به مناسبت سوم خرداد /معرفی کتاب:نصر بزرگ- فرض الله شاهین راد
نصر بزرگ کتاب حاضر، خاطرات سرتیپ بازنشسته فرض ا... شاهین راد از عملیات بیت المقدس که یکی از موفق ترین و باشکوه ترین عملیات ها در طول جنگ تحمیلی است را بازگو می کند. در این عملیات سرتیپ شاهین راد فرماندهی تیپ 2 لشکر 21 حمزه(ع) را برعهده داشته است. تیپ مذکور با تیپ 27 محمد رسول ا...(ص) که فرماندهی آن را جاوید الاثر احمد متوسلیان به عهده داشتند ادغام شده و قرارگاه نصر 2 را تشکیل دادند.

اجرای عملیات بیت المقدس از تاریخ 10/2/61 تا 4/3/61  به مدت 24 روز طول کشید. در این مدت در صحنه عملیات جزر و مد هایی به وجود آمد که جزئیات آنها به رشتۀ تحریر در آمده است.

در ادامه خلاصۀ بخشی از این کتاب را می خوانیم:

"حفظ موقعیت نصر2 امید دشمن را به یاس بدل کرد، زیرا راه زمینی دشمن برای رسیدن به نیروهایی که در خرمشهر بودند به کلی قطع شده بود و راه آبی نیز در زیر دید و تیر نیروهای نصر 2 قرار داشت و عملاً نیرویی قادر نبود از آنجا تردد نماید.دشمن تلاش زیادی در شلمچه و خاکریز مرزی خود داشت و به صورت مستمر اقدام به پاتک می کرد. توپخانه های دشمن با حجم زیاد روی منطقه اجرای آتش می نمودند و هواپیماهای دشمن به طور مداوم در حال بمباران منطقه بودند. همه تلاش ها برای به دست آوردن زمان جهت عقب نشینی از شهر خرمشهر صورت می گرفت، زیرا دشمن به خوبی متوجه شده بود نیروهای محاصره شده راهی جز اروند رود برای فرار ندارند. در صورتی که تنها راه فرار نیز بسته شود جز تسلیم چاره دیگر نخواهند داشت. سرانجام روز چهارم خرداد را می توان آخرین روز عملیات خرمشهر عنوان کرد، چون بعد از آن دو طرف درگیر در خطوط پدافندی استقرار یافتند و به تدریج این خطوط مستحکم شد و شدت درگیری ها کمتر گردید. بدین ترتیب شهر خرمشهر پس از این که مدت 21 ماه زیر چکمه های نیروهای متجاوز عراقی به ویرانه ای تبدیل شده بود به آغوش ملت غیور و شریف ایران بازگشت و هیچ گاه این آرزوی صدام محقق نشد که بتواند با تجاوز به کشور جمهوری اسلامی به اهدافی دسترسی پیدا کند. از بُعد سیاسی پاکسازی خرمشهر در سطح بین المللی اثر بسیار مثبتی داشت و سرنوشت جنگ با این حرکت بزرگ توسط نیروهای رزمنده و ایثارگر جمهوری اسلامی ایران رقم زده شد و دنیا متوجه شد که جمهوری اسلامی قادر به گرفتن حق و حقوق خود از هر تجاوز گری می باشد."
این کتاب در 5 بخش دسته بندی شده است. بخش اول مربوط به اقدامات قبل از عملیات مانند: آماده شدن نیروها برای عملیات بیت المقدس، تعویض تیپ 40 پیاده سراب، طرح عملیاتی نصرت، اعزام تیمهای شناسایی مشترک و … .
 بخش دوم به شرح  اجرای ماموریت و پیشروی به سمت اهداف تعیین شده، شروع پاتکهای دشمن، اجرای مراحل دوم، سوم و چهارم عملیات و شرح نبرد در روزهای درگیری می پردازد. نتایج عملیات بیت المقدس، اهمیت حفظ خرمشهر برای دشمن و عکس العمل مردم پس از آزادسازی خرمهشر در بخش سوم این کتاب آمده است. بخش چهارم کتاب مربوط به پیوست ها، اسناد، فهرست مربوط به اسامی شهدا، جانبازان و مفقودان در عملیات بیت المقدس و در آخرین بخش یعنی بخش پنجم فهرست منابع و فهرست راهنما قرار داده شده است.  
این مجموعه ارزشمند به همت هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در سال 1384 در قطع رقعی توسط انتشارات عرشان به چاپ رسید.

اسم کتاب : نصر بزرگ
گردآورندگان : سرتیپ 2 فرض ا… شاهین راد
تعداد صفحات : 282 صفحه
ناشر : انتشارات عرشان
قطع : رقعی
قیمت :20000 ریال

دانلود PDF کتاب
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده