معرفی کتاب – مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-شاداب عسکری
پیشینه روابط ایران با آمریکا به 1320 شمسی باز می گردد که زمینۀ ظهور الگوی مداخله جویانۀ آمریکا، پس از جنگ جهانی دوم، مهیا ساخت. ایالات متحده که در مقطع پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران، تلاش های فراوانی را برای جلوگیری از پیروزی آن به عمل آورده بود.

به دلیل نداشتن شناخت منطقی از رهبری و ماهیت این انقلاب، نتوانسته بود به اهداف مورد نظر خویش دست یابد، با توجه به مراحل مختلف روند شکل گیری و تثبیت نظام جمهوری اسلامی در ایران، از الگوهای رفتاری مشخصی بهره برد.

به دلیل اهمیت این موضوع کتابی تحت عنوان"مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی" که در برگیرنده اسناد، قرائن، امارات، شواهد و مدارک موجودی است که دلالت بر حضور، دخالت، مساعدت و مشارکت مستقیم آمریکا در حکومت بعث عراق در هشت سال جنگ تحمیلی دارد. این کتاب در مشتمل بر 7 فصل تهیه شده و در نظر دارد تا با الگوهای رفتاری ایالات متحده آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، حد فاصل سال های پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، به بررسی و تعمق در ارتباط با این موضوع مهم در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران پرداخته و مصادیق عینی و واقعی از دخالت های کشور آمریکا در جنگ تحمیلی در حوزه های مختلف را مشخص می نماید. در فصل اول با عنوان پیشینه روابط ایران و امریکا به روابط حکومت پهلوی با آمریکا تا مقطع پیروزی انقلاب اسلامی مورد اشاره قرار داده و تا مقطع شروع جنگ تحمیلی پرداخته و رویدادهای مهم آن را تشریح می کند. در فصل دوم به روابط اقتصادی ایران و امریکا در دهه اول انقلاب در سه دوره زمانی قبل، هم زمان و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته و به شرح مهم ترین فعل و انفعالات آن دوره زمانی می پردازد. راهبرد نزدیکی امریکا به عراق سومین فصل این کتاب انتخاب شده است. فصل چهارم با عنوان "تبیین نقش سازمان CIA در جنگ تحمیلی" که به سیاسیون آمریکا بر اساس گزارش ها و تحلیل های متخذه از سازمان CIA  اقدام به اتخاذ تصمیم می نماید. فصل پنجم به تشریح مستند و متقن کمک های اقتصادی دولت آمریکا به حکومت بعث عراق و صدام تحت عنوان "جنگ و روابط اقتصادی امریکا با عراق" پرداخته شده است. چگونگی ایجاد و توسعه روابط اطلاعاتی آمریکا با عراق در آخرین سال های دهه 70 و تمامی سال های دهه 80 در ششمین فصل کتاب آمده است. آخرین فصل کتاب با عنوان"هشت سال دفاع مقدس" نامیده شده است و به بررسی تحولات و رخ دادهای این مدت و همچنین نقشی که هر یک از دو کشور امریکا و عراق در آن دوران ایفا نموده اند می پردازد.
کتاب توسط شاداب عسگری تألیف و به سفارش هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در انتشارات ایران سبز در سال 1393 به چاپ رسید. در بخشی از این کتاب موضوعی با عنوان نقش امریکا در آغاز حمله عراق به ایران این چنین آمده است:
اسناد و مدارکی وجود دارد، موید آنست که عراق پیش از شروع جنگ با ایران، به مشورت ها و تبادل اطلاعات نظامی با آمریکا پرداخته است. در بررسی مدارک فوق کاملا روشن است که آمریکا نقشی بسیار مهم تر از آنچه در افکار عمومی جهان دارد، در تحریک صدام به جنگ داشته است. یک فرماندهی عالی رتبه اسیر عراقی می نویسد: عراق از طریق جاسوسی غرب، به دقیق ترین اطلاعات پیرامون وضعیت نظامی ایران و از هم گسیختگی ارتش دست یافت. سازمان CIA تعدادی زیادی از عناصر ساواک را در اختیار داشت و از طریق آنها و نیز عناصر نفوذی، اطلاعات ذی قیمتی کسب می کرد. آمریکایی ها درست چند روز مانده به شروع جنگ دست به تحرکات سیاسی منطقه ای و بین المللی نیز زدند. به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن در 31 شهریور 1359 ای خبر را متشر کرد: به نقل از منابع نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا گفته شده است که یک هیات عالی رتبه دولت آمریکا، چند جلسه خیلی محرمانهدر باره ایران با چند تن از سران کشورهای اروپایی داشته است. پرسشی که در اینجا مطرح است که چرا این سفر درست چند روز قبل از حمله عراق به ایران صورت می گیرد؟ از بررسی این خبرها چنین می آید که آمریکا قصد داشت با شدت گرفتن بحران میان عراق و ایران که به پاره کردن قرارداد الجزایر توسط صدام و لغو قرار داد منجر شد شرایط بین المللی را نه در جهت بازداشتن بحران بلکه در جهت متقاعد کردن ایم کشورها به اعلام بی طرفی و سکوت در راستای تامین منافع حکومت صدام، مساعد کند.
تهیه کتاب از طریق فروشگاه کتاب دانشگاه امام علی(ع) واقع در میدان حر، تلفن تماس: 66376136 و یا تماس  با شماره تلفن های هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی: 22489002 و 22489003

نام کتاب : مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی
نویسنده : شاداب عسگری
تعداد صفحات : 429صفحه
ناشر : ایران سبز
قطع : رقعی
قیمت : 110000 ریال

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده