معرفی کتاب : توپخانه در دفاع مقدس – ناصر آراسته و مسعود بختیاری
این کتاب به تالیف سرتیپ ناصر آراسته و سرتیپ 2 مسعود بختیاری در سال 1391 توسط انتشارات ایران سبز چاپ و منتشر شد. به لحاظ کلی این کتاب تحلیلی بر نقش رستۀ توپخانه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که می تواند مورد توجه مخاطب عام و به ویژه پ‍ژوهشگران عرصۀ دفاع مقدس، کارکنان نیروی زمینی، به ویژه دارندگان رستة توپخانه قرار گیرد.

کتاب توپخانه در دفاع مقدس در یازده بخش تدوین شده است که در بخش اول به تاریخچۀ توپخانه در ایران و جهان و نحوة ورود آن به ایران و تشکیل و توسعۀ توپخانۀ ارتش تا به امروز می پردازد. مؤلفان در بخش های 2 و 3 به وضعیت توپخانۀ نیروی زمینی در سال های قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و سال های قبل از آغاز جنگ تحمیلی می پردازند.
بخشهای چهارم تا هفتم نقش توپخانۀ نیروی زمینی ارتش در هشت سال جنگ تحمیلی تشریح شده که عدم آمادگی یگان ها در اوایل جنگ و دلالیل آن و همچنین ابتکارات توپخانه در تلاش برای توقف و تثبیت دشمن و پیشبرد اهداف کشور در ادامۀ جنگ مانند ایجاد توپخانۀ صحرائی و هدف قرار دادن بصره را در بر می گیرد.
در بخش هشتم وقایع اول انقلاب و عملیات نا منظم و مقابله با گروهک های ضد انقلاب در غرب کشور بیان می شود. بخش نهم به ارزیابی کلی مؤلفان از عملکرد توپخانه در دفاع مقدس و حفظ و حراست از انقلاب اسلامی اختصاص یافته و بخش دهم کتاب در بر گیرندۀ ارزیابی از عملکرد توپخانه دشمن در دفاع مقدس می باشد.
در بخش یازدهم یعنی بخش پایانی کتاب آیندۀ رستۀ توپخانه و نقش آن در نبرد های آتی و اهمیت آن پرداخته شده و راهکارهای روز آمد برای آن ارائه می گردد.
دو پیوست تحت عنوان طرح پشتیبانی آتش و هوانیروز مربوط به طرح عملیاتی کربلای 2 و همچنین تصاویری از جنگ افزارهای توپخانه در انتهای کتاب ارائه  شده است.
 

اسم کتاب : توپخانه در دفاع مقدس

نویسندگان : سرتیپ ناصر آراسته و سرتیپ 2 مسعود بختیاری

تعداد صفحات :124

ناشر :ایران سبز

قطع :پالتویی

قیمت :40000 ریال

دریافت PDF کتاب

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده