اطلاعیههای سوسنگرد
به مناسبت 26 آبان سالروز آزادسازی سوسنگرد (13) اشاره آزاد سازی سوسنگرد از محاصره و اشغال مزدوران بعثی عراق در روز 26 آبان 1359، یکی از افتخارات عملیاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، به ویژه در ماه های آغازین تجاوز است که ارتش عراق با تمام قوا برای فتح خوزستان و مرکز آن -اهواز- تلاش می کرد. اطلاعیه های صادر شده توسط ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران از روز 25 آبان تا 29 آبان بیانگر مجاهدت ها و ایثارگری های رزمندگان اسلام می باشد:

اطلاعیه شماره 296 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هم‌میهنان مسلمان و مبارز                                                                  1359/08/25

در عملیات هلی‌کوپتر‌های تیزتک هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (هوانیروز) و پرسنل غیور و دلاور آن در جبهه سوسنگرد در روز جاری (1359/08/25) تعداد زیادی از افراد متجاوز به هلاکت رسیده و ضایعات لجستیکی دشمن به این شرح بوده است:

1- تعداد 47 دستگاه تانک منهدم شد.

2- تعداد 10 دستگاه تریلر حامل مهمات به آتش کشیده و منفجر گردید.

3- 7 قبضه توپ سنگین دشمن نابود شد.

4- یک قبضه توپ کاتیوشا به وسیله هلی‌کوپترها منهدم و 4 قبضه خمپاره‌انداز با خدمه مربوطه نابود شد.

5- 8 دستگاه خودرو نظامی و دو سنگر بتونی دشمن به کلی از بین رفت؛ ضمناً تلفات پرسنلی ارتش متجاوز عراق حداقل 160 نفر بوده است.

 

اطلاعیه شماره 297 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هم میهنان مسلمان و رزمنده ایران                                                    1359/08/26

برادران سرباز شما در ارتش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه بر حق خود  علیه باطل در تاریخ 1359/08/25، ضرباتی به این شرح بر دشمن وارد ساخته‌اند.

عملیات نیروی هوایی.

الف- عملیات برون مرزی: جنگنده‌های قهرمان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حملات پی‌درپی به هدف‌های خود در داخل خاک عراق، ضرباتی به این شرح بر دشمن وارد ساخته‌اند.

1- انهدام 20% از تأسیسات پادگان چومان در شمال عراق و 10% از کارخانه برق مجاور پادگان و انهدام قسمتی از نیروهای گسترش یافته در اطراف پادگان پنجوین.

2- انهدام تعدادی خودرو و سنگر در جنوب سلیمانیه که درصد انهدام آن مشخص نشد.

3- انهدام 20% از نیروی تدارکاتی دشمن در محور حقانیه- فکه و انهدام 10% از نیروی تدارکاتی دشمن در محور کوت به العماره.

4- انهدام دو کشتی در بندر« ام القصر» در اروندرود و انهدام پمپ بنزین گمرک صفوان و انهدام چند کامیون حمل سوخت در شمال گمرک صفوان.

5- انهدام دو مخزن سوخت و ساختمان مرکزی تأسیسات نفتی بندر فاو.

ب- عملیات درون مرزی:

1- انهدام تعدادی از خودروهای زرهی و توپخانه‌ و نفرات دشمن در جنوب غربی سومار، که درصد آن مشخص نشد.

2- انهدام 7 دستگاه کامیون دشمن در اطراف سوسنگرد.

3- انهدام توپخانه و تعدادی از نفرات دشمن در غرب آبادان که درصد آن مشخص نشد.

4- انهدام کامل یک  فروندکشتی باربری دشمن در شمال خونین‌شهر.

عملیات نیروی زمینی

بر اثر آتش توپخانه رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جبهه‌های اروند، حردان و سوسنگرد، تعداد دو دستگاه تانک، یک دستگاه نفربر، 4 دستگاه خودرو که یکی از آنها حامل مهمات بود، یک سنگر و دو عراده توپ یک قبضه خمپاره‌انداز نیروهای متجاوز منهدم و بیش از 120 نفر از نفرات دشمن به هلاکت رسیدند.

ضمناً در حمله مورخه 1359/08/25 ،دشمن در منطقه غرب ایلام توپخانه عراق اشتباهاً نیروهای عراقی را هدف قرار داده و تلفات سنگینی بر نیروهای دشمن وارد ساخت؛ به‌طوری‌که ضمن انهدام کامل 6 عراده توپ و 12 دستگاه تانک، بیش از 40 نفر از نیروهای دشمن به هلاکت رسیدند.

 

اطلاعیه شماره 298 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هم میهنان مسلمان و انقلابی ایران                                                     1359/08/26

رزمندگان دلیر هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (هوانیروز)،روز جاری 1359/08/26، طی مبارزه قهرمانانه خود در منطقه سوسنگرد تلفات و خساراتی به این شرح بر دشمن وارد ساختند:

الف- خسارات لجستیکی

1- انهدام کامل 37 دستگاه تانک.

2- انهدام کامل 6 عراده توپ کالیبر سنگین.

3- انهدام کامل 4 عراده توپ خودکششی.

4- انهدام کامل   1 عراده راکت انداز  کاتیوشا.

5- انهدام کامل 3 عراده توپ ضدهوایی.

6- انهدام کامل 1 دستگاه نفربر.

7- انهدام کامل 1 دستگاه چادر بزرگ مهمات.

ب- تلفات پرسنلی

1- کشته بیش از 200 نفر

2- زخمی بیش از 80 نفر

ضمناً رزمندگان دلیر سپاه اسلام در منطقه اهواز امروز 1359/08/26، یک فروند میگ 23 متجاوز عراقی را مورد هدف قرار دادند که در منطقه پاسگاه کوت‌عبداله اهواز سقوط کرد.

 

اطلاعیه شماره 299 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هم‌میهنان مسلمان و رزمنده ایران                                                     1359/08/26

همان‌طوری‌که قبلاً به استحضار ملت شریف ایران رسید، شهر سوسنگرد با فداکاری و جانبازی امروز 1359/08/26، طی یک‌سری عملیات قهرمانانه به وسیله نیروهای جمهوری اسلامی ایران آزاد گردید. بدین وسیله ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران از تلاش بی‌دریغ کلیه رزمندگان انقلابی، نیروهای زمینی، هوایی، هوانیروز، سپاه پاسداران و نیروهای مردمی به‌خصوص رزمندگان دلاور لشکر 92 زر هی اهواز که در آزادساختن شهر از لوث وجود دشمن متجاوز نهایت از خودگذشتگی را به‌خرج دادند، قدردانی می‌نماید.

اطلاعیه 299

 

 

اطلاعیه شماره 300 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هم‌میهنان مسلمان و رزمنده ایران                                                     1359/08/27

رزمندگان جان برکف نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه 26 آبان‌ ماه ضمن عملیات گشت و پاسداری از حراست هوایی میهن این فعالیت‌ها را داشته است:

الف- عملیات پشتیبانی از قوای خودی

1- انهدام تعدادی تانک و خودرو از نیروهای دشمن در منطقه سوسنگرد

2- حمله به یک ستون در حال پیشروی به‌طرف سوسنگرد و زدن ضربات قابل ملاحظه به دشمن که میزان خسارات وارده مشخص نگردید.

3- بمباران قسمتی از نیروهای تدارکاتی و مواضع توپخانه و ضدهوایی ارتش عراق در نخلستان‌های غرب آبادان.

ب- حملات هوایی در داخل خاک عراق

1- بمباران یک پادگان نظامی و مواضع توپخانه ارتش عراق در منطقه شمال فاو

2- حمله به نیروهای نظامی در محور شعیبه- ام‌الرصاص و بمباران تأسیسات نظامی و پایگاه موشکی و مواضع توپخانه و تانک دشمن در همین منطقه، میزان خسارات وارده مشخص نگردیده است.

3- انهدام قسمتی از خطوط نفتی و تأسیسات اطراف اسکله فاو.

ضمناً ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران از کلیه نیروهای مردمی و سپاه پاسداران انقلاب، نیروهای رزمنده و جانباز لشکر 92  زرهی اهواز و هواپیمایی نیروی زمینی (هوانیروز) و نیروی هوایی و سایر رزمندگان شجاع نیروی زمینی که در پاکسازی شهر سوسنگرد از وجود دشمنان مزدور و خودفروختگان رژیم بعث عراق جانفشانی کرده‌اند، قدردانی و سپاسگزاری می‌نماید، باشد که این جانبازی‌ها و ایثار خون‌ها مورد عنایت پیشگاه امام و امت مسلمان و انقلابی ایران واقع گردد.

 

اطلاعیه شماره 301 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

ملت مبارز و مسلمان ایران                                                                 1359/08/27

رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نبرد روز گذشته 26 آبان‌ماه، در جبهه‌های غرب اهواز و دب‌حردان و حوالی سوسنگرد با اجرای آتش توپخانه و حملات زمینی به نیروهای ارتش عراق توانستند 8 دستگاه تانک ، یک عراده توپ ، 3 دستگاه کامیون تدارکاتی و مهمات و 2 دستگاه بولدوزر دشمن را منهدم کرده و به آتش بکشانند و بیش از 30 نفر از افراد دشمن را به هلاکت برسانند و در عملیات منطقه سوسنگرد دشمن را مجبور به عقب‌نشینی نمایند.

در نبرد زمینی امروز 27 آبان‌ماه، رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جبهه‌های جنوب با توپخانه سنگین مواضع مزدوران بعثی را در واصلیه و مناطق الدویپ و سیبه زیر آتش قرار داده و تلفات و خساراتی به نیروهای ارتش عراق وارد ساختند. همچنین در ساعت 10:00 بامداد امروز نیروهای خودی مواضع دشمن را در جزیره ام‌الرصاص و منطقه فاو و کوت‌الذین مورد هدف آتش توپخانه‌های خود قرار دادند.

در ساعت 07:30 بامداد امروز، سه فروند از هلی‌کوپترهای مهاجم دشمن مواضع نیروهای خودی را در غرب اهواز مورد حمله قرار داده که بر اثر دفاع جنگ‌افزارهای ضدهوایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در منطقه ،یکی از هلی‌کوپترهای دشمن مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

در ساعت 11:20 دو فروند از هواپیماهای ارتش عراق به حریم هوایی ایلام تجاوز کردند که با عکس‌العمل آتش آتشبارهای ضدهوایی نیروهای خودی مواجه و مجبور به فرار شدند.

بنا به گزارشات رسیده، امروز در یک درگیری که بین افراد پلیس عراق و افراد مسلح یکی از احزاب عراق در منطقه سیبه و سیجان در جنوب شرقی عراق روی داد، تعدادی از افراد پلیس به هلاکت رسیدند.

 

اطلاعیه شماره 301 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هموطنان مسلمان و انقلابی ایران                                                        1359/08/28

رزمندگان تیزتک هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (هوانیروز) در عملیات تهاجمی و موفقیت‌آمیز روز 27 آبان‌ماه، در جبهه‌های نبرد این ضربات را به نیروهای متجاوز ارتش عراق وارد ساخته است.

1- در منطقه سوسنگرد

الف- انهدام 9 دستگاه تانک دشمن.

ب- انهدام 9 قبضه توپ خمسه خمسه.

پ- انهدام 2 قبضه توپ خودکششی.

ت- منفجر نمودن و به آتش کشیدن 2 چادر مهمات از نیروهای بعث عراق.

ث- انهدام 4دستگاه خودرو نظامی

2- در منطقه سومار

رزمندگان اسلام در یک یورش قهرمانانه توانستند 10 سنگر پیش ساخته و مستحکم دشمن را منهدم ساخته و تعداد زیادی از نفرات دشمن را که در سنگرها موضع گرفته بودند، به هلاکت برسانند.

3- در منطقه آبادان

الف- انهدام 4دستگاه تانک.

ب- انهدام 4دستگاه خودروی نظامی.

پ- انهدام 1 قبضه توپ ضدهوایی.

ت- ویران کردن تعدادی از سنگرهای نیروهای دشمن و معدوم کردن نفرات مستقر در سنگرها.

4- در منطقه غرب

اجرای آتش شدید و مؤثر روی مواضع دشمن در مناطق عین خوش و فکه که در نتیجه این حملات تعدادی از سنگرهای انفرادی و اجتماعی نیروهای دشمن منهدم و عده‌ای از نفرات دشمن کشته و یک دستگاه کامیون به آتش کشیده شد.

 

اطلاعیه شماره 302 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

فَالْجُنوُدْ بِاِذْن اللهْ حُصوُنَ الرَّعیْهْ وَزِیْنُ الوَلَدَهْ[الولات] و ع‍ِزّالدیْنْ وَ سَبُلُ الاْمَنْ وَ لَیْسَ تَقَومُ الّرَعیه اِلاّ بِهُمْ.

ارتش به فرمان خدا، دژهای استوار مردم، آراستگی رهبران، سربلندی دین و امنیت بخش راه‌هاست و مردم بدون اینان برپای نتوانند ایستاد.

 

امت قهرمان و رزمنده مسلمان ایران                                                  1359/08/28

برادران سرباز شما در سنگرهای اسلام، همچنان مصمم و مستحکم و استوار، علیه دژخیمان بعثی عراق می‌جنگند و برای حفظ و حراست انقلاب و میهن اسلامی، همواره با اتکا به الطاف الهی و پشتیبانی مردم مسلمان ایران در تمامی صحنه‌های نبرد، پیکر دشمنان اسلامی را می‌لرزانند.

لشکریان اسلام در نبرد  علیه مزدوران بعثی عراق در جبهه سوسنگرد در پرتو امداد‌های غیبی پروردگار و با تلاش‌های پیگیر خود موفق شدند شهر سوسنگرد را از لکه‌های ننگین شرک و الحاد پاک کرده و ضربات مهلک و جبران ناپذیری به دشمن وارد آورند. تلفات و ضایعات دشمن تا روز 1359/08/27 ، در جبهه مزبور به این شرح بوده است.

الف- ضایعات لجستیکی:

– تانک 174 دستگاه

– نفربر 8 دستگاه

– کامیون 5 دستگاه

– توپ 49 عراده

– خودرو حامل مهمات 23 دستگاه

– چادر مهمات 7 چادر

– خودرو حامل موشک 3 دستگاه

– لودر 2 دستگاه

– توپ خمسه خمسه 4 عراده

– تیربار 2 قبضه

– ضدهوایی 1 قبضه

– خمپاره‌انداز 1 قبضه

– خودروهای نظامی 29 دستگاه

ب- تلفات پرسنلی:

کشته و زخمی 750 نفر

– اسیر 18 نفر

سپاهیان اسلام در این روز مقدس عاشورا به امت مسلمان ایران اطمینان می‌دهند که با نثار قطره‌قطره خون خود چون یاران حسین[علیه‌السلام] در مقابل دشمنان اسلام دلاورانه بایستند و تا نابودی کامل آنان از پای ننشینند. دلاوران ایران زمین و حافظان ملک و دین در این عاشورای دیگر اسلام، یک بار دیگر با حسین زمانشان، خمینی بت‌شکن، این تبلور عینی و پرشکوه خواست‌ها، آرزوها و فریادهای ملت ایران تجدید بیعت نموده و قول می‌دهند که برای حسین تاریخ معاصر، خمینی بزرگ چون حبیب‌بن‌مظاهر باشند که گفت: «اگر هفتاد بار قطعه قطعه‌ام کنند و بدنم را بسوزانند و خاکسترم را خمیر کنند و بار دیگر زنده‌ام کنند، باز به را ه حسین خواهم رفت.

 

اطلاعیه شماره 303 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هم‌میهنان مبارز و غیور                                                                       1359/08/28

فعالیت‌های انجام شده دلاوران هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (هوانیروز) در روز جاری (1359/08/28) در مناطق به این شرح بوده است:

الف- در منطقه اهواز و سوسنگرد ، جنگنده‌های هوانیروز با آتش مداوم و با از جان‌گذشتگی ضایعات و تلفات زیر را به دشمن وارد کرده است:

1- انهدام کامل 24 دستگاه تانک، 9 قبضه توپ خودکششی، یک قبضه ضدهوایی، یک‌ دستگاه نفربر و سه دستگاه کامیون.

2- به آتش کشیدن یک چادر مهمات و انهدام یک سنگر و به هلاکت رساندن 160 نفر از مزدوران بعث عراق و زخمی نمودن 60 نفر از متجاوزان.

ب- در منطقه عین خوش و غرب دزفول:

1- انهدام 2 دستگاه تانک و چندین دستگاه کامیون دشمن.

2- به هلاکت رساندن در حدود 20 نفر از نیروهای دشمن.

ضمناً در حین اجرای این عملیات جنگی، یک فروند هلی‌کوپتر هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران مورد هدف قرار گرفت و به کلی منهدم شد و خلبانان آن به‌طور معجزه آسایی نجات یافتند.

ج- در شمال شرق آبادان

1- انهدام 3 دستگاه تانک، 4 دستگاه خودرو و یک قبضه توپ ضدهوایی.

2- از بین بردن دو سنگر خمپاره‌انداز و انهدام تعدادی سنگر با نفرات داخل آنها.

د- در جبهه غرب

1- انهدام 10 دستگاه تانک دشمن و 7 سنگر بتونی.

2- به هلاکت رساندن بیش از 100 نفر از دشمنان.

ضمناً برابر گزارش واصله، در مورخه 1359/08/27 ،رزمندگان ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران موفق شده‌اند با اجرای آتش، یک پاسگاه موقت عراق را در ضلع جنوبی پاسگاه پلگانه عراق منهدم و دو دستگاه کمپرسی و حدود 50 نفر از قوای دشمن را نابود کنند.

 

اطلاعیه شماره 304 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هم میهنان مسلمان و انقلابی ایران                                                     1359/08/29

شمه‌یی از نبرد دلیرانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به این شرح به استحضار می‌رسد:

1- جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دیروز 1359/08/28، در منطقه غرب کشور به تعدادی تانک و خودرو و توپ دشمن حمله نموده و خساراتی وارد نمودند، همچنین در منطقه شمال آبادان به نیروهای دشمن حمله نموده و تلفات و خساراتی بر آنها وارد آوردند.

2- قهرمانان رزمنده لشکر 92 اهواز دیروز 1359/08/28 ،در منطقه سوسنگرد ضمن انهدام کامل 10 دستگاه تانک، 10 دستگاه خودرو چرخدار و 6 نقطه مهمات تعداد زیادی از نفرات دشمن را به هلاکت رساندند.

3- از تاریخ 1359/08/28، تا صبح روز 1359/08/29، یکان‌های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با همکاری ارزنده سپاه پاسداران و با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در غرب کشور دلاورانه به نیروهای دشمن حمله نموده و ارتفاعات کوره موش در منطقه سرپل ذهاب را پاکسازی نموده و در منطقه گیلان‌غرب یک آتشبار کامل دشمن را نابود کرده و توانستند مواضع مستحکمی را در دشت ذهاب و سومار از تصرف دشمن خارج نمایند. در این عملیات ضمن انهدام تعداد زیادی وسایل زرهی حدود چند صد نفر از نفرات دشمن به هلاکت رسیده و تعدادی زخمی گردیدند و از نیروهای خودی نیز تعدادی به درجه رفیع شهادت نایل و تعدادی زخمی شدند.

 

اطلاعیه شماره 305 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

هم‌میهنان مسلمان و مبارز ایران                                                        1359/08/29

رزمندگان همیشه قهرمان هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ظرف روز جاری 1359/08/29 دلیرانه به نیروهای دشمن تاخته و ضرباتی به این شرح وارد ساختند.

الف- در منطقه سوسنگرد ضمن انهدام کامل تعداد 10 دستگاه تانک، یک عراده توپ ضدهوایی، 2 عراده توپ خمسه خمسه، یک عراده راکت انداز کاتیوشا، 5 عراده توپ خودکششی و سه دستگاه چادر مهمات، بیش از 90 نفر از افراد دشمن را به هلاکت رساندند.

ب- در منطقه شمال و شمال غربی آبادان ضمن انهدام کامل سه دستگاه خودرو، یک دستگاه جیپ فرماندهی یک دستگاه نفربر زرهی و 2 دستگاه تانک، تعداد زیادی از نفرات دشمن را به هلاکت رساندند.

 

منبع: مجله صف شماره  392(ویژه نامه آزادسازی سوسنگرد)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده