معرفی کتاب – آنچه گذشت: کنت مایکل پولاک (ترجمه مهدی خسروینژاد)
آنچه گذشت "آنچه گذشت"عنوان کتابی است در بارۀ جنگ ایران و عراق و درس هایی از این جنگ که در حقیقت بخشی از فصل دوم کتاب "اعراب در جنگ" (Arabs at war) نوشته کنت مایکل پولاک می باشد که در سال 2004 از سوی انتشارات دانشگاه نبرسکا ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده است. کتاب از دو جنبه حائز اهمیت می باشد: اول اینکه نویسنده آن، یک تحلیگر نظامی و اطلاعاتی است و دوم اینکه توسط یک موسسه آموزش عالی بیگانه به چاپ رسیده است.

نویسنده مواردی از جنگ ایران و عراق را برای خواننده مطرح می کند که شاید پس از گذشت سال ها برای اولین بار گفته می شود و به دلیل اینکه کتاب جنگ های اعراب را دنبال می کند، بیشتر به ارتش عراق و مخصوصاً نیروی زمینی آن کشور پرداخته و حاوی نکات جالبی درباره روند تحول و شکل گیری نیروی زمینی عراق در طول جنگ می باشد.

البته تأکید می شود که مطالب مطرح شده در این کتاب صرفاً منعکس کننده نظرات نویسنده می باشد. با این حال هنوز حقایق بسیاری وجود دارد که تاکنون کسی در مورد آنها به تحقیق نپرداخته است و همچنان در پرده ابهام باقی مانده اند، شاید دلیل عمده آن قدرت های جهانی می باشند که در طول جنگ بر اساس منافع خویش وارد عمل شده و به حمایت از عراق پرداختند و اکنون نیز از انتشار اطلاعات لازم جلوگیری می کنند.

کتاب در 21 عنوان به مباحثی مانند چگونگی قدرت گرفتن ارتش حزب بعث عراق، تهاجم به ایران در سال 1359،  پیشدستی عراق در تهاجم هوایی و تهاجم به خوزستان، دلایل موفقیت ایران در مقابله با حملات عراق بین سال‌های 1361 تا 1365، مهارت‌های پدافندی عراق، راهبرد تهاجمی این کشور در سال 1367 و پذیرش آتش‌بس و … پرداخته است.

در بخشی از کتاب درباره  نبرد فاو آمده است:

"پس از یک وقفه بسیار طولانی در جنگ، ناگهان در شب 21 بهمن ماه سال 1364 ایران به این وضعیت خاتمه داد. نیروهای ایرانی در زیر باران شدید از دهانه اروند رود عبور کردند و به شبه جزیره فاو واقع در انتهای دورترین نقطه جنوب شرقی عراق حمله کردند. عراقی‌ها می‌پنداشتند که ایران فاقد تجهیزات آب خاکی برای عبور از اروند رود در منطقه فاو است. در یک اضطراب و ترس ناگهانی، بغداد با عجله شروع به اعزام یگان‌های مستقر در جنوب با سرعت هر چه بیشتر به سوی فاو نمود و چندین پاتک که با عجله سازماندهی گردیده بود، شکست بسیار بدی خوردند."

کتاب "آنچه گذشت" توسط مهدی خسروی‌نژاد ترجمه و به همت هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در سال 1389 در انتشارات ایران سبز به چاپ رسیده است. سرتیپ مسعود بختیاری ویراستاری تخصصی و نظامی این اثر را برعهده داشته است.

در پایان نقشه‌های خارجی مرتبط با صحنه‌های نبرد جنگ تحمیلی عراق علیه ایران جای داده شده‌اند. این اثر، ویژه دانشجویان دانشگاه‌های افسری، دوره عالی و دافوس ارتش جمهوری اسلامی ایران چاپ شده است.

تهیه کتاب از طریق فروشگاه کتاب دانشگاه امام علی(ع) واقع در میدان حر، تلفن تماس: 66376136 و یا تماس  با شماره تلفن های هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی: 22489002 و 22489003

 

اسم کتاب : آنچه گذشت

گردآورندگان : کنت مایکل پولاک

مترجم: مهدی خسروی‌نژاد

تعداد صفحات : 127 صفحه

ناشر : ایران سبز

قطع : رقعی

قیمت :20000 ریال

دانلود PDF کتاب

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده