و حتی در کشور خود مرتکب شده گواهی محکم بر این مدعا است که ایران به هیچ وجه خواهان جنگ افروزی نبوده و روح اخلاق و انسانیت همواره در رفتار و افکار مردم و رهبر کبیر آن جریان دارد.

منبع:

جنگ ایران وعراق از نگاه مطبوعات جهان/ج4 / پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس؛شکیب 1387

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده