گزارش هجدهمین دور? آموزش میدانی معارف جنگ در مناطق عملیاتی جنوب(قسمت چهارم)
در برنامه بعدی آموزش میدانی که در یادمان شهدای شلمچه اجرا گردید، امیر بختیاری در مورد عملیاتهای کربلا 4 و 5 برای دانشجویان صحبت کرد. امیر بختیاری در این مورد گفت: از سال سوم و چهارم جنگ (سال1364) بنوعی ارتش و سپاه در اجرای عملیاتها از هم جدا شدند اما پشتیبانی های ارتش در قالب توپخانه, پشتیبانی هوائی نیروی هوایی و هوانیروز و... ارتش تا پایان جنگ در اختیار سپاه بود و در برخی موارد هم که ارتش عمل می کرد سپاه با در اختیار قراردادن یگانهائی ارتش را یاری می کرد.

یا مثلاً ارتش در یک برهه 68000 نیروی وظیفه را در اختیار سپاه قرار داد تا در قالب نیروهای بسیجی از آنها استفاده کند.

در اواخر بهمن سال 1365 (سال ششم جنگ) سپاه با طراحی عملیاتی به نام کربلا 4 بین 240 تا 300 گردان بسیجی را وارد جنگ کرده بود تا اگر ممکن شود با گرفتن بصره تکلیف جنگ با شکست قطعی عراق در اینجا مشخص شود، اما در همان قدم اول اجرا بخاطر متوجه شدن دشمن از طریق شناسائی هواپیماهای عراقی یا آواکسهای آمریکا و عربستان و یا وجود عناصری از منافقین در بین نیروها، در همان 2 ساعت اول دستور توقف عملیات داده شد. در این عملیات  بیشترین پشتیبانی توپخانه, هوانیروز, نیروی هوایی بکار گرفته شد.
در عین حال نیروهای ارتش (نزاجا) در ایلام بودند تا در قدم های اول نتایج پیروزی کربلای 4، عملیات دیگری را بنام کربلای 5 در آن منطقه اجرا نمایند و در واقع 2 جبهه در مقابل عراق ایجاد نمایند که به خاطر عدم موفقیت کربلا4 خود به خود آن عملیات هم منتفی شد.
بعد از عملیات کربلای 4 طبق روال معمول نیروهای بسیجی کوله پشتی ها را بستند که بروند، عراقی ها هم همین فکر را کردند و با خیال راحت رفتند مرخصی، برادران سپاه به فرمانده جنگ پیشنهاد کردند عملیات جدیدی به نام کربلای 5 در همین منطقه و با استفاده از امکانات تدارک شده و نیروهای حاضر اجرا نمایند که مورد موافقت قرار گرفت و با فاصله حدود 2 هفته در تاریخ 23 اسفندماه مجدداً عملیات اجرا و بین 11 تا 16 روز طول کشید، در این عملیات نیروهای ایرانی از انواع موانع عراقیها از جمله کانال پرورش ماهی به طول 20 و عرض 2 کیلومتر که در واقع یک مانع دفاعی در مقابل بصره بود عبور کرده و تا 10-12 کیلومتری بصره پیش رفتند، تا آنجا که مردم بصره از بالای پشت بام صحنه های نبرد را می دیدند. در این عملیات توپخانه ارتش, پدافند هوایی, هوانیروز ارتش و نیروی هوایی ارتش نقش مؤثری را ایفا کردند. عراقی ها این عملیات را (ام المعارک- یعنی مادر جنگها) نام گذاری کرده بودند و با جنایت استفاده گسترده از بمباران شیمیائی و وارد آوردن تلفات سنگین به نیروهای خودی توانستند پیشروی نیروها را متوقف کنند و عملیات را ناکام گذارند. به اعتقاد برادران سپاه صدور قطعنامه 598 در 26 تیر 1366 دستاورد عملیات کربلای 5 می باشد.
با اجرای عملیات کربلای 5 توسط سپاه قرار بود عملیات ارتش در منطقه ایلام به اسم کربلا 6 اجرا شود که به خاطر دوهفته فاصله اجرای عمیات کربلا 5 و هشیار شدن دشمن در آن منطقه عملیات کربلای 6 ارتش هم موفقیت آمیز نبود. عراقی ها در این مناطق عمیاتی مین های بیشماری کاشته بودند که علیرغم برچیدن حدود 10 میلیون هنوز هم بعضی مناطق آلوده هستند.
 

گمرک خرمشهر

برنامه آموزش میدانی دانشجویان با حضور در محل گمرک خرمشهر ادامه یافت، در این مکان ابتدا امیر حیدری در راستای آشنا نمودن دانشجویان با اعمال کثیف و خباثت های منافقین، مواردی از خیانت ها و اعمال کثیف سازمان این جهنمی و نحوه مقابله با آنها را بیان نموده و اظهار داشتند منافقین از سال 1360 به بعد دست به اسلحه برده و در خدمت صدام قرار گرفتند و به ویژه در استخبارات عراق چه خدماتی که به صدام نکرده و چه جنایتهائی را در مورد اسرای ایرانی مرتکب نشدند، تا آنجا که در پایان جنگ حتی  اقدام به انجام عملیات مستقل نمودند، ما جهت مقابله با منافقین که با حضور در پاسگاه های مرزی عراق سواحل ما را از آنسوی رودخانه شناسایی می کردند مجبور شدیم اسکله های متعددی در طول 200 کیلومتر رودخانه اروند از نهر خین تا مصب اروند، هر دو کیلومتر یک اسکله در وسط رودخانه زدیم که دیدبان های ما روی آن ها مستقر می شدند و با دیده بانی دقیق تحرکات منافقین را زیر نظر داشتیم.

در ادامه امیر بختیاری با توجیه موقعیت جغرافیائی گمرک خرمشهر که درس در نقطه پیوستن رود کارون به اروند رود واقع شده است چگونگی تشکیل رودخانه اروند و همچنین سرچشمه شط العرب و چگونگی تشکیل آن از دو رودخانه دجله و فراط که از کوههای ترکیه سرچشمه گرفته در محلی به نام القرنه در شمال بصره به یکدیگر پیوسته و شط العرب را تشکیل میدهند، سوابق اختلافات مرزی ایران با دولت های عثمانی و عراق را بطور مختصر برای دانشجویان تشریح و قرار داد 1975 الجزایر و ادعاهای بی اساس حاکم بی منطق عراق در خصوص اینکه مرز ایران ساحل شرقی اروند رود است و نهایتاً لغو یکجانبه آن از سوی صدام را برای دانشجویان توضیح داد. امیر بختیاری همچنین با اشاره به تجاوز عراقی ها و اشغال گمرک خرمشهر و مقاومت نیروهای ایرانی اظهار داشت که بعد از 34 روز مقاومت، نیروهای متجاوز خرمشهر و همچنین گمرک را اشغال کردند و ثروت عظیمی از گمرک از جمله 600 دستگاه خودرو تویوتا را از همین پارکینگ مقابل غارت کردند.

آموزش میدانی در دریا و منطقه دریائی بندر امام خمینی

روز بعد پس از طی 120 کیلومتری مسافت بین خرمشهر و بندر امام خمینی کاروان دانشجویان در اداره بنادر و دریانوردی استان خوزستان مستقر و از برنامه های تدارک شده در سالن اجتماعات این اداره بهره مند گردیدند.
برنامه ها با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز گردید و سپس سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه رزم نوازان نیروی دریائی نواخته شد، آنگاه کلیپ اقتدار حاوی فرمایشات فرمانده معظم کل قوا در مقابله با تهدیدات دشمن و صحنه هائی از حضور قدرتمند ناوگان جنگی در دریاهای بین المللی و عبور از کانال سوئز نمایش داده شد.
در ادامه برنامه امیر دریادار دوم بازنشسته علی اکبر اخگر فرمانده ناو جوشن در دوران دفاع مقدس و از مشاورین نظامی فرمانده کل قوا با استفاده از پاور پوینت به ارائه عملکرد نداجا در 8 سال دفاع مقدس پرداخته و در بخشی از سخنان خود اظهار داشت:
خلیج فارس با وسعت 2400 کیلو متر مربع آرامگاه شهدای مفقودالاثر نیروی دریائی ارتش ج.ا.ا است چرا که در دوران دفاع مقدس نیروی در عملیات های ویژه هوائی، زمینی، سطحی و زیر سطحی با دشمن درگیر بود و شهدای زیادی را به انقلاب تقدیم کرد. از جمله این عملیات ها: عملیات پایش، مراقبت و کنترل خلیج فارس و دریای عمان؛ انجام پدافند پیرامونی از جزایر و حوزه های نفتی؛ اسکورت کشتی های تجاری که در واقع اسکورت اقتصاد کشور بود؛ عملیات بازرسی کشتی های تجاری مشکوک به حمل کالا برای عراق که بیش از 1000 کشتی دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس را در برداشت و به عنوان نمونه توقیف کشتی ELSACAT هلند که حامل مهمات برای عراق بود؛ مقابله با یگانهای شناور وپروازی نیروی دریائی آمریکا، انهدام شناورهای نیروی دریایی عراق، انجام عملیات های اشکان، مروارید و چندین عملیات قریب هزینه زیادی را به دشمن تحمیل کرد و … با این عملیات ها بود که عراق بکلی از صادرات نفت از خلیج فارس که با ظرفیت 5/2 میلیون بشکه در روز بود را از دست داد و نه تنها از تنگای ژئوپلوتیکی خود خارج نشد بلکه این تنگا کامل گردید و در مقابل امروز جمهوری اسلامی ایران به یک سیادت دریائی بالا دست یافته است.

سپس ناخدا یکم خلبان بازنشسته محمد کوهتن از واحد هوادریای نیروی دریائی در دوران دفاع مقدس ازعملیات ها و خاطرات خود در عملیات های هوادریا که در همه عملیات ها در کنار شناورها حضور داشتند، از جمله عملیات نجات مجروحین خودی و عراقی و حضور در عملیات اسکورت کشتی های تجاری از صبح علی الطلوع تا پاسی از شب و اینکه گشت شناسائی و تجسس و نجات یکی از اصلی ترین عملیات ها و وظایف یگان هوا دریای نداجا است که به صورت مستمر داشته و دارد، برای دانشجویان سخن گفت. ناخدا کوهتن در پایان سخنانش به بعضی از دست آوردهای انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد و گفت قبلاً اکثر آموزش ها در خارج از کشور و بیشتر کارها با حضور مستشاران انجام می شد ولی در حال حاضر همه آموزش ها در داخل کشور و همه کارها توسط نیروهای خودی بدون حضور حتی یک نفر خارجی انجام می شود و این ها دست آوردهای بزرگی هستند که باید قدر آن ها را دانست.
در ادامه برنامه ناخدا یکم تکاور بازنشسته اسماعیل بنیادی فرمانده اسبق مرکز آموزش درجه داران و تکاوران دریائی منجیل با بیان خاطراتی از مقاومت مثال زدنی و سخت کوش خود و سایر نیروهای ارتش در مقابل متجاوزان بعثی در خرمشهر و شلمچه گفت و گفت که از سوم مهر ماه سال 59 در بخشی از شلمچه و پادگان دژ و کلاتیه مستقر شدیم و با همکاری دلاوران لشکر 92 به مدت7 شبانه روز جلو تانک های عراق را گرفته بودیم پس از 7 روز توانستند از ما عبور کنند در حالیکه سر شهید مرادی را با گلوله تانک از بدن جدا کردند، بعد ما آمدیم خرمشهر، امیر سیاری حضور داشتند و توانستیم 34 روز مقاومت کنیم که بعداً توانستند به شمال آبادان وارد شوند.
سپس امیر دریادار سیاری فرمانده نداجا با ارائه پاور پوینت برخی از اقدامات نیروی دریائی در دوران دفاع مقدس را با آمار و ارقام تحقیقی برای دانشجویان تشریح نمود، فرمانده نیروی دریائی در بخشی از سخنان خود با اشاره به جایگاه بندر امام خمینی در اقتصاد کشور گفت: 90% از واردات و صادرات کشور از بندر امام خمینی انجام می شود، بندر امام خمینی و جزیره خارک دو قطب اقتصادی مهم و حیاتی در دوران دفاع مقدس بودند. ایشان در بخش دیگری اظهار داشت: در سایه عملیات اسکورت کاروان ها، حدود 300.000.000 تن کالا وارد کشور شد. در این عملیات 2590 فروند کشتی مورد اصابت قرار گرفتند که 20 فروند غرق شدند و بقیه نجات پیدا کردند.یعنی 3% کل کشتی ها مورد اثابت قرار گرفتند که از این 3% فقط 2% درصد غرق شدند. امیر سیاری در ادامه گفتند: خلیج فارس و دریای عمان 2.100.000 کیلومتر مربع وسعت دارد که حوزه ماموریت نظارتی کنترلی نیروی دریای ج.ا.ا است. همچنین 20% از دریای خزر حوزه ماموریت نداجا است. توسعه امنیت از مأموریتهای ذاتی نداجا است که متأثر از امنیت محلی،امنیت ملی،امنیت منطقه ای و امنیت فرامنطقه ای است. کارگروه‌های ویژه نیروی دریائی برای انجام ماموریت‌هایی که مبنای بین المللی، علمی، نظامی و اقتصادی و موثر در آباد سازی ملی دارند تشکیل شده و فعالیت می کنند.
ماموریت های گشت دریایی و آموزش، حضور ناوهای جمهوری اسلامی در آب‌های بین المللی و فرامنطقه ای و عبور از کانال سوئز بازتاب خبری در رسانه های بیگانه همچنین اظهار نظرهای مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی در عکس العملی مقابل ناوهای ما از جمله دیگر مطالب امیر سیاری بود.

فرمانده نیروی دریائی در ادامه سخنانش به تحول در ساخت شناورها در نیروی دریائی پرداخت و گفت: ساخت زیر دریائی با 12.000.000 ساعت کار با بکار بردن 1.000.000 قطعه با وزن 8.750 تن نتیجه تلاش کارکنان متعهد نیروی دریائی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که کشور را در زمره معدود سازندگان شناور زیر سطحی قرار داده است.
امیر سیاری با تقسیم نمودن کشور به دو نیمه جنوب شرق و شمالغرب توزیع نا برابر جمعیت، شاغلین، امکانات تحصیلی، امکانات شهری اظهار داشت: وسعت جنوب شرق 66% و شمالغرب 33% کل مساحت کشور است در صورتی که نسبت جمعیت 2/10% به 88.8%، نسبت شاغلین 13% به 87%، نسبت دانشجو10% به 90%، نسبت بزرگراه 11% به 89%، نسبت بیمارستان 10% به 90%، در حالیکه نسبت ذخائر معدنی 80% به 20% می باشد و در این چنین وضعی نیروی دریائی به توزیع عادلانه تر امکانات در جنوب شرق کشور خدمات رسانی می کند. پس از خاتمه جلسه افتتاحیه دانشجویان به اسکله بندر امام خمینی منتقل شدند و
درحالیکه امیر سیاری فرمانده نداجا, امیر هاشمی جانشین معارف جنگ, اساتید روحانیون همراه کاروان هیئت معارف جنگ, فرماندهان یگانهای دریایی و زمینی همراه کاروان بر روی اسکله مجتمع بندری امام خمینی ناظر بر اردوی آموزشی بودند و گروه رزم نوازان نداجا رزم نوازی کردند، دانشجویان بین شناگرهای تعیین شده تقسیم و سوار شدند. شش فروند شناور به نام های ج.ا.ا سیرجان, گواتر, گناوه, ناو گردونه، ناو شکن بایندر و لندیگراف هرمز جهت گشت دریایی دانشجویان در نظر گرفته شده بودند.
سپس در حالیکه بیشتر دانشجویان سوار بر ناوها و شناورها بودند و بخشی نیز در کنار اسکله منتظر بودند، چند عملیات رزمایشی بعنوان نمونه عملیاتهایی که نداجا در طول 8 سال دفاع مقدس در آب های خلیج فارس انجام داده بود توسط قایق ها و شناورها و دریادلان نیروی دریایی انجام شد. از جمله عملیات نفوذ به اسکله دشمن و آزاد کردن پرسنل اسیر شده، عملیات جمع آوری غواص به وسیله قایق جی مینی Gemini و عملیات تصرف شناور دشمن. پس از آن پیشکسوتان و اساتید هیئت معارف جنگ در معیت امیر دریادار سیاری فرمانده نداجا به ناو بایندر سوار شدند.

امیر سیاری فرمانده نداجا در داخل ناو بایندر طی سخنانی اظهار داشتند: ما در نیروی دریائی 3 کارورزی برای دوره آموزش دانشجویان داریم که به ترتیب برای دانشجویان سال یک، سال دو و سال سه به شرح زیر اجرا می شود:
1.    در بنادر روی یگانهای شناور، در کنار ساحل
2.    حرکت در دریاهای داخلی
3.    حرکت در دریاهای بین المللی  روی ناوهای رزمی (چون هنوز ناو آموزشی نداریم).
هم اکنون ناو شکن سبلان و ناوشکن البرز به همراه ناو پشتیبانی بندرعباس با بیش از 200 نفر دانشجو مدت5 ماه است که در دریا هستند که بعد از 100 روز دریانوردی به مدت 12 روز در جیبوتی پیاده شدند. 5 ناو در کراچی هستند 2 ناو در سودان که بعد به تانزانیا، افریقای جنوبی و اقیانوس اطلس خواهند رفت. 3 ناو در راه بر گشت از هندوستان و ژاپن هستند.

 

مدیر سایت

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده