معرفی کتاب – حصر شکنان
تاریخ هشت ساله جنگ ایران و عراق به مثابه گنجینه ای است که انتهایی برای آن نمی توان تصور نمود. آنجا که جنگ به واسطه آموزه های عمیق دینی معنای "جهاد" و "دفاع" می یابد، عرصۀ مجاهدانی می گردد که گویی رقص کنان و عاشقانه پای در میدان رزم گذارده تا خداباوری، پایداری، عزت و شرف، وحدت و همدلی را به مثابه غنیمتی گرانقدر به دست آورده و به عنوان با ارزش ترین تحفه ها پیشکش ملت شریف و سرافراز ایران اسلامی نمایند.

حصر شکنان مجموعه ای است که با الهام از کلام آسمانی حضرت امام خمینی(ره) در باب آزادسازی خرمشهر، سعی دارد توضیح مستندی را پیرامون کارنامه ارتش جمهوری اسلامی ایران، در سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا سال 1360 و انجام عملیات ثامن الائمه(ع) ارائه نماید و به این ترتیب دفتر ناگشوده ای را در ارتباط با عملکرد نیروهای ارتش بگشاید. مرور اسناد، گفتگو با صاحبان تجربه و بهره گیری از اندوخته های کسانی که در این حوزه دارای تالیف می باشند، احتمالا این پژوهش را متمایز می نماید. (برگرفته از مقدمه کتاب)
کتاب  255 صفحه ای حصر شکنان شامل چهار فصل است: فصل اول، به موضوع" ارتش و انقلاب اسلامی" پرداخته و در آن به بعضی ار وقایع مهم سال های 1356 تا 1358 استناد شده است. سیر تحولات حادث در ارتش رژیم گذشته و چگونگی پیوستن کارکنان ارتش به حرکت رو به تزاید ملت خداجوی ایران در راستای تکامل انقلاب اسلامی و حوادث و رویدادهایی که در همین ارتباط رخ داده، از جمله مباحثی هستند که در این فصل مطرح شده است.
فصل دوم، با موضوع "تحدید و تضعیف انقلاب اسلامی" به وقایع دوسال و نیم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که حجم وسیعی از تهدیدات متوجه نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران گردیده بود، اشاره دارد. سال هایی که بعضی از افراد مهم و تأثیر گذار در ساختار سیاسی و اجرایی کشور- همچون ابوالحسن بنی صدر که مسئولیت ریاست جمهوری و فرماندهی کل قوا را نیز عهده داشته است- اقداماتی را اجرا و تدابیری را اتخاذ نمودند که به شدت با روند رو به تکامل انقلاب در تضاد بود. رویدادها و اتفاقاتی که در این وضعیت به وقوع پیوست و عکس العمل کارکنان ارتش در مواجهه با آن، مباحث و موضوعات فصل دوم را تشکیل می دهد.
"آغاز جنگ تحمیلی" نام فصل سوم کتاب است. این فصل مباحثی چون میزان آمادگی نیروهای مسلح و به خصوص ارتش جمهوری اسلامی ایران را در بر میگیرد. در نهایت، به شروع جنگ و اقدامات صورت پذیرفته در این حوزه پرداخته و چرایی علاقه بعثیون به تسخیر آبادان به صراحت بیان شده است.
فصل چهارم یا فصل پایانی کتاب به "عملیات ثامن الائمه"  اختصاص یافته که باعث شکست "حصر آبادان" گردید. در طول سه فصل قبلی، تمامی رویدادها و حوادث مرتیط با ارتش جمهوری اسلامی ایران که از آنها می توان به عنوان مقدمات انجام این عملیات بزرگ و سرنوشت ساز یاد نمود، مشخص شده است. در این فصل نیز به چرایی و چگونگی محوریت لشکر پیروز 77 خراسان در این عملیات، به عنوان اصلی ترین دلیل و نقش تمامی نیروهای شرکت کننده در این عملیات، مورد بازخوانی و تشریح قرارگرفته است.
در آخر کتاب اسناد، تصاویر و منابع مربوط به موضوعات مربوط در پایان این کتاب قرار داده شده است.
کتاب حصر شکنان به قلم شاداب عسگری و زیر نظر مستقیم علمی- تخصصی سرتیپ ستاد ناصر آراسته به رشته تحریر در آمده و به سفارش هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در قطع رقعی در سال 1392 توسط انتشارات سوره سبز (2-88104430-021) به چاپ رسیده است.

 

اسم کتاب : حصر شکنان

نویسنده : شاداب عسگری

تعداد صفحات :255  صفحه

ناشر : سوره سبز

قطع : وزیری

قیمت : 150000 ریال

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده