همایش اساتید پیشکسوت دفاع مقدس
به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی موها و محاسن سفید بودند، اما قامت ها راست و قدم ها استوار. از سراسر کشور آمده بودند. مردانی که کوله بارشان خالی از جیفه های دنیوی بود، اما پر بود از معنویت، صفا، اخلاص و تجربه، اینان پس از هشت سال جنگیدن و تحمل مرارت های فراوان جنگ، اکنون سال هاست که رسالت انتقال تجربیات تلخ و شیرین جنگ به نسل کنونی و آینده کشور را بر دوش دارند.

کاری که اگر سخت تر از جنگیدن نباشد، آسان تر هم نیست، آن هم در زمانی که کهولت سن و زخمهای بر تن مانده از دوران جنگ به طور طبیعی تاب و توان را از هر کس می ستاند. اینان برای خود رسالتی زینب گونه قائلند و از همین رو همه سختی ها و کاستی ها را به جان می خرند تا روایت هشت سال  دلیر مردی و ایثار و فداکاری این ملت و ارتش قهرمانش به فراموشی سپرده نشود .

به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی، همایش هم اندیشی اساتید معارف جنگ سپهبد علی صیاد شیرازی روز سه شنبه مورخه 25/9/1393، در دانشگاه فارابی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت یک روز برگزار شد.

این همایش در ساعت 8:30 با تلاوت قرآن مجید آغاز شد و سپس با ذکر صلوات خاصه ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران کار خود را آغاز کرد.

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

پس از معرفی برنامه های همایش، امیر سرتیپ ناصر اراسته رئیس هئیت معارف جنگ به عنوان اولین سخنران با ذکر اهداف این همایش مطالب ارزشمندی را به سمع حضار رساند. امیر آراسته با بر شماری اهداف همایش به شرح زیر :

1) رفع معایب و نواقص آموزش نظری معارف جنگ در سنوات منتهی به سال جاری.

2) برنامه‌ریزی و اقدام جهت انتقال تجربیات جنگ تحمیلی به جامعه هدف آجا.

3) آشنا نمودن قسمت‌های مرتبط، با وظایف مربوط به اجرای مطلوب آموزش معارف جنگ.

4)  اجرای نشست های سالانه و ایجاد فضایی صمیمی همراه با تضارب آرا اساتید و پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس و دست اندر کاران آجا.

5) حصول اطمینان از اجرای کیفی آموزش نظری معارف جنگ.

به مقدمه ای تاریخی از وقوع جنگ های گذشته پرداخت. وی گفت : در پنج هزار سال گذشته تاریخ بشر حدود 14 هزار جنگ رخ داده که بر اثر آنها حدود دو میلیارد نفر از ابنا بشر کشته شده اند. از این تعداد 318 جنگ، در قرن بیستم روی داده که تلفات انسانی آن بالغ بر 250 میلیون بوده است. در حالی که تلفات ناشی از حوادث و بلایای طبیعی در همین دوره 83 میلیون نفر می باشد. اگر میانگینی از جنگ ها در طی پنج  هزار سال گذشته تهیه شود، نشان می دهد که میزان تلفات هرجنگ نسبت به جنگ گذشته و سال های گذشته بیشتر شده است و این نشان می دهد که متاسفانه با پیشرفت انسان در کسب فناوری های نظامی، اخلاق سیر نزولی داشته است. بنابراین در چنین دنیایی راهی جز قوی شدن و آمادگی کامل داشتن برای مقابله با دشمنان باقی نمی ماند.

امیر آراسته در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ذهن و خاطره مردم بسیاری از جنگ ها را به فراموشی سپرده اند و فقط تعداد اندکی از این جنگ ها در اذهان عمومی بر جای مانده است که یکی از آنها جنگ عاشورا است که به رغم اندکی تعداد نفرات طرف حق، یاد و خاطره این جنگ هر روز بیشتر از گذشته در اذهان مردم زنده می شود، تا جاییکه امسال حدود 20 میلیون نفر عاشقانه برای زیارت حرم مطهر ابا عبدالله و سربازان وفادارش دهها کیلومتر پیاده روی کردند. دفاع مقدس هشت ساله ما نیز از قبیله همین جنگ عاشورا است و باید ماندگار شود.

امیر آراسته در بیان اهمیت انتقال تاریخ دفاع مقدس به نسل کنونی و آینده به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: در خدمت مقام معظم رهبری بودم و به ایشان عرض کردم:. آقا! تیمسار علیاری را که می شناختید؟ ایشان فرمودند: یعقوب علیاری؟ گفتم بله. فرمودند: چه شده است؟ عرض کردم ایشان جانباز شیمیایی و سالها بستری بودند و به شهادت رسیدند. اجازه می دهید خاطراه ای از ایشان عرض کنم؟ حضرت آقا اجازه فرمودند. گفتم زمانی که ایشان بستری بودند به او گفتم اگر خواسته ای دارد بگوید تا انجام دهیم. اما جواب داد من سالها در خدمت ارتش بوده ام و نان ارتش را خورده ام، الان خجالت می کشم که نمی توانم به نسل جوان ارتش و مملکتم خدمت کنم و هیچ خواسته ای ندارم. حضرت آقا در حالی که به شدت متاثر شده بودند فرمودند:

«آقای آراسته! اگر همین غیرت نسل جنگ به نسل جوان منتقل شود کافی است »

رئیس هئیت معارف جنگ در ادامه با ذکر چند توصیه آموزشی به اساتید باز هم به ذکر خاطره ای از دوران دفاع مقدس پرداخت و از سربازی یاد کرد که پس از خاتمه خدمت سربازیش جبهه را ترک نکرد و با اصرار زیاد موافقت مسئولین را گرفت تا در جبهه بماند. او در پاسخ به علت اصرارش گفته بود که برادرش پیش از این در جبهه شهید شده و مادرش به او گفته است باید انتقام برادرش را بگیرد. این سرباز آن قدر در جبهه می ماند تا شهید  می شود.

در خلال سخنرانی امیر آراسته، شاعر دفاع مقدس ارتش، سرهنگ صالح افشار اشعاری زیبا و حماسی را در مدح رزمندگان قرائت می کرد که حال و هوای خاصی به این محفل معنوی می بخشید.

امیر آراسته افزود: شخصا شاهد بودم که در یکی از مراکز آموزشی، وقتی استاد جانبازی تعادلش به هم خورد ،چگونه یکی از دانشجویان وظیفه که مدرک دکترا داشت به او کمک کرد و سپس پوتین این استاد را بوسید و گفت: من قبل از طی این دوره ( دوره آموزشی معارف جنگ) قصد داشتم پس از خاتمه خدمت به خارج از کشور بروم، ولی امروز با آگاهی از فداکاری ها و ایثار شما ارتشی ها تصمیم من  عوض شده است و می خواهم بمانم و به کشورم خدمت کنم.

ایشان با ذکر خاطره ای دیگر از یک سرباز پیک موتوری در زمان دفاع مقدس گفت: شخصا شاهد بوده است که چگونه ترکش توپخانه دشمن سر این پیک موتوری را که پیاده شده بود و در حال رساندن نامه ای به همرزمانش بود، از تنش جدا کرده و او چند قدمی بدون سر دویده است.

امیر آراسته در خاتمه با تشکر و قدردانی از رزمندگان پیشکسوتی که رنج سفر را به خود خریده و در این جمع گرم و صمیمی شرکت کرده اند ،گفت: شما به رغم نشستن گرد پیری به چهره هایتان و صدمات فراوانی که از ایام دفاع مقدس در جسمتان دارید اما با فلبی جوان و روحی بزرگ، محکم و استوار برای انتقال آن چه که در هشت سال دفاع مقدس در این کشور روی داده به نسل جوان فعلی و نسل های آینده تلاش می کنید و این همان رسالت زینبی انقلاب و دفاع مقدس ماست.

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

پس از سخنرانی امیر آراسته، امیر سرتیپ سید ناصر حسینی معاون هماهنگ کننده هیئت معارف جنگ در خصوص فعالیت های آموزشی این هیئت گزارش مختصری از فعالیت های 20 ساله ارائه کرد. وی ابتدا تشکیلات غیر سازمانی هئیت معارف جنگ را معرفی و اشاره کرد که بیش از 300 نفر از پیشکسوتان دفاع مقدس با این هیئت در ارتباط هستند، ایشان به این اساتید تاکید کرد  تا از سایر امکانات و بخش های هیئت معارف، بویژه از بخش مرکز اسناد حداکثر بهره برداری را به عمل آورند.

امیر حسینی افزود: تاکنون بیش از 200 هزار نفر از دانشجویان وظیفه بالای دیپلم دورة 16 ساعته آموزش معارف جنگ را در مراکز آموزشی وظیفه آجا طی کرده اند و به زودی ارائه این آموزش در مراکز آموزش وظیفه زیر دیپلم نیز آغاز خواهد شد.

به گفته امیر حسینی از تاریخ 1/10/1387 تا 1/6/1392 تعداد 200921 نفر دانشجوی بالای دیپلم، این دوره را در مراکز آموزشی 01،02، جوادالائمه، 05 و بیرجند از نزاجا، شهید خضرایی از نهاجا، سیرجان و حسن رود از نداجا و سمنان از پداجا طی کرده اند.

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

 

در بخش دوم همایش در پیش از ظهر امیر سرتیپ دوم نجاتعلی صادق گویا مطالبی را در خصوص فن بیان و شیوه سخن وری به اساتید حاضرین ارائه کرد و در این زمینه چند توصیه آموزشی را به اساتید یادآوری کرد.

از دیگر برنامه های این همایش تشکیل جلسه پرسش و پاسخ بود که به مدت دو ساعت برگزار شد و طی آن امیر سرتیپ آراسته، امیر سرتیپ دوم احمد آرام و امیر مبارکی به سوالات حاضرین پاسخ گفتند.

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

 

در بخش بعداز ظهر شرکت کنندگان در همایش ابتدا از نمایشگاهی که توسط دانشگاه فارابی دایر و گوشه هایی از ایثار گرایی های رزمندگان ارتش در هشت سال دفاع مقدس به نمایش در آمده بود، بازدید کردند و بعد از آن، افراد در قالب کار گروههای آموزشی به تبادل نظر و بحث و بررسی در مورد چگونگی هر چه بهتر شدن آموزش ها پرداختند.

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

 

از نکات جالب توجه در این همایش شرکت نمایندگان از سازمان غیر ارتشی بود. در این همایش آقای دکتر حمیدی نیا از وزارت امور خارجه و آقای مهندس عظیمی از کانون سنگر سازان بی سنگر (جهاد سازندگی) شرکت داشتند.

این همایش در ساعت 16:00 به کار خود پایان داد.

بیستمین سالگرد تاسیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده