بازدید جانشین فرمانده کل ارتش از هیئت معارف جنگ
امیر سرتیپ سیدعبدالرحیم موسوی جانشین فرماندهی کل ارتش روز چهارشنبه 1393/3/7 با حضور در محل هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی، از این مجموعه بازدید کرد. در جلسه توجیهی این بازدید پس از تلاوت جمعی سوره مبارکه والعصر ابتدا سرتیپ سید ناصر حسینی معاون هماهنگ کننده هیئت معارف جنگ پس از خیر مقدم به جانشین فرمانده کل ارتش و تبریک عید بزرگ مبعث رسول گرامی اسلام، با استفاده از پاور پوینت گزارش مشروحی از ساختار غیر سازمانی، ماموریتها و وظایف هیئت معارف جنگ که در سال 1373 به دست شهید بزرگوار سپهبد علی صیاد شیرازی بنا نهاده شده و با حمایتها و رهنمودهای فرماندهی معظم کل قوا تا به امروز در مسیر تحقیق و پژوهش، انتشار و آموزش و انتقال معارف 8 سال دفاع مقدس به نسل جوان تلاش نموده است را ارائه نمود.

امیر حسینی در خصوص تحلیل سؤالات دانشجویان مخاطب آموزشهای معارف جنگ اظهار داشت که پاسخ برخی از این سؤالات از جمله وضعیت فعلی نیروهای مسلح و چگونگی دفاع در مقابل تهدیدهای آینده باید توسط مسئولین مربوطه از جمله مسئولین ذیربط در ارتش داده شود. چرا که جزو وظایف و اختیارات هیئت معارف جنگ نمی باشد.

معاون هماهنگ کننده معارف جنگ در ادامه با معرفی قسمتهای مختلف هیئت معارف و مسئولین هر قسمت، به ویژه مدیریتهای آموزش معارف جنگ در دانشگاهها و مراکز آموزشی ارتش ج.ا.ا که وظیفه مستقیم اجرای آموزشها و انتقال تجارب معارف جنگ 8 ساله را به عهده دارند و پایگاه اطلاع رسانی معارف جنگ شهید صیاد که علاوه بر باز دید کنندگان داخلی از اقصی نقاط جهان نیز بازدیدکننده دارد، از مسئولین قسمتها خواست تا چنانچه مطالبی دارند بیان نمایند.

امیر بختیاری از پیشکسوتان ارتش ج.ا.ا و از اساتید دیرینه معارف جنگ طی سخنانی با یادی از شهید بزرگوار امیر سرلشکر فلاحی به عنوان اولین فرمانده نیروی زمینی ارتش بعد از پیروزی انقلاب و در آن برهه حساس و بسیار دشوار که در سلسه مراتب خود با مافوقی ناآشنا با نظام و امور نظامی گری(بنی صدر) و مادونی که به علت اقتضای وضعیت به هم ریخته انظباطی کسی گوش به فرمان نبود مواجه بود، و به عنوان رئیس ستاد مشترک زمان تجاوز عراق و کسی که تفکر علمی را در جبهه ها بنا گذاشت و میدان نبرد را سازماندهی کرد خیلی ناشناخته مانده است و در معرفی افراد تأثیر گزار در جنگ درجایگاه شایسته خود معرفی نشده است، به عنوان مثال فقط یک درمانگاه در لویزان آن هم توسط خود ارتشی ها به نام ایشان نامگذاری شده است در حالیکه به نظر من هیچ کسی دیگری با نقش و جایگاه شهید فلاحی قابل مقایسه نیست. در جنگ یکبار خودروی او را مورد حمله قرار دادند،بار دیگر بالگرد حامل ایشان دچار سانحه شد، بار سوم… و نهایتاً در سانحه هوائی به شهادت رسید ولی آنگونه که شایسته وی باشد از او تجلیل نشده و به جامعه معرفی نگردیده است. در صورتیکه او در زمان شهادت بالاترین شغل و مسؤلیت نظامی یعنی جانشین و مباشر فرمانده معظم کل قوا (حضرت امام خمینی ره) را بعهده داشت.

همچنین امیر صادقی گویا از اعضاء هیئت معارف جنگ و مسئول انتشارات ایران سبز که کتب هیئت معارف را چاپ و منتشر می نمایند و سرهنگ جنتی مسئول پایگاه اطلاع رسانی نیز مطالبی را در حیطه مسئولیت خود بیان نمودند.

آنگاه امیر موسوی ضمن تشکر از گزارش جامع امیر حسینی و مسئولین هیئت معارف جنگ که این فرصت را در اختیار ایشان قرار دادند، فعالیتهای معارف جنگ به ویژه انتقال تجارب با اجرای دوره های معارف جنگ در دانشگاهها و مراکز آموزشی را اقدامی منحصر بفرد و اثر گذار دانسته و اظهار داشت که اخیراً ما متوجه خلاء این آموزشها در جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه افسری شدیم، به این معنی که فارغ التحصیلان یک بازۀ زمانی 10 ساله یعنی ورودی های سالهای 63 تا 73 آشنائی لازم را با دفاع مقدس و جبهه و جنگ ندارند، اما دانشجویان سالهای قبل از 63 خود حضوری مستقیم از 6 ماه تا یکسال را در جبهه داشته اند و فارغ التحصیلان سال 73 به بعد هم به برکت همین دوره های آموزشی معارف جنگ که در آن سال توسط شهید بزرگوار پایه گذاری شد از زبان پیشکسوتان و فرماندهان جنگ آشنائی خوبی با این مقوله پیدا کرده اند، لذا به دنبال یک برنامه ریزی آموزشی برای این عده از افسران هستیم و از معارف جنگ هم میخواهیم ما را در این موضوع کمک کنند و آموزشها را به نحوی برای این جمع اجرا نمایند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی کم لطفی ها در مورد ارتش به ویژه نقش ارتش در سال اول جنگ و توقف تجاوز و تثبیت دشمن توسط یگانهای حاضر در منطقه اظهار داشتند" واقعاً برای خیلی از ما ارتشی ها هم سال اول جنگ نامشخص است و اقدامات مؤثر یگانهای ارتش در تأخیر و ممانعت از پیشروی های بی توقف دشمن و نهایتاً تثبیت دشمن برای خیلی ها شناخته شده نیست و تنها جائی که میتواند این کار را انجام دهد هیئت معارف جنگ است، هرچند از لحاظ نسبت عده به کاری که انجام میدهد بسیار کوچک است! من هم به سهم خودم هر کاری از دستم بر آید برای اینکه این شجره طیبه پربارتر شود انجام میدهم."

 

بازدید جانشین فرمانده کل ارتش از هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

بازدید جانشین فرمانده کل ارتش از هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

 

بازدید جانشین فرمانده کل ارتش از هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

 

بازدید جانشین فرمانده کل ارتش از هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده