به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس-2
جنگ قبل از جنگرژیم بعثی عراق که بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تحریک استکبار جهانی و در رأس آن آمریکای جنایتکار و با بهانه تراشی های واهی خصومت خود را علیه نظام نوپای اسلامی آغاز نمود. از 18 فروردین 58 تا 31 شهریور 1359 که آغاز رسمی و تمام عیار جنگ تحمیلی تلقی می شود بیش از 600 مورد تجاوز، عمدتاً در مرزهای زمینی و به اشکال مختلف مرتکب شد.

که علیرغم اعتراضات و شکایات جمهوری اسلامی ایران به مجامع بین المللی، نه نیروهای متجاوز دست از تجاوز و شرارت برداشتند و نه از جانب مجامع مذکور اقدامی در جلو گیری از ازتجاوزات نیروهای بعثی به عمل آمد تا نهایتاً صدام معدوم با چراغ سبز اربابان خود آتش جنگی 8 ساله را با حمله هوائی گسترده در آخرین روز شهریور سال 59 و شلیک اولین گلوله توپ با دستان خود و تجاوز لشکرهای نیروی زمینی در اول مهر همان سال شعله ور ساخت و لطمات جبران ناپذیری را به دو کشور وارد کرد.

با توجه به نزدیک بودن هفته گرامیداشت دفاع مقدس، پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی افتخار دارد که با استفاده از منابع موجود اهم گزارشات واصله در مورد تجاوزات و رویدادهای روزهای آخر منتهی به جنگ سال 1359 را برای استفاده علاقمندان به ویژه پژوهشگران این عرصه منتشر نماید.

13/6/1359
 نیروی زمینی، کردستان – گزارش لشکر 28 پیاده
1-    اداره دوم(ستاد مشترک ارتش) اعلام کرد که ضد انقلابیون در پیررستم (حوالی سنندج) پایگاهی ایجاد کرده و هلی کوپترهای عراقی، اسلحه و مهمات به محل مذکور حمل می کنند و کشور عراق نیروهای خود را در منطقه مقابل سنندج تقویت کرده است.
2-    لشکر 28 با توجه به افزایش نیروهای عراقی و ضد انقلاب داخلی، یک فروند هواپیمای اف – 4 به منظور پشتیبانی نزدیک هوایی در منطقه سنندج و هم چنین یک فروند هواپیمای فرند شیب جهت تخلیه 8 نفر پاسدار مجروح، درخواست کرد.
14/6/1359
نیروی زمینی، کرمانشاه – گزارش لشکر 81 زرهی
به گزارش ژاندارمری 7:30 دقیقه بامداد امروز، بر اثر درگیری شدیدی که بین نیروهای خودی و ارتش متجاوز عراق در منطقه دهلران صورت گرفت، مواضع، پایگاه و تاسیسات دشمن که در مقابل پاسگاه مرزی ایران واقع بود، به وسیله سلاح سنگین نیروهای خودی، منهدم و نفرات دشمن متواری شدند.
16/6/1359
نیروی زمینی، کردستان – گزارش لشکر 28 پیاده
اداره دوم ستاد مشترک، امروز اعلام کرد که هلی کوپترهای عراقی در محلی به نام کوخ رستم (در حوالی بانه) در روی کوهی، فرودگاه ایجاد کرده اند و پیاپی به سنندج، اسلحه وارد می کنند.لازم به ذکر است که ضد انقلابیون بشدت در مقابل ستون اعزامی به سردشت با انواع سلاح های دریافتی از خارج مقابله می کنند و به طور حیرت انگیزی هماهنگ هستند.
17/6/ 1359
 کرمانشاه- گزارش لشکر 81 زرهی
1-    گروه رزمی اعزامی به « تنکاب کهنه» به شدت زیر آتش توپخانه و هواپیماهای عراق قرار گرفت و چند دستگاه تانک خودی منهدم و چهار نفر شهید و پانزده نفر مجروح شدند.
2-    به گزارش سپاه پاسداران طی درگیری سه فروند بالگرد ارتش جمهوری اسلامی ایران با بالگردهای متجاوز عراقی در « تنگ هوان» یک بالگرد عراقی سقوط کرد، همچنین یک فروند بالگرد در پشت قصرشیرین نیرو پیاده کرده است.
3-    ژاندارمری هم خبر داد در پی سقوط گروهان « خان لیلی» و پاسگاههای تابعۀ آن (« زینل کش» و « تنکاب») عناصر دشمن با تعدادی تانک در آن محل مستقر و تعدادی بالگرد نیز در حال پرواز در منطقه بوده است. در حال حاضر پاسگاههای « تنکاب نو»، « خسروی » و « ولد کشته» زیر آتش توپخانۀ عراق قرار دارد.
4-    در ساعت هشت و چهل دقیقه تعداد هفت فروند بالگرد عراقی از طریق پاسگاه «ژاله پناه» (سومار) از توابع قصرشیرین به خاک ایران تجاوز کرده که بر اثر تیراندازی نیروهای خودی یک فروند از بالگردها سقوط کرد.
5-    عراق، پس از دادن دو یادداشت به کاردار جمهوری اسلامی ایران در بغداد، پاسگاه زین القوس و مناطق اطراف آن را اشغال کرد؛ این مناطق به موجب پیمان ۱۹۷۵م الجزایر به ایران واگذار شده بود.
19/6/1359
 گزارش لشگر 81 زرهی کرمانشاه

درگیری در منطقۀ « قصرشیرین» روز به روز شدیدتر می شود و لشگر 81 زرهی بیش از پیش با دشمن درگیر می شود.در حالیکه هر روز تهدید دشمن خارجی شدیدتر می شود. در 19 شهریور فرماندۀ لشگر مطلع شد که گردان اعزامی آن لشگر به منطقۀ « سردشت » مورد هجوم نیروهای ضد انقلاب قرار گرفت و تلفات سنگینی به آن وارد شد که شامل: یازده نفر شهید و 115 مجروح بوده است.

از جبهۀ عراق نیز گزارش رسیدکه نیروهای زرهی عراق از منطقۀ مرزی « خان لیلی » گذشته و جادۀ مرزی « قصرشیرین ـ نفتشهر» را تحت کنترل خود درآوردند. این جاده کاملاً به موازات خط مرز کشیده شده است بنابراین با اشغال ارتفاعات « زینل کش» عملاً جادۀ اصلی قصرشیرین ـ نفت شهر و سومار از تنکاب کهنه تا سومار تحت کنترل نیروهای عراقی درآمد.
صدام: عراق مصمم است حتی یک وجب از خاک خود را که در اشغال ایران باشد از تصرف این کشور خارج کند. این کار مبتنی بر قانون است و به منزله تجاوز نیست. ما در بین ملت ایران دوستان زیادی داریم.
20/6/1359
نیروی زمینی –کردستان، گزارش لشکر 28 پیاده
ستون اعزامی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از تیپ 55 هوابرد شیراز که از مسیر کرمانشاه، سنندج، سقز، بانه به سردشت در حال عزیمت هستند با سرسختی و شجاعت افراد آن، سنگر به سنگر و تپه به تپه پیش روی می نماید و تلفات سنگینی به ضد انقلابیون وارد می آورد، هم چنین در این راه شهیدانی نیز تقدیم کرده و ضایعات سنگینی را نیز متحمل شده است.

21/6/1359
کرمانشاه، گزارش لشکر 81 زرهی
امروز تلویزیون عراق، اعلام داشت که نیروهای عراقی به عمق5 کیلومتری و به عرض 25 کیلومتری در خاک ایران نفوذ نموده اند و 11 نفر از نیروهای ایرانی را اسیر کرده اند.
ژاندارمری اعلام کرد، در اثر حملات شدید دشمن، پاسگاه تلخاب سقوط کرد.دشمن، ارتفاعات میمک و نی خضر را به تصرف درآورد و پاسگاه انجیره و شورشیرین در محاصره هستند.
22/6/1359
کرمانشاه، گزارش لشکر 81 زرهی
در ساعت 6 بامداد امروز هواپیماهای خودی مواضع و تانک های متجاوز دشمن را در ارتفاعات نی خضر در هم کوبیدند و پاسگاه های انجیره و شور شیرین نیز زیر آتش توپخانه ی دشمن قرار گرفت.
نیروی هوایی اعلام کرد در مدت 24 ساعت امروز هواپیما های مشروحه زیر به منظور انجام پشتیبانی نزدیک هوایی به منطقه غرب کشور اعزام گردند:
•    هواپیمای اف -4            12 فروند
•    هواپیمای اف-5            21 فروند
•    هواپیمای اف-14           8 فروند
•    تانکر بنزین بوئینگ 707     6 فروند جهت سوخت رسانی به هواپیما های مزبور
23/6/1359
ارسال هشت نامه از سوی عراق به رؤسا و سران هشت سازمان بین‌المللی (سازمان ملل متحد، ششمین کنفرانس سران کشورهای غیر متعهد، سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب، سازمان وحدت آفریقا، بازار مشترک اروپا، سازمان جنوب شرقی آسیا، سازمان کشورهای قاره آمریکا)، درباره ادعاهای این دولت نسبت به جمهوری اسلامی ایران.
دولت عراق که برای تأمین اهداف و رسیدن به مقاصد خود، طالب جنگ بود و از ماه ها قبل و از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، برای فراهم کردن مقدمات و زمینه های لازم برای آغاز یک جنگ همه جانبه، تلاش می نمود. مجدد در 23 شهریور 1359 نامه ای برای 8 سازمان منطقه ای و بین المللی ارسال نمود، تا بدین وسیله با واژگونه جلوه دادن حقایق، افکار عمومی را در مورد تجاوز خود گمراه نماید، با این که عراق در یادداشت مورخه 20 شهریور 1359 که به کاردار ایران در بغداد تسلیم نمود، بر تجاوز واحدهای نظامی خود به خاک ایران تاکید کرده بود، مع هذا هم در این یادداشت و هم در نامه 23 شهریور 1359 به سازمان های منطقه ای و بین المللی، ایران را متهم به تجاوز کرده است.
27/6/1359
محاصره قصرشیرین به دست ارتش عراق، که پس از چهار روز مقاومت، در ۳۱/۶/۱۳۵۹ به اشغال آنان درآمد و به ویرانی ۱۲ هزار و ۸۸۲ واحد مسکونی در شهر و روستاهای اطراف آن انجامید؛ این شهر با تلاش رزمندگان اسلام، در ۲۲ خرداد ماه ۱۳۶۱، آزاد شد.
29/6/ 1359
1-      کردستان ،گزارش لشکر 28 پیاده
در تاریخ 29/6 نیروهای رزمی ارتش عراق در منطقه خانم شیخان، ازتوابع مریوان، وارد خاک ایران گردیده و مشغول جاده سازی شدند.
درگیری در گردنه صلوات آباد و محور دهکلان بین ضد انقلابیون و سپاه پاسداران به وجود آمد که منجبر به شهادت یک پاسدار شد.
2-    نیروی هوایی
پشتیبانی نزدیک نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توسط هواپیماهای اف-4 و اف 5 در مناطق سردشت، مهاباد، اشنویه و ایلام در غرب کشور .
3-    لشکر 92 زرهی خوزستان
خبر ها حاکی از آن است که اخیرا کشور عراق یک نیروی پیاده زرهی در مقابل پاسگاه چلات مستقر و گسترش داده است، پیرو این اقدام عراق، مرزبانی دهلران برای مقابله با حمله ی دشمن به منظور تقویت پاسگاه چلات تقاضای نیروی کمکی نموده است.
ارتش عراق استعداد یگان مستقر در بستان حوالی سوسنگرد را به یک تیپ تقویت شده رسانیده است که ممکن است قصد حمله ی وسیع و گسترده ای جهت تصرف پاسگاه های دویرج و فکه را داشته باشد.
30/6/59
1-    کردستان،گزارش لشکر 28 پیاده
تعداد 18 دستگاه تانک عراقی در آبادی خانم شیخان در نزدیکی مریوان مستقر گردیدند و از همان محل مواضع نیروهای خودی را در کنار دریاچه مریوان زیر آتش گرفتند.این خبر توسط سپاه اعلام شده است.
2-    به گزارش لشکر 81 زرهی کرمانشاهان
پاسگاه کیسکه در منطقۀ سومار مقابل شهر مندلی عراق سقوط نمود و درگیری شدیدی  با تهاجم نیروهای زرهی عراق به پاسگاه های کانی شیخ، بازرگان در سومار و پاسگاه های خسروی و ولد کشته در قصر شیرین آغاز شد.
3-    به گزارش لشکر 92 زرهی اهواز
در جبهه طلائیه قدیم اخبار واصله حاکی است که نیروهای دشمن از محل های قبلی خود تغییر موضع داده و در یک کیلومتری مرز گسترش یافته اند.
گروه رزمی 137 لشگر 92 زرهی زیر آتش شدید دشمن قرار گرفته که به وسیله گروه مزبور با شدت هرچه تمامتر به آتش دشمن پاسخ داده شد.
4-    به گزارش نیروی هوایی
امروز 4 فروند هواپیمای اف-4 به منظور انهدام ناوچه های عراقی مستقر در دهانۀ اروند رود اعزام شدند.
یک فروند ناوچه اوزا مربوط به یگان های دریایی عراق که در دهانۀ فاو مستقر بود مورد اصابت موشک هواپیمای اعزامی از نیروی هوایی ارتش قرار گرفت و منهدم شد.
5-    به گزارش نیروی دریایی
پایگاه های دریایی خرمشهر، خسروآباد،ترمینال خرمشهر ، اسکله های 11 و 12 آبادان و پاسگاه های خین و مومنی زیر آتش شدید دشمن قرار گرفتند.
جهت بستن دو فروند یدک کش بزرگ، تعداد 6 نفر نماینده گمرک، 16 نفر از افراد گارد ساحلی و 5 نفر غواص به دهانه اروند رود اعزام که همگی زیر آتش سلاح های سنگین قرار گرفتند که تعدادی از نفرات شهید و تعدادی زخمی شدند.
6-    به گزارش روزنامه خبر جنوب :
در تاریخ سی ام شهریور(30/6/1359) درگیری بین نیروهای عراقی و ایرانی درگرفت که با تلاش سرسختانۀ ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی دیگر از پاسگاه های عراقی به نام صدام و پادگان اشله عراق زیر آتش قرار گرفت. در این روز نبرد در مرزهای ایران و عراق در استان خوزستان و مرزهای آبی اروند، به شدت ادامه داشت.نیروهای عراقی حداکثر فشار آتش هوایی و توپ خانه و تانک های خود را در منطقه مرزی پاسگاه فکه ی ایران قرار داده بودند که با مقاومت جدی و سرسختانه نیروهای ارتش، ژاندارمری و سپاه پاسداران مواجه شدند و در اثر آتش شدید یگان های زرهی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایان روز مجبور به عقب نشینی گردیدند.

منابع:
1-    جلد 1 تقویم تاریخ دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا(مرکز پژوهشهای دفاع مقدس)
2-    اطلس نبردهای ماندگار

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده