به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس-4
مقاله برگزیده همایش نقش توپخانه در دفاع مقدس توپخانه، نامی آشنا و سلاحی تعیین کننده در جنگهای کلاسیک در سال 1405 میلادی که هنوز چند سالی از ساخت باروت توسط چینیها نگذشته بود شخصی از اهالی بوهم (بخشی از چکواسلواکی کنونی) به نام جان زیزکا (john ziska) با استفاده از باروت، یک جنگافزار آتشین ساخت که سرانجام در گذر زمان، توپ نامیده شد و با این جنگافزار بود که تحولی در تاکتیک به وجود آمد.

آشنایی ایران با جنگ‌افزاری به نام توپ در دوم ماه رجب به سال 914 ه. ق. (23 اوت 1520 میلادی) و در میدان جنگ چالدران بین ایران و امپراطوری عثمانی برمی‌گردد که شلیک این جنگ‌افزارهای سر پر قشون عثمانی (200 عراده) باعث بهت و ایجاد شکاف در نیروهای جنگ‌آور قزلباش شاه اسماعیل صفوی گردید و یکی از علل اساسی شکست ایران در این جنگ بود.
در معرفی مشروح و گسترده و البته تخصصی این سلاح مؤثر در جنگها، مقاله ای که توسط پیشکسوتان و صاحبنظران رستۀ توپخانه در هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی جهت ارائه به اولین همایش علمی بررسی نقش توپخانه در دفاع مقدس که در سالجاری در دانشکدۀ فرماندهی و ستاد ارتش بر گزار شد تدوین گردیده است و البته عنوان مقاله برگزیده و برتر را در آن همایش به خود اختصاص داد، به صورت نسخه PDF برای استفاده علاقمندان تقدیم میگردد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده