معرفی کتاب : سیل مصنوعی برای پدافند در خوزستان – سرهنگ سید یعقوب حسینی
"کتاب سیل مصنوعی برای پدافند در خوزستان" دارای چهار قسمت می باشد و به موضوع طرح ایجاد سیل مصنوعی برای تقویت مواضع پدافندی خوزستان در آغاز جنگ می پردازد. در قسمت اول این کتاب کلیات و نتیجه کلی از اجرای این طرح، در قسمت دوم طرح ها و دستورات عملیاتی، در قسمت سوم پیام ها و دستورات، درقسمت چهارم بررسی و تجزیه و تحلیل و در آخر کتاب نیز ضمیمۀ طرح آبگرفتگی، نمایه و نقشه های مربوط آورده شده است.

در آغاز جنگ تحمیلی توان رزمی نسبی نیروهای ایران و عراق به نحو بارز به نفع نیروهای متجاوز عراق بود و ارتش عراق موفق شده بود 12 لشکر و چند تیپ با پشتیبانی کامل توپخانه  و نیروی هوایی و پدافند  هوایی سازمان دهد و آماده برای حمله به کشور جمهوری اسلامی ایران گردد. در مدتی که ارتش عراق به اصطلاح تا دندان خود را  مسلح و مجهز و آماده می کرد درست برعکس ارتش جمهوری اسلامی ایران به علل اثرات کلی انقلاب، جنگ داخلی کردستان، محاصرۀ اقتصادی و دلایل دیگر رو به ضعف و اضمحلال بود.  فقط به عنوان نمونه، صدها تانک و توپ و هزاران خودرو و جنگ افزار به علت عدم انجام برنامه های تعمیر و نگهداری و نبودن خدمه فنی و نداشتن قطعات یدکی بدون اینکه به کار گرفته شده باشند، در پارکها از کار افتاده بودند. استعداد یگان های رزمی از نظر کمی به کمتر از 50 درصد و از نظر کیفی به ضعیفتر از آن رسیده بود. در آغاز تعرض عمومی ارتش متجاوز عراق به ایران به علت عدم تناسب قوا، قسمتی از وسایل و تجهیزات  یگان های خط مقدم نبرد از جمله لشکر 92 زرهی نیز در این نبردهای نابرابر منهدم گردید یا به دست دشمن افتاد. ارتش متجاوز عراق موفق شد عناصر لشکر 92 زرهی را که به تنهایی در خوزستان در مقابل 4 لشکر زرهی و مکانیزه دشمن قرار گرفته بودند، تا کرانه های رودخانه کرخه در منطقۀ دزفول و کارون در منطقۀ اهواز و خرمشهر و آبادان عقب براند و شهرهای خرمشهر، آبادان، اهواز، سوسنگرد، شوش، اندیمشک و دزفول را در خطر سقوط قرار دهد که متاسفانه در خرمشهر موفق شد اما در شهرهای دیگر موفقیتی بدست نیاورد. ولی تهدید دشمن به خصوص در منطقه اهواز خیلی جدی بود.  مسئولین غیر نظامی منطقۀ اهواز که در صحنه نبرد حضور داشتند، تصمیم گرفتند ضعف و کمبود توان رزمی لشکر 92 زرهی را در دفاع از شهرهای اهواز و حمیدیه و سوسنگرد با استفاده از باتلاقی کردن منطقه جبران کنند و با وارد کردن آب رودخانه های کارون و کرخه کور و کرخه به دشتهای جنوبی اهواز حمیدیه سوسنگرد مانع مصنوعی در مقابل پیشروی دشمن به سمت این شهر ها ایجاد نمایند. طراح اصلی این طرح شهید دکتر چمران و مهندس غرضی استاندار وقت خوزستان بودند. این طرحها با کندن کانال های مسیر آب و احداث سد خاکی در رودخانه ها و پمپاژ کردن آب کارون، به مرحله اجرا گذاشته شد. طرحی دیگر با بازکردن دریچه های سد دز و وارد کردن آب دریاچه سد به رودخانه دز و کارون اجرا گردَید و قسمتی از زمین های جنوب غربی اهواز و اطراف حمیدیه و جنوب محور حمیدیه سوسنگرد را آب فرا گرفت. عرض جبهه دفاعی لشکر 92 زرهی و بعدا لشکر 16 زرهی در این منطقه کمتر شد. مانع مصنوعی خوبی در مقابل حرکت نیروهای متجاوز ایجاد گردید.  خطر تهدید اهواز و سوسنگرد تا حدودی برطرف شد، ولی متقابلا این امر مانع حرکت عناصر لشکر 92 زرهی به سمت جنوب غربی اهواز نیز شد. می توان گفت به همان مقدار که برای لشکر92 زرهی تامین ایجاد شد، برای نیروهای متجاوز مستقر در این منطقه نیز تامین ایجاد گردید. اما به هر حال باید گفت وحشت خطر اشغال شهر اهواز  در مقامات مسئول هدایت جنگ منطقه اهواز تا حدودی تسکین پیدا کرد و اطمینان و اعتماد بیشتری برای مقاومت در مقابل پیشروی دشمن متجاوز به وجود آمد. به طور کلی اثرات مثبت این تلاش، نسبتا بیش از اثرات منفی آن بود.(قسمتی از متن کتاب)

"کتاب سیل مصنوعی برای پدافند در خوزستان" به قلم سرهنگ زرهی ستاد سید یعقوب حسینی و به سفارش هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی تدوین و در سال1392 توسط انتشارات ایران سبز در 186 صفحه و در قطع رقعی به چاپ رسیده است.

 

اسم کتاب : سیل مصنوعی برای پدافند در خوزستان

نویسنده :سرهنگ زرهی ستاد سید یعقوب حسینی

تعداد صفحات :186 صفحه

ناشر :انتشارات ایران سبز

قطع :رقعی

قیمت : 50000 ریال

دریافت PDF کتاب

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده