معرفی کتاب – مجموعه 32 جلدی کتاب تقویم تاریخ دفاع مقدس نیروی دریائی ارتش
به مناسبت 7 آذر سالروز نیروی دریایی (2) در طول هشت سال دفاع مقدس، دلاور مردان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از نیروهای دفاعی کشور با وجود کاستی ها و مسایل ناشی از تبعات پیروزمند اسلامی، در همان روزهای آغازین تجاوز دشمن بعثی توانستند با آماده سازی یگان های عملیاتی و به صحنه آوردن آنها برای حراست از کیان کشور در قلمرو دریایی و صیانت از منافع جمهوری اسلامی ایران در دریا دلیرانه به ستیز با دشمن بپردازد.
تقویم تاریخ دفاع مقدس نداجا، مجموعه ای است مستند که با توجه به اسناد و مدارک گردآوری شده به بررسی و تحلیل پیش زمینه ها، وقایع، شرح عملیات و رشادت های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول 8 سال دفاع مقدس می پردازد.
این مجموعه نگاهی اجمالی به زمینه های بروز جنگ تحمیلی داشته که در این رابطه می توان به تاریخ پرفراز و نشیب اختلافات ایران و عثمانی و متعاقب آن ایران و عراق، مشکلات ژئوپلیتکی کشور عراق و محدودیت سواحل آن، پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و تبعات منطقه ای و جهانی ناشی از آن، وقایع اتفاق افتاده و تمهیداتی که نداجا با توجه به شواهد و قرائن موجود قبل از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با هدف حراست از مرزهای آبی کشور، جلوگیری از نفوذ دشمن و کاهش خسارت و هزینه های احتمالی بحران، به عمل آورده، اشاره نمود.
این اثر که با راهنمایی و نظارت امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و به همت ناخدا یکم علی جعفری جبلی و ناخدا یکم مجید منصوری نوشته شده، به بررسی مسایلی چون ریشه‌های تاریخی اختلاف‌های ایران و عراق و زمینه‌های بروز جنگ تحمیلی و البته روز شمار و حتی در برخی موارد ساعت شمار وقایع جنگ تحمیلی و به ویژه عملیاتهای دریایی دریادلان ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخته‌ است.
مجموعه "تقویم تاریخ دفاع‌مقدس نداجا" با عنوان "زمینه‌های بروز جنگ" در قالب 32 جلد ادامه خواهد داشت.‬‬ شایان ذکر است که از این مجموعه تا کنون تعداد 17جلد به همت دفتر پژوهش‌های نظری و مطالعات راهبردی‏ نیروی دریایی ارتش منتشر گردیده است.
به عنوان نمونه جلد اول مجموعه تقویم تاریخ دفاع مقدس نداجا از 5 بخش زیر تشکیل شده است:
بخش اول: ریشه های تاریخی اختلاف های ایران و عراق
در این بخش به روابط ایران با امپراتوری عثمانی، دولت پادشاهی عراق، جمهوری عراق و تشدید اختلافات و تاثیر انقلاب اسلامی در روابط دو کشور پرداخته شده است.
بخش دوم: اهمیت و تنگناهای ژئوپلتیکی عراق
ژئوپلتیکی در جنگ از اهمیت بسیاری برخودار است و در این بخش به اهمیت ژئوپلتیکی عراق، جایگاه عراق در ژئواستراتژی های منطقه ای و اهمیت اروند رود پرداخته شده است.
بخش سوم: شرایط و زمینه های سیاسی منطقه ای و بین المللی
موضوعات ابرقدرت ها و روابط ایران و عراق، روابط ایران و عربستان سعودی و تاثیر آن بر موقعیت سیاسی عراق، روابط ایران و ایالات متحده امریکا- فرصت های طلایی عراق و مروری بر ادعاهای عراق و ایجاد زمینه های تجاوز به خاک ایران مورد بررسی قرار گرفته شده است.
بخش چهارم: وضعیت کلی ارتش های عراق و ایران
در این بخش به وضعیت کلی ارتش و وضعیت کلی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخته شده است.
بخش پنجم: وقایع و رویدادهای مهم قبل از تهاجم سراسری عراق
در بخش پنجم حوادث و رویدادها و رخدادهای مهم سال 1358 تا شهریور ماه 1359 با جزئیات آورده شده است.
 
نام کتاب: مجموعه تقویم تاریخ دفاع مقدس نداجا
نویسندگان: ناخدایکم علی جعفری جبلّی و ناخدایکم مجید منصوری
تعداد صفحات: 481 صفحه
ناشر: انتشارات دفتر پژوهش های نظری و مطالعات راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
قیمت: 60000 ریال
آدرس انتشارات: تهران، میدان رسالت، خ نیروی دریایی، انتشارات دفتر پژوهش های نظری و مطالعات راهبردی نداجا
 تلفن تماس: 73905355 ، 73905356
 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده