معرفی کتاب: لشکر 77 پیروز در عملیات بیت المقدس-روح اله سروری
لشکر 77 پیروز در عملیات بیت المقدس عملیات بیتالمقدس، یکی از درخشانترین عملیات ها در طول جنگ عراق علیه ایران می باشد. نبردی که تحت عنوان طرح عملیات کربلای3 طرحریزی و به نام عملیات بیتالمقدس با شرکت یگانهایی از ارتش، سپاه و سایر نیروهای مردمی از دهم اردیبهشت ماه تا چهارم خرداد ماه 1361 به مدت 26روز در جنوب غربی اهواز انجام گرفت.به دلیل اهمیت این عملیات، کتابها و مقالات زیادی نوشته شده است.

کتاب لشکر 77 پیروز در عملیات بیت المقدس توسط سرتیپ 2 روح اله سروری به سفارش هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در سال 1385 نوشته و  به چاپ رسیده است که به شرح عملیات همراه با اسناد و مدارک می پردازد. سرتیپ سروری در عملیات ثامن الائمه، فتح المبین، بیت المقدس شرکت داشته و به دریافت مدال فتح نائل گردیده است.  این نویسنده در بخش دوم کتاب به شرح لشکر 77 در مرحله سوم عملیات بیت المقدس می پردازد که خلاصه ای از آن را بازگو می کنیم:

به دنبال پیروزیهای به دست آمده، در مرحله یکم و دوم عملیات بیت المقدس، دشمن مهاجم با بهره گیری از عوامل و امکانات اطلاعاتی خود در تحلیلهای ستادی، به منظور تقویت مواضع یگانهای مستقر در منطقه بصره و احتمالا خرمشهر مبادرت به عقب نشینی لشکرهای 5 مکانیزه و 6 زرهی که در منطقه عمومی کرخه کور در مقابل نیروهای قرارگاه قدس مستقر بودند نمود. از طرفی قرارگاه کربلا با درک شرایط پیش آمده از جابه جایی نیروهای دشمن مبادرت به اعمال تغییرات در طرح عملیاتی نمود، که به موجب آن تصرف و آزادسازی خرمشهر در این مرحله از عملیات به عنوان تلاش اصلی و هدف عملیاتی تعیین گردید.

کتاب دارای سه بخش می باشد: بخش اول لشکر 77 در عملیات امیرالمومنین(ع)، بخش دوم لشکر 77 در مرحله سوم عملیات بیت المقدس و در بخش سوم اسناد، مدارک، نقشه ها و عکسها گردآوری شده است.

 

اسم کتاب : لشکر 77 پیروز در عملیات بیت المقدس

گردآورنده : سرتیپ روح اله سروری

تعداد صفحات : 162 صفحه

ناشر : ایران سبز

قطع : رقعی

دانلود PDF کتاب

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده