عملیات پدافندی طلائیه – کوشک
عراق در پایان تیرماه 1367 در اوج قدرت نظامی بدست آمده از پیروزی های پی در پی خود قرار داشت هر چند ایران رسماً قطعنامه 598 سازمان ملل را پذیرفت ولی عراق با احساس اینکه ایران در ناتوانی مطلق نظامی است و حتی با تکیه بر پذیرش قطع نامه،تصور تداوم حملات از طرف مقابل را نیز ندارد. اقدام به حملات از طرف مقابل را نیز ندارد، اقدام به حملات ناجوانمردانه ای کرد تا شاید بتواند اهداف بدست نیامده در هجوم سراسری 8 سال گذشته را جامه عمل بپوشاند.

لذا در محور غربی طلائیه و کوشک و ایستگاه حسینیه مجدداً نبرد سنگینی را به یگانهای در حال بازسازی ایرانی تحمیل نموده و با هدف نزدیک شدن به اهواز و تصرف آن و تصرف زمین و دستیابی به موقعیت برتری در مذاکرات صلح به طرف اهواز حرکت کرد.

سرلشگر شهید مصطفی پژوهنده از فرماندهان شجاع ارتش در این تاریخ به شهادت رسید.

نتیجه:
–   
در ساعات اولیه حمله، عراق محور خرمشهر، اهواز را تصرف کرد و با سرعت به طرف اهواز پیشروی کرد اما در کنار مقاومت یگانهای پراکنده در منطقه، حضور عظیم نیروهای داوطلب که از سراسر ایران به طرف جبهه جنوب سرازیر شده بودند با شکست بسیار سنگین و دادن تلفات و ضایعات بسیار بالا مجبور به عقب نشینی به طرف مرزهای بین المللی شد.
–   
حضرت آیت الله خامنه ای که در آن زمان به عنوان رئیس جمهوری و امام جمعه تهران در منطقه حاضر شده بود طی مصاحبه ای اظهار داشتند تا بیرون راندن دشمن در منطقه باقی مانده و تا آخرین نفس ایستادگی خواهند کرد، این مطلب موجب گردید که روزهای حماسه اول جنگ مجدداً تکرار شده و زمینه برای تسلیم عراق جهت اجرای قطع نامه 598 در 29/5/1367 فراهم گردد و بار دیگر دنیا شاهد ادعای دروغین صلح طلبی دشمن شد.
–  
بیش از 300 دستگاه تانک و نفربر منهدم و دهها دستگاه نیز به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد.
–  
تعداد بسیاری از نفرات عراقی کشته و زخمی شده و تعداد قابل توجهی به اسارت درآمدند.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی سازمان ایثارگران ارتش

.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده