همایش صیاد الگوی ماندگار
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در همایش شهید صیاد الگوی ماندگار: «در اندیشه صیاد معیار اصلی "خدا" بود» همایش صیاد الگوی ماندگار به همت دانشگاه افسری امام علی علیه السلام روز سه شنبه 93/3/27 در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار گردید. در این همایش که با حضور دانشجویان، فرماندهان و مسئولین دانشگاه های افسری ارتش و جمعی از محققین، پژوهشگران و پیشکسوتان ارتش ج.ا.ا برگزار گردید، جمعی از فرماندهان و مسئولین ارتش از جمله امیر سرتیپ خرم طوسی.... حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، حجت الاسلام والمسلمین وفا رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش، امیر سرتیپ محمد آراسته جانشین فرمانده نیروی زمینی، امیر سرتیپ ناصر آراسته جانشین گروه مشاورین فرماندهی معظم کل قوا و رئیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد، امیر سرتیپ سید حسام هاشمی جانشین هیئت معارف جنگ و جمع دیگری از فرماندهان و مسئولین نیروهای مختلف ارتش حضور داشتند

 

همایش با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید و سپس کلیپ یادمان شهید صیاد شیرازی پخش گردید. آنگاه مجری همایش که از افسران جوان دانشگاه افسری بود با بیان مطالب زیبائی از جمله ابیاتی در خصوص شهید صیاد شیرازی مانند:
آزاده به آنیم که آزاد بمیریم    آماده به آنیم که در باد بمیریم؛
با ما سخن از ترس و یا یأس نگوئید    آسوده به آنیم که صیاد بمیریم؛
از امیر سرتیپ دوم فولادی فرمانده دانشگاه افسری امام علی علیه السلام جهت عرض خیر مقدم دعوت به عمل آورد.

فرمانده دانشگاه افسری ضمن عرض خیر مقدم به فرماندهان، مقامات، مسئولین و پیشکسوتان حاضر در جمع، در بیاناتی در خصوص شیهید صیاد شیرازی اظهار داشت این شهید بزرگوار مجاهدی بود که  در هر سه حوزه جهاد، یعنی جهاد اکبر، جهاد کبیر و جهاد اصغر حق جهاد را ادا کرد، ودر هر سه حوزه هم پیشتاز بود و در راه رضای خدا همه زندگی خود را وقف کرد. صبر و استقامت را در هر سه این حوزه ها از خود نشان داد و دیگران را هم به این راه ترغیب کرد، از دشمن هرگز نترسید، پشت به دشمن هم نکرد، مغرور هم نشد و هرگز خستگی و سستی به خود راه نداد. از همه کمک گرفت و از تمامی ظرفیتها استفاده کرد و خود عامل وحدت بین همه ایرانیان به ویژه رزمندگان مجاهد شد. این شهید بزرگوار ارتباطش را با خدا، با نماز، با دعا، با ملت، با فرمانده بالا دست، بازیر دست، باخانواده، با ارتش، با سپاه، با عشایر و همه و همه بخوبی بر قرار کرد و خدا هم به او عنایت کرد و شد محبوب همه ، محبوب رهبر، محبوب ملت و مورد تمجید همگان و بالاخره یک الگو و اسوه ماندگار برای همه و به ویژه برای نیروهای مسلح، و ما افتخار میکنیم که امروزه در همین شهر تهران در بیش از 1050 نقطه تهران برای شهید صیاد مراسم یاد بود برگزار می شود و همه او را از خود میدانند و او خود را سرباز کوچک اسلام می خواند. و همین صدق بود که امام حسین علیه السلام فرمودند "الصدق عز" موجب عزت و ماندگاری آن شهید گرانقدر شد. او در کلامی دانشگاه افسری را محل تولد خود می داند و ماه مفتخریم که دانشگاه افسری زادگاه بیش از 1000 شهید دانشجو و در رأس آنها شهید صیاد شیرازی است و خدا را به داشتن چنین الگو و اسوه ای شکر می کنیم  و دانشگاه افسری به داشتن چنین شخصیتی به خود می بالد.

در ادامه همایش معاون پژوهشی دانشگاه و دبیر همایش گزارشی را در خصوص برگزاری همایش ارائه نمود و طی آن اظهار داشت: تعداد 139 مقاله به دبیر خانه همایش واصل گردیده و طی 3 مرحله داوری تعداد 10 مقاله پذیرفته نهائی شده است، اولین مقاله مربوط به امیر حسینی است که بعنوان مقاله ویژه توسط ایشان ارائه خواهد گردید.
در ادامه حجه الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش ج.ا.ا به عنوان سخنران همایش به ایراد سخنرانی به شرح زیر پرداختند:
صحبت از صیاد هم سهل است و هم مشکل؛ سهل است چون او چهره شناخته شده ای است در بین نیروهای مسلح، مشکل است زیرا دارای شخصیتی است بسیار والا و وارسته که تحلیل این شخصیت به سادگی میسر نیست، شاید آیندگان بیشتر به ابعاد و ویژگی های این شخصیت بپردازند و زوایای مختلف آن را آشکار سازند.
تاریخ هر سرزمینی نام مردان و زنان بزرگی را در خود محفوظ دارد که تأثیرات عمیق و گسترده ای را بر سرنوشت ملت خویش داشته اند، تأثیراتی که تاریخ یک ملت را ساخته و آن ملت را بین سایر ملل سربلند و مفتخر نموده است.

در سینه تاریخ سرزمین ایران هم, نام انسانهای بسیار بزرگی درج شده است که نام ایران و ایرانی را در جهان پر آوازه ساخته اند. دوران دفاع مقدس یکی از نقاط عطف تاریخ ایران اسلامی است که در آن افتخارات بسیار بزرگی توسط مردان بزرگ و مردان آسمانی آفریده شده و نام وجایگاه ایران به برکت این ها در سراسر جهان اعتلا وارتقاء بخشیده شده است.
یکی از اسطوره های بزرگ تاریخ معاصر ما امیر سپهبد شهید صیاد شیرازی است، که در دوران دفاع مقدس و در میعادگاه جبهه همچون ستاره ای درخشان آسمان ایران اسلامی را روشن ساخت و خیلی زودتر از آن زمان که در باورها بگنجد عروج نمود.
شهید امیر سپهبد صیاد شیرازی مردی بود که در دوران خفقان و استبداد ستمشاهی راه خود را انتخاب کرد و به خودسازی و تهذیب نفس پرداخت و در دوران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رشد و بالندگی یافت و در دفاع مقدس شکوفا و جاویدان شد.
وی قهرمانانه در پای اندیشه متعالی اسلام و ولایت فقیه ایستاد و از آن حراست و پاسداری نمود و در پایان زندگی خود حقانیت راه راستین خودش را به نمایش گذاشت.
در نگاهی اجمالی به شخصیت و سیره شهید صیاد شیرازی مجموعه ای کامل از خصایص و ویژگیهای الهی و متعالی ملاحظه می شود. یک انسان مؤمن، یک انسان مخلص، یک نظامی شجاع و فداکار و یک سرباز بی ادعا و مطیع برای نظام و برای کشور و ولایت.
انسانی که سال ها برای ساختن فکری و اخلاقی خود وقت صرف کرد و مخلصانه و مجاهدانه در مسیری قدم برداشت که به عزت و افتخار ابدی منتهی شد، اصلی ترین علت ماندگاری شهید صیاد اخلاص او بود. شهید صیاد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بارها در بخشهای مختلف ارتش در خدمت اسلام و انقلاب بود و در سازماندهی نیروهای انقلابی در ارتش تلاش زیادی نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نا امن شدن مناطق مرزی غرب کشور برای دفاع از کشور و نظام در آنجا حضور یافت، هم در غرب و هم در قسمتی از شمالغرب.
یکی از اقدامات شهید صیاد شیرازی پس از پیروزی انقلاب اسلامی "تهیه طرح های عملیاتی" بود که منجر به شکسته شدن حصر شهرهای سنندج، پادگانهای بانه، مریوان و سقز شد. نقش شهید صیاد شیرازی در کنترل و مدیریت قائله کردستان در سال اول انقلاب بی نظیر و بی بدیل بود. و بعد از آن هم نقش تعیین کننده ای در دفاع مقدس، همچنین در عملیات مرصاد بر علیه منافقین بود که این اقدامات و فداکاری های شهید صیاد شیرازی در تاریخ ملت ایران جاودانه شد.
با آغاز جنگ تحمیلی، امیر سپهبد شهید صیاد شیرازی حضوری فعال و شجاعانه ای در جبهه ها داشت، و رشادت های زیادی را در طول دفاع مقدس از خود نشان داد، مقام معظم رهبری در بخشی از پیام خود به مناسبت شهادت این شهید بزرگوار فرموده اند: "سرزمینهای داغ خوزستان و گردنه‌های برافراشته‌ی کردستان، سالها شاهد آمادگی و فداکاری این انسان پاک نهاد و مصمم و شجاع بوده و جبهه‌های دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت و از خود گذشتگی او حفظ کرده‌است. خطر مرگ کوچکتر از آن است که بندگان صالح خدا را از راه او بازگرداند، و عشق به منال دنیوی حقیرتر از آن است که در دل نورانی شایستگان جایی بیابد".
این شهید والامقام به دلیل بر خورداری از روحیه انقلابی و روحیه فداکاری، در آخرین ماههای ریاست جمهوری بنی صدر از مسئولیت خود بر کنار شد ولی تا بر کناری بنی صدر بر اساس دعوت شهید کلاه دوز در سنگر دیگری یعنی در کنار برادران پاسدار مشغول خدمت به نیروهای مسلح بود. یکی از ویژگیهای بارز شهید صیاد شیرازی تلاش برای وحدت و پرهیز از تفرقه بود، میتوان ادعا کرد که شهید صیاد شیرازی دو فرهنگ متمایز سپاه و ارتش را به هم پیوند زد. نه تنها در حوزه های سیاسی و اجتماعی بلکه در بعد سازمانی تلاش زیادی را برای حفظ و گسترش وحدت بین نیروهای مسلح به عمل آورد و در مقابل شعار معروف ارتشی سپاهی دو لشکر الهی مردم، ایشان فرمودند "ارتشی، سپاهی یک لشکر الهی".
شهید صیاد شیرازی نقش به سزائی در همکاری بین ارتش و سپاه داشت، پس از خلع بنی صدر از فرماندهی کل قوا، برای ایجاد هماهنگی بین ارتش و سپاه قرارگاه مشترک عملیاتی ارتش و سپاه را راه اندازی کرد و به عنوان فرمانده آن قرارگاه مشغول خدمت شد.
شهید صیاد شیرازی ضمن اهمیت دادن به مسائل نظامی، لحظه ای از رشد فرهنگی اخلاقی خود و اطرافیانش غافل نشد و همواره با شرکت فعال در جلسات علمی و فرهنگی و مجالست با علما و فضلا در رشد و تعالی فرهنگی و اخلاق خود و اطرافیانش کوشید. شاهد حاضر ما در این جلسه دو امیر بزرگوار یعنی امیر سرتیپ ناصر آراسته که از افتخارات ارتش ما هستند و ریاست هیئت معارف جنگ شهید صاد را به عهده دارند و امیر سید حسام هاشمی جانشین هیئت معارف جنگ که از نزدیک با شهید صیاد همکاری داشته و شاهد فداکاری ها و مجالست آن شهید بزرگوار با علما، فرهیختگان و بزرگان بودند.
شهید صیاد شیرازی یکی از مردانی بود که با اخلاص، مجاهدت و رشادت خود بر تاریخ این سرزمین تأثیر گذاشت و آخر هم جان عزیز خود را در راه حفظ و حراست از کیان اسلامی و میهن اسلامی در برابر دشمنان اسلام تقدیم کرد.
بدون تردید یکی از عوامل برجسته ماندگاری اندیشه و یاد شهید صیاد در تاریخ و اذهان مردم شد «اخلاص» او بود، که موضوع این همایش هم هست. ایشان فردی بی ادعا، مخلص، سربازی مطیع برای ولایت بود و لحظه ای به غیر از تکلیف نیاندیشید و قدمی خارج از مسیر ولایت بر نداشت.
 الهی حرکت کرد و به همین دلیل الهی و آسمانی شد و پاداش خود را که "شهادت" بود از خداوند متعال دریافت کرد. صیاد کار را برای خدا انجام میداد و انجام داد و از مخالفت و سرزنش ابائی نداشت، در اندیشه صیاد معیار اصلی "خدا" بود و بر همین اساس تمام فعالیت های فردی، خانوادگی و سازمانی خود را براساس همین معیار یعنی «خدا» تنظیم و اجرا می کرد. چه آن زمان که با وجود ضد انقلاب دست از خدمت صادقانه برنکشید و چه در زمانی که در اوج عزت و قدرت بود هیچگاه خدا را فراموش نکرد، و با اخلاص کامل بر تکلیف دینی، تکلیف الهی، و تکلیف انقلابی خودش عمل نمود.

واقعاً چه زیباست وقتی که سرد و گرم روزگار، سخت و نرم امور و خوشی و ناخوشی دوران بر انسان مخلص بی تأثیر باشد و انسان باعزمی راسخ و اراده ای محکم به هدف نهائی بیاندیشد و ثابت قدم در مسیر خود باقی بماند. همانگونه که صیاد بود و ماند و جاودانه شد. وظیفه امروز ما در نیروهای مسلح  بازخوانی و باز شناسی سیره و ابعاد مختلف شخصیتی بزرگان این کشور مانند شهید صیاد شیرازی و انتقال این اندیشه ها و انتقال افکار نورانی این بزرگان به نسل جوان جامعه است، که در این خصوص از دانشگاهای ارتش و نیروهای مسلح، از دست اندرکاران این همایش به ویژه امیر فولادی فرمانده محترم دانشگاه افسری امام علی (ع) که میزبان این همایش است صمیمانه تشکر کنم، چرا که بازشناسی سیره و زندگانی شهدای بزرگ مانند شهید صیاد یک ضرورت فرهنگی است، بلکه یک ضرورت راهبردی است، همچنانکه ایثار و فداکاری شهدا موجب حفظ انقلاب و کشور شد، در این برهه هم بازشناسی سیره و زندگی شهدای بزرگی مانند شهید صیاد شیرازی و نشر این ارزشها و این اندیشه ها موجب حفظ  هویت و ضامن استقلال کشور و ملت بزرگ ایران خواهد بود. مردم بزرگ ایران هم قدرشناس فداکاری ها و ایثارهای شهدای گرانقدر بوده اند، مردم از لحظه شهادت این امیر ارتش اسلام با حضور گسترده در مراسم مختلف و گرامی داشت یاد وی از مقام شامخ این فرمانده شجاع تجلیل کردند، فرمانده معظم کل قوا که به رسم یاد بود به رسم احترام به تابوت ایشان بوسه زدند، اولین نفری بودند که روز بعد از خاکسپاری این شهید والامقام  بر مزار او حاضر شدند و فرمودند «دلم برای صیادم تنگ شده است». چه افتخاری از این بالاتر که انسان در این عرصه خاکی راه خود سازی را با موفقیت طی کند و با جلب نظر ولی امر خود و کسب افتخارات بزرگ سعادتمند و جاودانه شود، این همان سعادت و عاقبت به خیری است که همه اولیاء الهی وعده آن را به انسانهای مخلص داده اند. از خداوند بزرگ میخواهیم این شهید عزیز و همۀ شهدای دفاع مقدس و در رأس آنها حضرت امام را با اولیاء خود محشور بفرماید و به آبروی خون این شهدا ملت بزرگ ایران را در راه خود ثابت قدم بدارد، انشاءالله. 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده