معرفی کتاب : نبردهای سال 1362 تا پایان 1364 – سید یعقوب حسینی
موضوع این کتاب جمعآوری اطلاعاتی درباره عملیاتها و نبردهای سالهای 1362 تا پایان 1364 در جنگ عراق علیه ایران است. این مجموعه، دربردارنده بازیافتهها، ذخایر و دستاوردهای جبهههای نبرد حق علیه باطل است. شیوه کار در گردآوری تجارب جبهههای نبرد بدین ترتیب بوده است که براساس زمان و مکان هر عملیات، جمعی از رزمندگان که در آن عملیات نقش مهمی را بر عهده داشتهاند، به منطقه عملیات عزیمت کرده و با یادآوری خاطرات خود در صحنه نبرد و برداشتهای تحریری، صوتی و تصویری، مجموعهای از واقعیتهای تلخ و شیرین را گردآوری نموده و در نهایت بعد از تطبیق آنها با مدارک و اسناد جبهههای نبرد، در مسیر تدوین قرار داده است.

در این کتاب اطلاعات اصلی مانند دستورالعمل ها، تجزیه و تحلیل،پیام ها، دستورات و خاطرات شخصی معدودی از فرماندهان و افسران ستاد که شخصا در طرح ریزی و هدایت عملیات‌های والفجر1(فکه…)، والفجر2(حاج عمران)، والفجر3(مهران)،  والفجر4(شیلر…)، خیبر در سال62، عملیات های عاشورا(میمک)، سومار(ارتفاع 402)، بدر(غرب مجنون و شرق دجله) در سال 63 و عملیات های قادر(غرب پیرانشهر)، والفجر 8(فاو)، والفجر 9(غرب مریوان) در سال 64 گردآوری شده است.
در قسمتی از این کتاب میخوانیم:
"پیروزی نیروهای مسلح ایران در عبور از رودخانه مواج اروند رود و تصرف شبه جزیره فاو عراق که تنها منطقۀ ساحلی عراق در دسترسی به آب های خلیج فارس می باشد سبب حیرت و شگفتی در تمام محافل نظامی و سیاسی علاقه مند به سرنوشت جنگ ایران و عراق شد. این نبرد به صورت یک نقطۀ عطف کاملاً سرنوشت ساز در این جنگ درآمد و اثرات سیاسی و نظامی و روانی فوق العاده ای در کل جریان جنگ به نفع نیروهای مسلح و حکومت جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرد، به نحوی که می توان گفت در تمام طول جنگ قوی ترین موقعیت سیاسی و نظامی را برای امکان پایان دادن جنگ به نحو کمال مطلوب به نفع ایران بوجود آورد. به همین جهت حکومت و ارتش عراق تمام امکانات اقتصادی نظامی و حتی سیاسی خود را بکار بردند تا بلکه این پیروزی نیروهای ایران را خنثی کنند و نیروهای ایران را از شبه جزیره فاو بیرون برانند، اما با آمادگی روانی و نظامی که نیروهای ایران در آن موقع بدست آورده بودند و توانستند شدیدترین و مداوم ترین پاتک های نیروهای عراق را در هم بشکنند و منطقۀ بدست آمده در شبه جزیره فاو را نگهدارند. این امر موجب شد که عملاً نبرد والفجر 8 قریب یک ماه به طول انجامد ولی بالاخره نیروهای ایران موفق به تثبیت مواضع متصرفّی خود گردیدند. نیروهای عراق با وارد آمدن تلفات و خسارات سنگین مجبور به قبول شکست خود شدند. از اهم تلاش نیروهای عراق برای باز پس گیری شبه جزیره فاو آن بود که سرلشگر ماهر الرّشید فرماندۀ سپاه عراق خانوادۀ خود را به عنوان تضمین بیرون راندن نیروهای عراق از آن منطقه گرو شده اعلام کرده بود و با تمام نیروها چندین روز تلاش کرد نیروهای ایران را عقب براند ولی نتوانست به این تضمین جامه عمل بپوشاند."
"نبردهای سال 1362 تا پایان 1364" از سلسله کتاب هایی است که مرحوم سرهنگ ستاد زرهی سید یعقوب حسینی در سالهای دفاع مقدس به رشته تحریر در آورد. پس از پایان جنگ تحمیلی تعدادی از این کتابها با عنوان "ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس" توسط سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، انتشار یافت و در زمره کتاب های معتبر دفاع مقدس محسوب و تاکنون مورد استفادۀ بسیاری از نویسندگان و پژوهشگران این عرصه قرار گرفته است.
این کتاب به سفارش هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی جهت آموزش معارف جنگ در دانشگاههای افسری، مقدماتی، عالی و دافوس ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد که در قطع رقعی توسط انتشارات ایران سبز در سال 89 به چاپ رسیده است.
تهیه کتاب از طریق فروشگاه کتاب دانشگاه امام علی(ع) واقع در میدان حر. تلفن تماس: 66376136 و یا تماس  با شماره تلفن های هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی. 22489002 و 22489003

 

اسم کتاب : نبردهای سال 1362 تاپایان 1364

نویسنده :مرحوم سرهنگ ستاد زرهی سید یعقوب حسینی

تعداد صفحات :576

ناشر :ایران سبز

قطع :رقعی

قیمت :60000 ریال

دریافت PDF کتاب

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده