معرفی کتاب – بمبی در کابین: سید حکمت قاضی میر سعید
به مناسبت سالگرد شهادت سرلشکر خلبان عباس دوران بمبی در کابین کتابی است که به شرح خاطرات و زندگینامه شهید سرلشکرخلبان عباس دوران می پردازد. این کتاب دارای بخشهایی از جمله «زندگینامه»، «ابلاغ مأموریت»، «آخرین شب»، «لحظات پراضطراب»، «مراسم خواستگاری»، «اردوگاه ساحلی بیشه کلا»، «بمباران مهرآباد»، «بازتاب جهانی تغییر محل کنفرانس اجلاس سران غیر متعهدها» و «تحلیلی بر عملیات استشهادی شهید عباس دوران» و ... می باشد.

 در پایان عکس ها و اسناد مربوط به آن شهید بزرگوار گردآوری شده است. کتاب توسط سید حکمت قاضی میر سعید نوشته و توسط انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در سال 1388 به چاپ رسیده است.

در قسمتی از این کتاب دست نوشته هایی از شهید دوران که خاطرات زندگی اش را ساده، صمیمی و بی آلایش شرح می دهد، قرار دادیم تا هم بیانگر درد فراق، رنج حرمان و غم آرزوهای ناشکفته باشد و هم شرح مجاهدت ها وفداکاری های او و همرزمانش در نخستین ماههای جنگ تحمیلی؛ تا حماسه فراموش نا شدنی آن حماسه ساز دوران، بی کمترین دخل و تصرفی از سوی نگارنده شرح داده شود. در یکی از این خاطرات (که از دست نوشته های شهید دوران است) می خوانیم:
اول آبان ماه 1359
دوران- خلعتبری، SM  AGM  ، ناوچه اوزا
بعد از نشستن در مینی بوس حامل بچه های خلبان به گردان پرواز، بحث سر زدن ناوچه ها و انهدام آنها بود. من گفتم که  همین الان تا آنها دور نشده اند، حاضرم بروم و خلعتبری هم حاضر شد و بدون اینکه به عملیات یا پست فرماندهی اطلاع بدهیم ـ که انجام این هماهنگی ها وقت گیر بود وممکن بود ناوچه ها تغییر موضع بدهند ـ هواپیمای رزرو پرواز قبلی را برداشته و بلند شدیم.
سه فروند از هم جدا شده بودند، یکی در زیر اسکله البکر پناه گرفته بود، یکی دیگر در حال فرار بود. مسیر رفتن را با ارتفاع پست رفتیم و بلافاصله یکی از آنها را که در حال فرار بود، با دو موشک  منهدم کردم و بعد منطقه را گشتم، از سومی هیچ خبری نبود، بنابراین رفتم سراغ آن یکی که زیر اسکله بود. یک موشک رها کردم و درست به عقب آن خورد و بعد دوباره رفتم دیدم که هنوز کاملاً منهدم نشده و موشک باقی مانده را به او زدم و ایستادم و نتیجۀ کار را دیدم.
از شش ناوچه عراقی پنج ناوچه  منهدم و یکی هم پا به فرار گذاشته یا خود را زیر یکی از اسکله ها خوب استتار کرده بود. مثل پروازقبل با 1500 پوند بنزین در پایگاه نشستم. نیروی دریایی هم با هلی کوپتر انهدام ناوچه ها را نظارت می کرد. بعد از اتمام کار شب از تلویزیون شنیدم که گفته بودند قهرمانان آبهای نیلگون خلیج فارس (یعنی رزمندگان نیروی دریائی) پنج ناوچه اوزای عراقی را منهدم کردند. مهم نیست، به هر حال هدف یکی است، نجات میهن .

تهیه کتاب از طریق انتشارات  صریر  شماره تماس:66954108-021   

 

نام کتاب : بمبی در کابین
نویسنده : سید حکمت قاضی میر سعید
تعداد صفحات : 234 صفحه
ناشر : بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس
قطع : رقعی
قیمت :24000 ریال
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده