جانبازان، رهبران نهضت
امام سجاد علیه السلام: رَحِمَ اللَّهُ الْعَبَّاسَ فَلَقَدْ آثَرَ وَ أَبْلَى وَ فَدَى أَخَاهُ بِنَفْسِهِ حَتَّى قُطِعَتْ یَدَاهُ.(1) خدا عباس را رحمت کند که جانبازى کرد و خود را فداى برادر کرد تا دو دستش قطع شد. با گذشت 34 سال از آغاز تجاوز رژیم بعث عراق انگار همین دیروز بود که صدای ناسازی، نواخت آهنگ زندگی مان را که با ساز انقلاب تازه کوک شده بود، بر هم زد.

صدای ناهنجاری که خواب کودکان مان را در آغوش مادران ترس دیده هراسان کرد. تحمیل جنگ ناخواسته بر کشور ایران توسط رزیم بعث عراق، باعث شد که بسیاری از جوانان قهرمان کشورمان شهید یا جانباز بشوند. جانباز تجسم عینی ایثار، مردانگی و از خودگذشتگی است. آن گاه که امام و مقتدای او فرمان جهاد می دهد از تمامی دلبستگی های زندگی دست می کشد و با سلاح ایمان و معنویت به ستیز با دشمنان اسلام و دفاع از اهداف و ارزشهای متعالی اسلام می پردازد.

جانباز کسی است که به قصد جهاد و قرب الی ا… از دنیا رسته است و برای نجات جامعه خود از چنگال اهریمن بی ایمانی، جهاد می کند و جان شیرین را در طبق اخلاص قرار می دهد. در این میان، خدای یکتا گوشه ای از جسم خاکی اش را به عرش اعلا می برد. جانباز مجاهدی است که از مرزهای مادیّت می گذرد تا به همه چیز برسد. او در حقیقت از خود گذشته، و به خدا رسیده است.

علت نامگذاری روز جانباز

روز تولد حضرت عباس، روز جانباز است. حضرت عباس الگوی جانبازان است. جانباز در اصطلاح عرفی کسی است که بخشی از وجود خود را در راه هدفش از دست میدهد. دوران جانبازی حضرت عباس چند ساعتی بیش نبود. از زمانی که دستانش را قطع کردند و در راه امام حسین جانبازی کرد تا شهادتش فرصت اندک چند ساعته بود. اما آنقدر کار بزرگی کرد که در تاریخ شیعه ماندگار شد. بین عربها که تعصب زیادی دارند هنوز که هنوز است کسی جرات ندارد به حضرت عباس قسم بخورد و آن را عملی نکند.

 

چه کسی می تواند عظمت و جایگاه بلند جانباز را دریابد ؟

همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده است: «اگر جانبازى در دوران زندگى جانبازى حدود الهى را رعایت و تقوا و پاکدامنى را حفظ کند، آن‌چنان پاداشى دارد که خداى متعال از او تعبیر مى‌کند به اجر عظیم؛ «لِلَّذِینَ أَحسَنُوا مِنهُم وَاتَّقَوا أَجرٌ عَظِیمٌ»(2)، چیزى را که خداى خالق عظمت از آن به عنوان عظیم یاد کند، پیداست که اجر خیلى بالا و بزرگ است. هر کدام از رنجهاى بعد از جانبازى براى شما یک حسنه است و ثبت مى‌شود. رنج‌ها، محرومیت‌ها و مشکلات زندگى هر کدام اجرى دارد. ما که در مقابل حوادث گاهى بى‌صبرى مى‌کنیم، به خاطر این است که نمى‌دانیم این حوادث در سرنوشت نهایى ما پیش خداى متعال چه تأثیرى دارد. هر کدام از این سختى‌ها ما به ازائى از اجر و ثواب الهى دارد.»

ایثارگرانی که طی هشت سال دفاع از جان و مال خویش گذشتند و با شهامت، رشادت، شجاعت، صبر و استقامت از این مرز و بوم حراست و نگهداری نمودند و این مملکت را به نسلهای بعدی سپردند. جانبازان کشور ما مورد احترام ترین انسانها هستند. برای دفاع از این مرز و بوم، بخشی از بدن خود را از دست داده اند. اما متاسفانه بسیاری از آنها فراموش شده اند و با تحمل رنج و سختی نقص عضو، در خلوت خود و خانوادهشان زندگی را سپری میکنند. به خصوص آنها که شیمیایی شدند، مثل شمع آب میشوند. هر روز در گوشه و کنار یک خط کوتاه میخوانیم، فلان جانباز شیمیایی هم رفت. ملت وفادار ایران نمیتواند آنان را فراموش کند و نمیکند.

یکی از مسئولین بلند پایه کشور تعریف می کرد که :

جهت انجام کاری در سالهای گذشته به کشور روسیه سفری داشتیم. همزمان با سفر من در شهر مسکو، سالروز استقلال آن کشور بود و نیروهای مسلح در میدان شهر جهت سان و رژه حاضر شده بودند. من هم چند دقیقه ای تامل نموده و به تماشای آنان پرداختم. به هنگام شروع  رژه مشاهد کردم که یک فرد تقریبا مسن و با محاسن بلندی پشت میکروفن رفت و فرمان رژه را صادر کرد. به دنبال فرمان او کلیه نیروهای حاضر در میدان به رژه پرداختند. کنجکاو شدم و از فردی سوال کردم که این شخص چه سمت و مسئولیتی دارد یا داشته است؟

به من جواب داد: در جنگ جهانی دوم سرباز بوده و در دروازه شهر مسکو که نیروهای متخاصم میخواستند وارد شهر بشوند، استقامت و دفاع نموده است و به خاطر این دفاع شجاعانه، او لقب قهرمان گرفته است و به او اجازه داده شد تا فرمان رژه را صادر کند و بدین وسیله از او و امثال او تجلیل و قدرانی در جمع و حضور مردم و جامعه صورت می پذیرد.

در طول جنگ تحمیلی صدها هزار نفر از دلاور مردان این سرزمین بخشی از جان و سلامتی خود را از دست دادند و به شرف جانبازی نایل شدند، تکریم و بزرگداشت این اسوه های ایثار و فداکاری وظیفه ای بزرگ برای آحاد جامعه و مسئولین کشور است. نگاهی به آمار های رسمی موجود نشان می دهد که چه تعداد از مردان این مرزو بوم در صف جانبازان دفاع از اسلام و میهن قرار دارند:

 

درصد جانبازی

25 درصد

50 درصد

70 درصد

بالای 70 درصد

جمع کل

تعداد نفر

219500

151800

19700

7500

398500

 
(1)- امالی صدوق ،ص462
(2)- (172 آل عمران)
 

گردآورنده: فرشاد نژادخیر

 

منبع :

زرگر، غلامحسین، دیده ی بیدار عشق، ارتش جمهوری اسلامی ایران، 1389

حیدری، احمد، حماسه سرباز، سوره سبز، تهران، 1390

بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، سازمان امور جانبازان

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده