سخنرانی اساتید و محققین هیئت معارف جنگ به مناسبت سوم خرداد
با فرارسیدن سوم خرداد، سالروز آزاد سازی خرمشهر از اشغال متجاوزین عراقی طی عملیات حیرت آور بیت المقدس که در سال 1361 به اوراق طلائی تاریخ پر افتخار کشورمان افزوده شد، علاوه بر مراسم های رسمی و تشکیلاتی واحدهای لشکری و کشوری، مراسم متعددی نیز در جای جای میهن اسلامی به صورت خود جوش در مساجد و نهادهای مردمی بر گزار می گردد. مسئولین برگزاری اینگونه مراسم ها برای بازخوانی حماسه های رزمندگان دلیر دوران دفاع مقدس و مطلع کردن مخاطبین خود به ویژه نوجوانان و جوانان عاشق شهامت و سلحشوری، از نهادها و سازمانهای مرتبط واز جمله هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی درخواست اعزام سخنران می نمایند...

در پاسخ به این درخواست مبارک، هیئت معارف جنگ نیز از محققین و پژوهشگران تخصصی خود که نوعاً از فرماندهان و طراحان عملیاتهای 8 سال جنگ تحمیلی هستند استدعا می نماید تا  با حضور در این مراسم ها مخاطبین کنجکاو را با حماسه های بی بدیل رزمندگان غیور آشنا نمایند و سئوالاتشان را پاسخگو باشند، اساتید بزرگوار نیز رنج سفر به نقاط مختلف کشور را به جان خریده و این درخواست را با بزرگواری اجابت می نمایند.

در مراسم های بزرگداشت سوم خرداد امسال هم تعداد قابل توجهی از اساتید معارف جنگ حضور یافتند که جهت رعایت اختصار (که مقتضای این رسانه است) به عنوان نمونه به گزارش گونه ای از برخی از این سخنرانی ها و در برخی موارد هم فقط به ذکر اسامی مراسم ها و سخنرانان حاضر در آن مراسم ها اکتفا می کنیم.

یک از این مراسم ها در تهران و در مدیریت شعب بانک ملت واقع در خیابان ولیعصر(عج) بود که به همت تشکیلات بسیج این بانک و با اهتمام آقای کوشکی از مسئولین بسیج مرکزی بانک ملت با دریافت نسخه الکترونیکی کتاب عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر از معارف جنگ و انتشار آن در شبکه اینترانت بانک ملت و برگزاری مسابقه ای در همین رابطه برگزار گردید که زحمات دست اندرکاران این مراسم واقعاً قابل تقدیر است.

 در این مراسم با درخواست برگزار کنندگان، امیر سرتیپ 2 بختیاری از طراحان عملیات بیت المقدس و از اساتید سالهای طولانی دانشکدۀ فرماندهی ستاد ارتش و از محققین با سابقه عرصۀ دفاع مقدس، حضور یافته و در خصوص آزادسازی خرمشهر برای رؤسا و مدیران شعب و فرماندهان بسیج نواحی و شعبه های بانک ملت سخنرانی کردند.

امیر بختیاری همچنین در مراسم صبحگاه مشترک واحدهای نظامی شاهرود که با حضور معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود و مقامات و مسئولین لشکری و کشوری شهر برگزار گردید در خصوص عملیات بیت المقدس و سالروز آزادسازی خرمشهر سخنرانی کردند. ایشان همچنین در مراسمی که به همین مناسبت در پادگان چهل دختر شاهرود برگزار شد به صورت تخصصی در خصوص طرح ریزی عملیات بیت المقدس برای افسران تیپ 258 تکاور سخنرانی کردند.

امیر سرتیپ2 صادقی گویا دیگر استاد و محقق معارف جنگ بود که روزشنبه 1393/3/3 در مراسم صبحگاه مرکز آموزش پشتیبانی نزاجا به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر درعملیات بیت المقدس سخنرانی کردند. ایشان با اشاره به بی مهری هائی در خصوص برجسته کردن صنف خاص و کم رنگ کردن حضور نیروهای مختلف ارتش در جنگ در بخشی از سخنان خود اظهار داشتند:

"ارتش عراق فاصله از شلمچه تا خرمشهر که 15 کیلومتر است را در مدت 34 روز نبرد طی نمود در حالی که این مسافت با دوچرخه راهی نیم ساعته است. با نگاه اهل فن و نگاه کارشناسی نظامی متوجه می شویم که علاوه بر رزمندگان تفنگ به دست، رزمندگان دیگری با انواع سلاح های سنگین و پیچیده از قبیل تانک ها، موشک ها، بالگردها و هواپیماها با دشمن می جنگیدند که طی این مسافت کوتاه را برای دشمن طولانی کردند!"

امیر صادقی گویا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "بعد از آزادسازی خرمشهر و در همان ساعات اولیه، عکس و فیلم های زیادی از مسجد جامع خرمشهر و رزمندگان بسیاری که از همۀ اقشار در آن محل جمع شده اند در رسانه ها ارائه شده است. همین عکس و یا فیلم با نگاه علمی نظامی پیام می دهد که: (آسمان مسجد جامع خرمشهر در آن زمان با پدافند هوا به هوا و زمین به هوا مراقبت می شده و امنیت هوایی برقرار بوده است و در غیر این صورت دشمن از بمباران آن جمعیت دریغ نداشت)."

امیر صادقی گویا همچنین به همراه سرتیپ2 احمد آرام از یاران و همرزمان شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بعد از ظهر روز سوم خرداد نیز در فرهنگسرای معرفت واقع در محله شهران حضور یافتند و درباره کتاب "خدا می خواست زنده بمانی"  که درباره شهید صیاد شیرازی از نگاه نزدیکان و یاران توسط خانم غفاری تألیف و توسط انتشارات روایت فتح در سال 1384 انتشار یافته، در حضور نویسنده سخن گفتند و همچنین خاطراتی از شهید بزرگوار صیاد شیرازی را به شرکت کنندگان در جلسه ارائه دادند.

امیر سرتیپ 2 پیاده احمد اسدی از محققین و اساتید هیئت معارف جنگ نیز به دعوت مسئولین مسجد حضرت رسول واقع در جنت آباد شمالی در آن مسجد حضور یافته و برای نماز گزاران در خصوص عملیات به یاد ماندنی آزاد سازی خرمشهر صحبت کردند.

ایشان که در عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس به عنوان فرمانده گردان عملیاتی 192 تیپ 23 نیروهای ویژه هوابرد نیروی مخصوص حضور داشتند همچنین در مصاحبه ای با روزنامه ایران به بیان خاطراتی از چگونگی عملیات و آزاد سازی خرمشهر پرداختند که در تاریخ 3 خرداد به چاپ رسید.

در بخشی از این مصاحبه تحت عنوان سه عملیات پی در پی آمده است:

در اینجا می‌خواهم به نکته‌ای اشاره کنم و فکر می‌کنم خیلی مهم است و آن این که نیروهای ما سه عملیات بزرگ را پشت سر هم و تسلسل‌وار انجام دادند .یعنی عملیات طریق‌القدس در آذرماه 1360، عملیات فتح‌المبین در گستره‌ا‌ی بسیار وسیع که منجر به آزادسازی حدود 2 هزار و 500 کیلومترمربع از خاک کشورمان شد، در فروردین 1361 و بلافاصله عملیات بیت‌المقدس که آزادسازی خرمشهر را در پی داشت، در اردیبهشت سال 1361. نیروهایی که در عملیات بیت‌المقدس شرکت داشتند، نیروهای تازه‌ نفسی نبودند، از آسمان هم نیامده بودند، آنها‌ همان‌کسانی بودند که در عملیات فتح‌المبین و طریق‌القدس شرکت داشتند
من می‌خواهم به این نکته توجه ‌دهم که جان‌برکفان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران چقدر خالصانه، باانگیزه و با شجاعت در این سه عملیات شرکت کردند. بعد از دو عملیات قبلی مخصوصاً عملیات فتح‌المبین که یک ماه بعد از آن عملیات بیت‌المقدس شروع شد، پرسنل، مخصوصاً پرسنل کادر وقتی برای این‌که به مرخصی بروند را نداشتند.
عملیات بیت‌المقدس هم از نظر گستردگی و زمان آنقدر وسعت داشت که وقتی در تاریخ دهم اردیبهشت ماه 61 شروع شد و در سوم خرداد 61 شهر خرمشهر آزاد گردید، بلافاصله بعد از آزادسازی شهر باز پرسنل تیپ‌ها و لشکرهای نیروی زمینی ارتش نتوانستند منطقه را رها کنند و بروند. یعنی عملاً تا یک ماه بعد از فتح هم آنجا درگیر بودند.
خود عملیات حدود 25-24 شب طول کشید، اما درازای عملیات شاید به مدت دوماه نیروها را درگیر کرد. در این مدت پرسنل نتوانسته بودند مرخصی بروند. از طرف دیگر، از عملیات طریق‌القدس و فتح‌المبین هم تازه فارغ شده بودند. اکثر پرسنل کادر با وجود زن، بچه و خانواده از نظر شجاعت، رشادت و‌ ایثارگری از جنبه روحی و روانی نیز فوق‌العاده بودند و برای آزادسازی خرمشهر سر از پا نمی‌شناختند.

همچنین خاطرات و مطالب امیر اسدی در مجله همشهری جوان نیز منتشر گردید.

 

{jacomment on}

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده