معرفی کتاب – با دوست به سر رفت، رضا جهانفر، فهیمه کرمی
در کشور ما کلمه "سرباز" برای همه مردم واژه ای آشنا و واقعیتی ملموس است. به ویژه اینکه جنگ هشت ساله تحمیلی عراق بر علیه ایران اسلامی منجر به حضور گسترده از جوانان این مرزو بوم تحت عنوان "سرباز وظیفه" در جبهه ها شد. در کشور ما نیروهای وظیفه از جمله ارکان غیر قابل انکار تامین و حفظ امنیت محسوب می شوند.کتاب "با دوست به سر رفت" از مجموعه کتابهای دفاع مقدس می باشد که به بررسی و بازگویی خاطرات سربازان و رزمندگان در خصوص خدمت سربازی درسال های دفاع مقدس می پردازد.

نویسنده خاطرات را مبتنی بر دیدار حضوری و مصاحبه با صاحبان خاطرات، بهره مندی از دست نوشته ها، استفاده از فایل های صوتی و تصویری گفت گوهای پیشین آنها و مصاحبه های منتشر شده در کتب و نشریات مختلف گردآوری کرده است.

در قسمتی از این کتاب خاطره ای به نام "والفجر 8 و شجاعت سربازان" اینگونه آمده است:
اگر تاریخ ارتش های حرفه ای و قوای نظامی گذشته همه کشورهای دنیا را نگاه کنید، بدون هیچ خودخواهی و یک طرفه بینی، سربازان ایرانی همیشه به شجاعت معروف بوده اند. در دوران انقلاب اسلامی، این حس مضاعف شد، چون بُعد ایمانی و اعتقادی هم در دوران دفاع مقدس وجود داشت، به عینه این موضوع را مشاهده کردم. من ایثارگرانی را از نزدیک دیدم که بدون هیچ چشم داشتی، جان خود را نثار کردند. در عملیات والفجر 8، در روز 21 بهمن 1364 که بنده در پایگاه زید خدمت می کردم، یکی از مشکلات اصلی ام این بود که نمی توانستم جلوی سربازان را بگیرم، چون در طی عملیات، فقط تعدادی از سربازان می بایست به سمت دشمن می رفتند و بقیه در عقب می ماندند، ولی آنقدر داوطلب برای جلو رفتن زیاد شده بود که من در انتخاب کسانی که نباید جلو بیایند، با مشکل مواجه شده بودم. این، اوج رشادت و شجاعت بود و من نمی توانم اسم یک نفر خاص را بیان کنم، چون یک سرباز رشید بودند، نه یک نفر. یادم هست که بعد از پیروزی ما در عملیات و دستیابی به اهدافمان، تلفات بسیار زیادی داده بودیم. به همین دلیل سربازان پشتیبانی، داوطلبانه به جلو آمده و جای کسانی که شهید شده بودند را گرفتند.
این روحیه سربازان ایران است. یکی از سربازان که اواخر خدمت خود بود و تازه ازدواج کرده بود، حتی با اصرار من هم به عقب بر نمی گشت و با این که فقط یک ماه از دوران سربازی او مانده بود، وقتی من می گفتم تو تازه ازدواج کرده ای و این ماه را به عقب برو و به سلامت نزد خانوادت برگرد، حاضر نمی شد و سرانجام چند روز بعد شهید شد. این نشانه بزرگی این انسانهاست… ( در دوران دفاع مقدس ارتش بالغ بر 48 هزار شهید نثار کشور کرده است که 46 هزار نفر آنها از نیروی زمینی بوده اند و از این تعداد چیزی حدود 39 هزار و صدو سی و پنج نفر سرباز وظیفه بوده اند و این نشانگر عظمت کار سربازان نیروز زمینی ارتش است.) (سرتیپ ستاد احمد رضا پور دستان)
(محتوای) خاطرات این کتاب توسط رضا جهان فر و فهیمه کرمی گردآوری شده و به سفارش هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در انتشارات ایران سبز در سال 1393 به چاپ رسیده است. تهیه کتاب از طریق فروشگاه کتاب دانشگاه امام علی(ع) واقع در میدان حر، تلفن تماس: 66376136 و یا تماس  با شماره تلفن های هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی: 22489002 و 22489003

نام کتاب : با دوست به سر رفت
نویسندگان : رضا جهان فر و فهیمه کرمی
تعداد صفحات : 109 صفحه
ناشر : ایران سبز
قطع : رقعی
قیمت :45000 ریال

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده