معرفی کتاب : تیپ یکم زرهی لشگر 92 زرهی خوزستان – سید یعقوب حسینی
images/Tip1Lashgar92.JPG تألیف «شادروان سرهنگ زرهی ستاد سید یعقوب حسینی» است که در سال1362 به رشتۀ تحریر در آمده است. چاپ اول این کتاب در سال 1391 توسط «نشر ایران سبز» وابسته به « هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی» منتشر شده است.

 این کتاب شرح عملیات پدافندی و تأخیری تیپ یکم زرهی از زمان شروع تجاوزات  مرزی عراق در شهریور ماه 1359 تا تهاجم عمومی عراق در 31/6/1359 و پیشروی به سوی اهواز و بالاخره تثبیت متجاوز در چنوب غربی اهواز در محدوده «دُب حردان» را تشریح می کند.

شرح عملیات مذکور از 3/6/59 تا 30/8/59 شامل مباحث عمدۀ زیر می باشد:

مشخصات کلی منطقۀ عملیات تیپ ، سازمان و گسترش نیروهای خودی و دشمن در این منطقه ، و همچنین شرح پیامهای مبادله شده بین فرماندهی تیپ و یگانهای تابعه و پیامهای مبادله شده بین فرماندهی تیپ یکم و  فرماندهی لشگر 92 ، که در واقع خوانندۀ کتاب را در جریان عملیات تیپ در مقابل تهاجم عراق در این منطقه قرار می دهد.

آخرین فصل کتاب به بررسی و تجزیه و تحلیل عملیات تأخیری و پدافندی این تیپ در زمان موصوف اختصاص یافته است و طرح آب گرفتگی برای ایجاد مانع در مقابل پیشروی نیروهای متجاوز به صورت ضمیمه ای به کتاب اضافه شده است.

کتاب یاد شده که دارای زبان کاملاً تخصصی نظامی است برای بهره برداری در نشریات مراکز فرهنگی نظامی و همچنین پژوهشگران تاریخ هشت سال دفاع مقدس قابل بهره برداری است.

در مطالعۀ این کتاب حقایقی از سختکوشی یگانهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در کند نمودن پیشروی دشمن و نهایتاً توقف متجاوز، تأثیر اقدامات نیروی هوائی در متلاشی کردن یگانها و به هم ریختن سازمان رزم دشمن، حضور نیروهای داوطلب مردمی و کمک به نیروهای نظامی در ممانعت از پیشروی دشمن و همچنین سختی ها ، کمبودها و دشواری های طاقت فرسای آن ایام به خوبی قابل ملاحظه است.

 

اسم کتاب : تیپ یکم زرهی لشگر 92 زرهی خوزستان

نویسنده : شادروان سرهنگ زرهی ستاد سید یعقوب حسینی

تعداد صفحات : 312 صفحه

ناشر : ایران سبز

قطع : وزیری

قیمت :100000 ریال

 

دریافت PDF کتاب

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده