به مناسبت هفتم آذر، روز نیروی دریائی ارتش ج.ا.ا
شهید ناخدا یکم محمد رضا کوشا، فرمانده دوم ناوچه پیکان شهید کوشا در تاریخ 1330/9/19 در شهر مقدس مشهد چشم به جهان گشود. خانوادۀ وی عاشق اهل بیت عصمت و طهارت بودند. شهید پس از اتمام دوران متوسطه در تهران، در سال 1348 تمایل خود را برای پیوستن به نیروی دریائی اعلام کرد و پس از موفقیت در آزمون ورودی، وارد دانشکده افسری نیروی دریائی شد و تحصیلات عالیه خود را طی 4 سال در آمریکا در رستۀ ناوبری و فرماندهی کشتی به پایان برد.
 
 در سال 1352 به ایران مراجعت کرد. هوش و استعداد زایدالوصف شهید در طول تحصیل از او دانشجوئی ممتاز و با لیاقت ساخته بود؛ به گونه ای که همۀ استادان شهید برای او آینده ای سرشار از موفقیت پیش بینی می کردند،
شهید کوشا پس از فراغت از تحصیل عهده دار مسئولیت های بسیاری در کلیۀ مناطق و پایگاههای نیروی دریائی شد.
 

نام و نام خانوادگی

محمودرضا کوشا

نام پدر

جعفر

تاریخ تولد

19/9/1330

محل تولد

مشهد

وضعیت تاهل و تعداد فرزند

بعداً تکمیل خواهد شد

نوع دیپلم و سال ورود به ارتش

1/6/1349

رسته تخصصی

بعداً تکمیل خواهد شد

نیروی استخدام کننده

نیروی دریایی

تاریخ شهادت

7/9/1359

محل شهادت

خلیج فارس

درجه هنگام شهادت

بعداً تکمیل خواهد شد

مسئولیت هنگام شهادت

فرمانده ناو

مسئولیت های عمده حین خدمت

بعدا تکمیل خواهد شد

 

وی در طول خدمت پر ثمرش در مأموریتهای عملیاتی بسیاری حضور فعال داشت و همچنین به عنوان عضو فعال در شورای عالی مشورتی با ستاد نیروی دریائی همکاری می نمود. علم و درایت شهید عزیز در زمینۀ علوم دریائی موجب شد که در فاصلۀ کوتاهی به عنوان فرماندۀ دوم ناوچۀ پیکان منصوب و شایستگی خود را در این یگان شناور به اثبات رساند و در تاریخ 59/9/7در عملیات مروارید با ناوچۀپیکان حماسه ای ماندگار آفرید و با شهادتش، برگ زرینی بر تاریخ دفاع مقدس کشور اسلامی مان افزود.
روحش شاد و راهش پر رهرو باد
مجله صف شماره 350 ـ آذر 1388

 

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده