جلسه افتتاحیه اولین همایش تبیین علمی نقش توپخانه آجا در دفاع مقدس
من به آتش توپخانه اعتقاد دارم - رهبر انقلاب و فرمانده معظم کل قوا به گزارش مدیریت پایگاه اطلاع رسانی هیئت معارف جنگ، جلسه افتتاحیه همایش یکروزه نقش توپخانه در دفاع مقدس در ساعت 8:30 امروز دوشنبه 13 مرداد ماه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز و پس از پخش سرود جمهوری اسلامی، با خیر مقدم سرتیپ دوم دکتر ولیوند زمانی ریاست این دانشکده ادامه یافت.

در این جلسه که با حضور سرتیپ دکتر سید عبدالکریم موسوی جانشین فرمانده کل ارتش، امیر سرتیپ سلامی معاون عملیاتی ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سید حسام هاشمی جانشین هیئت معارف جنگ، جمعی از فرماندهان عالیرتبه نیروهای زمینی، هوائی،دریائی و پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر حیدری رئیس کانون بازنشستگان ارتش، جمعی از پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس ارتش به ویژه پیشکسوتان رستۀ توپخانه، جمعی از خانواده های محترم شهدای ارتش و نیز دانشجویان دورۀ فرماندهی و ستاد که در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند بر گزار می شد، امیر سرتیپ دوم دکتر ولیوند زمانی فرمانده دافوس آجا ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه و گرامیداشت حضور خانوادۀ شهدا در این جلسه، به مقام والای شهدای دفاع مقدس به ویژه شهدای ارتش ج.ا.ا و بالاخص شهدای بزرگوار رستۀ توپخانه و از آن جمله شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بنیان گذار روش نوین در دفاع مقدس که اساتید دافوس را جهت طراحی عملیات ها به جبهه ها برد، ادای احترام نموده و از درگاه خدای متعال توفیق ادامۀ راه آن اسوه های ایثار، جهاد و شهادت و نهایتاً نیل به درجۀ رفیع شهادت را برای همرزمان آرزومند آنان خواستار شد.

رئیس دافوس ارتش ج.ا.ا در خصوص بر گزاری اولین همایش علمی تبیین نقش توپخانه در دفاع مقدس ضمن توضیحاتی اظهار داشت، از آنجا که این همایش به طورعام به توپخانه پرداخته است، دایرۀ عمللکرد آن توپخانه صحرائی زمینی، توپخانۀ هوائی و توپخانۀ دریائی را در بر میگرد و همچنین به دلیل فرصت خوبی که از زمان فراخوان مقاله تا بر گزاری همایش وجود داشت، از صاحبان دانش و تحقیق در این عرصه ها تعداد 140 مقاله به دبیرخانۀ همایش واصل گردیده که انتخاب مقالۀ برتر را نیز قدری مشکل نموده بود، از بین مقالات مذکور 36 مقاله برگزیده داشتیم و از بین آنها یک مقاله از هریک از سه محور به عنوان مقاله بر تر شناخته شد و در مجموع سه مقاله به بخش ارائه مقالات همایش راه یافتند.  من مطمئنم که با انتشار این مقالات و پرداختن علمی به موضوع، توپخانه در آینده نقش مؤثر تری را از خودنشان خواهد داد. امیر ولیوند همچنین ضمن بیاناتی اظهار امیدواری کرد که این اولین همایش بتواند نقش مؤثر توپخانه را آنگونه که بوده در دفاع مقدس ساله نشان دهد و انشاءالله در آینده چندمین همایش از این دست را با کمک پیشکسوتان این رسته  بر گزار کنیم. رئیس دافوس در خاتمه صحبتهای خود اظهار داشت ما در اینجا امانتدار میراث گرانبهای پیشکسوتان خود هستیم و در دافوس آموخته های علمی خود را از این عزیزان و آثار علمی و تجربی ایشان را به نسلهای جوان آینده منتقل می کنییم، به همین دلیل هم با حضور مسئولین اسبق دافوس در سالیان متمادی در سال گذشته هفتاد و هفتمین سالگرد تأسیس دافوس را جشن گرفتیم.
در ادامۀ این جلسه امیر سرتیپ دکتر سید عبدالکریم موسوی جانشین فرماندۀ کل ارتش نیز با درود به روان مطهر امام خمینی ره،  شهدای والامقام به ویژه شهدای والامقام توپخانه و خانواده محترمشان در جمع حاضر، سلام به محضر مبارک ولی امر مسلمین امام خامنه ای ، تشکر از کلیه دست اندرکاران این همایش، ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه  اظهار داشت: افتخار می کنم در حضور جمعی ایستاده ام که سالها سمت فرماندهی و استادی به اینجانب داشته اند. همانطور که همه شما شاهد هستید این روزها فجایع بسیار دردناکی در غزه توسط رژیم نحس و نجس صهیونیستی با حمایت آمریکای جنایتکار در حال انجام است که یک لکه ننگ جدیدی بر چهره این دو زوج نامشروع ایجاد نموده است. از طرف دیگر هم مقاومت بر اساس وعده خداوند آیه شریفه"کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره…" جلوه های پیروزی گروه اندک بر جمع کثیر را  به نمایش گذاشته است و ما معتقدیم که در نهایت انشاءالله ظالم محکوم به شکست است و پیروزی از آن فلسطینیان است، اما این حوادث که در گوشه و کنار دنیا اتفاق می افتد به ما ثابت میکند که قدرتمند بودن از ضروریات حیات است. استحضار دارید که برای قدرت مؤلّفه های مختلفی وجود دارد اما مولفه نظامی نقش اصلی را دارد و بهتر از بقیه مولفه ها تاکنون به چشم آمده. اگر سایر مولفه ها نتوانند اراده ای را تحمیل یا از تحمیل آن جلوگیری کنند، این مولفه نظامی است که وارد میدان می شود. و دانشگاه جنگ یعنی همین دانشگاه فرماندهی و ستاد است که روشهای جنگیدن و علم و هنر کاربرد بهینه این هنر را به دانشجویان ارائه می نماید.
مطلب دیگر اینکه دوران دفاع مقدس مقطع بی نظیری در تاریخ کشور است که علاوه بر همه برجستگی هایی که دارد یکی از بزرگترین دانشگاهها بود . درس مهم این دانشگاه همین علم جنگیدن است و نظریه پردازان آن هم همین اساتید و پیشکسوتان هستند که دانش تجربی خود را در صحنه عمل به کار بردند و این علم تجربه شده را به عنوان یک گنج ارزشمند در اختیار نسلهای جوان و این دانشکده قرار داده اند و خداوند بزرگ را شاکر و سپاسگزارم که سایه این بزرگان را بر سر ما مستدام داشته و توفیق حضورشان را به ما عطا کرده است. دافوس این دو مطلب را با هم تلفیق کرده که صاحبان دانش جنگ در دانشگاه جنگ حضور یافته. از خداوند توفیق می خواهیم که در قلب و زبان و عمل قدردان وجود این عزیزان باشیم.
از حدود دو دهه ی پیش نگرش هایی در بین بعضی آدم های مرتبط با نیروهای مسلح ایجاد شد که نقش توپخانه را ضعیف تر می دانستند و حتی این تفکر را تا حدودی توسعه هم دادند و توانستند به دیگران سرایت دهند. که این صاحبان علم در مقابل آنها موضع گرفتند. اما اگر وقایع امروز جهان و وضعیت توپوگرافی کشورمان را کنار هم قرار دهیم می بینیم که این تفکر درستی نبود، گرچه حقیر در سه جنگ کردستان، ایران و عراق، و جنگ شرق کشور سمت فرماندهی داشته و به تجربه این موضوع را یافته امام، اما مطمئنم که در علم توپخانه دارای منابع بسیار غنی در سینه های پیشکسوتان آن هستیم و توپخانه ما می تواند با کمک همین عزیزان در آینده نقش موثرتری را ایفا نماید.

نکته آخر اینکه حدود 10-12 روز پیش خدمت امیر ولیوند فرماندهی دافوس عرض کردم این بود که اولین دوره مشترک در حال اتمام است. پیشکسوتان حاضر تنها  جمعی هستند که می توانند در غنای علمی این دوره به ما کمک کنند که دانشجو چه چیزی را می تواند در این دوره یاد بگیرد تا بر اساس آنها بتواند در آینده فرماندهی خوبی را ارائه نماید، انشاءالله در این خصوص ما را یاری نمائید. ایشان در پایان صحبتها مجدداً از حضور حاضرین و مسئولین دافوس در بر گزاری این همایش تشکر کردند.
در ادامۀ جلسه همایش سرود همراه با تصاویر از توپخانه به نام «مردان حق» که توسط گروه 11 توپخانۀ اصفهان ساخته شده و توسط ستوان وظیفۀ رستۀ توپخانه ای خوانده شد ارائه گردید.
در ادامۀ جلسه افتتاحیه با اهداء لوح تقدیر، حلقۀ گل و هدایائی از پیشکسوتان رستۀ توپخانه تقدیر به عمل آمد. همچنین به رسم قدر دانی لوح دافوس همراه هدایائی به خانوادۀ شهدای رستۀ توپخانه اهداء گردید.
همچنین در اقدامی نمادین در پایان این جلسه درفش توپخانه با آرزوی توفیق ادامۀ راه پیشکسوتان از دست سرتیپ امیر ترکان از پیشکسوتان این رسته به دست علی محمد تقی دوست افسر جوان و ستواندوم پایور رستۀ توپخانه سپرده شد. 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده