معرفی کتاب: نیروی هوایی در دفاع مقدس – علیرضا نمکی
این کتاب که دارای 4 فصل است و توضیح مبانی و اصول و اصطلاحات نبردهای هوایی را دربر دارد، با بیان مختصری از گذشته نیروی هوایی ارتش و اولینهای این نیرو مانند "نخستین هواپیما در آسمان تهران"، "نخستین سازمان هواپیمایی کشور" و "نخستین خلبان ایرانی که پرواز آموزشی را انجام داد"، در فصل اول آغاز میشود. در فصل دوم کتاب،14 تن از فرماندهان نیروی هوائی ارتش ج.ا.ا در سالهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران معرفی شدهاند که از جمله آنها میتوان امیر سرتیپ خلبان شهید"مصطفی اردستانی"، امیر سرتیپ خلبان شهید "عباس دوران" و امیر سرتیپ خلبان شهید "جواد فکوری" را نام برد.

شرح حضور نیروی هوایی ارتش در عملیات‌های مشترک، ارتباطات فرماندهی عملیات هوایی در قرارگاه مشترک و روش‌های هماهنگی و اجرا در فصل سوم کتاب "نیروی هوایی در دفاع‌مقدس" جای گرفته ‌اند.

علیرضا نمکی در فصل چهارم و پایانی "نیروی هوایی در دفاع‌مقدس" که حجم بیشتری از این اثر را شامل شده، پس از تعریف استراتژی، به تشریح راهبرد نظامی نهاجا و تاکتیک‌های این نیرو در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران پرداخته است.

شرح "طرح نبرد البرز" و اجرای آن توسط نیروی هوایی ارتش در روز اول مهر ماه سال 1359 با 140 فروند هواپیمای جنگنده در پاسخ به تجاوز ارتش بعثی عراق به خاک ایران، عملیات‌های هوایی مانند انهدام نیروی هوایی و پادگان‌های دشمن، پشتیانی از عملیات‌هایی چون "فتح‌المبین"، "بیت‌المقدس" و "طریق‌القدس"، بخش دیگری از محتوای فصل پایانی کتاب را به خود اختصاص داده‌اند.  
در بخشی ار فصل چهارم این کتاب که آمار پروازها و مهمات مصرفی در سال نخست جنگ تحمیلی است را این گونه می خوانیم:
در نخستین سال جنگ، نیروی هوایی توانست بیش از 25،000،000 پوند(تقریبا سیزده میلیون کیلو یا 13،000 تن مهمات) را بر فراز پایگاه ها و نیروهای دشمن فرو ریزد. در همان نخستین سال جنگ که هنوز عملیات ثامن الائمه اجرا نشده بود، این نیرو 17147 سورتی پرواز ترابری انجام داد. علاوه بر آن نیروی هوائی در سال اول جنگ 14423 سورتی پرواز مراقبت مسلحانه هوایی بر فراز مناطق جنگی و غرب کشور و مناطق اقتصادی و سیاسی کشور مانند جزیره خارک و جماران و دیگر مناطق حساس انجام داده است. همچنین نیروی هوائی در این سال توانست 1463 سورتی پرواز بمباران هوایی؛ 262 سورتی پرواز شناسایی تاکتیکی و استراتژیکی؛ 464 سورتی پرواز مراقبت دریایی و شناسایی کشتی های بیگانه در خلیج فارس را انجام دهد.
تصاویر جذابی از سوخت‌گیری هواپیماهای جنگی در آسمان و عکس‌هایی از خلبانان شهید در میان صفحات این اثر به چشم می‌خورد.
معرفی تجاری:
اسم کتاب : نیروی هوایی در دفاع مقدس
نویسنده : سرتیپ 2 خلبان علیرضا نمکی
تعداد صفحات : 334 صفحه
ناشر : ایران سبز
قطع : رقعی
قیمت :50000 ریال
تهیه کتاب از طریق فروشگاه کتاب دانشگاه امام علی(ع) واقع در میدان حر. تلفن تماس: 66376136
و یا تماس  با شماره تلفن های هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی. 22489002 و 22489003

دانلود PDF کتاب
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده