معرفی کتاب عملیات ثامن الائمه (ع)-روح الله سروری و ابوالقاسم جاودانی
"حصر آبادان باید شکسته شود، مسامحه نشود در آن، حتماً باید شکسته بشود. فکر این نباشید که ما، اگر اینها آمدند، بیرونشان می کنیم. اگر اینها آمدند، خسارت بر ما وارد می کنند. نگذارید اینها بیایند در آبادان وارد بشوند...".

امام خمینی (ره)
پس از این فرمان تاریخی، زمینه و شرایط مساعد برای تحقق یافتن این فرمان راهبردی و طرح ریزی هایی که توسط لشکر ۷۷ خراسان از ماه ها قبل برای انجام یک عملیات بزرگ (ثامن الائمه) برای شکستن محاصره آبادان آغاز شده بود، فراهم گردید. سرانجام عملیات ثامن الائمه (ع) در پنجم مهرماه 1360 با محوریت لشکر 77 خراسان و همکاری تنگاتنگ نیروهای سپاه و مردمی آغاز و در کمتر از 48 ساعت حصر آبادان شکسته شد و نتایج پرباری در حوزۀ نظامی و سیاسی برای کشور حاصل شد.

کتاب حاضر مراحل طراحی، برنامه ریزی و اجرای عملیات ثامن الائمه را باتوجه به اسناد موجود که توسط دو تن از فرماندهان حاضر در عملیات جمع آوری و تدوین شده برای اهل تحقیق ارائه می کند. در این کتاب علاوه بر استفاده از کتاب دو جلدی  عملیات ثامن الائمه منتشر شده در هئیت معارف جنگ ، اسناد و سوابق نیروی زمینی و لشکر 77 پیاده، از منابع مختلف از جمله ، کتاب هشت سال دفاع مقدس، خرمشهر در اسناد ارتش عراق ، بررسی حقوقی – سیاسی تجاوز رژیم عراق به جمهوری اسلامی ایران، تحلیل نبرد عملیات شکست حصر آبادان به روایت اسرای عراقی، نیز بهره برداری شده است.
زبان و ساختار کتاب به صورت تخصصی نظامی است و محققان می‏توانند با نگرش به محتوای اسناد به ناگفته‏ها‏یی از جنگ تحمیلی دست یابند. کتاب‏ عملیات ثامن‏الائمه(ع) در بعد نظامی در صدد انتقال یک تجربه و بیان نقاط قوت ارتش ج.ا.ا می‏باشد و با بررسی مستند ابعاد یک عملیات، تاریخ جنگ را به سوی مستند شدن رهنمون می سازد.
کتاب عملیات ثامن‏الائمه(ع) دربرگیرنده 9 فصل است. فصل اول کتاب اختصاص به پیشینۀ تاریخی اختلاف دو کشور ایران و عراق دارد. در فصل دوم نویسندگان به مسئله تجاوز عراق و اهداف آنها از تجاوز به مرزهای کشورمان و اشغال شهرهای مرزی جنوب پرداخته‏اند. فصل سوم کتاب عملیات ثامن‏الائمه(ع) به موضوع اولین شکست دشمن مزیّن شده است و در فصل چهارم ورود لشکر 77خراسان به منطقۀ جنوب و مطالبی در این زمینه نگاشته شده است. طرح‏ریزی عملیات ثامن‏الائمه(ع) موضوع فصل پنجم است و در فصل ششم نویسندگان به موضوع اصلی کتاب یعنی اجرای عملیات ثامن‏الائمه(ع) و نحوه شروع عملیات و نتایج آن پرداخته‏اند.
دیگر فصول کتاب اختصاص به موضوعاتی چون اسامی فرماندهان و شهدای عملیات، نقشه‏ها‏ و عکس‏ها‏ و سایر اسناد و مدارک عملیات ثامن‏الائمه(ع) دارد.

تهیه کتاب از طریق مرکز عرضۀ محصولات فرهنگی ارتش: تلفن تماس 33309118و81954419

 

اسم کتاب : عملیات ثامن الائمه (ع)
نویسندگان : روح الله سروری و ابوالقاسم جاودانی
تعداد صفحات : 739 صفحه
ناشر : نشر اجا
قیمت : 100000  ریال

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده