همایش سپهبد علی صیاد شیرازی و هوانیروز روز چهارشنبه 26 تیرماه مصادف با هشتمین روز از ماه میهمانی خدا به منظور بزرگداشت آن شهید بزرگوار و شهدای هوانیروز و همچنین تجلیل از خانواده شهدا و پیشکسوتان در ستاد هوانیروز برگزار گردید.

در این همایش که امیر خرم طوسی معاون هماهنگ کنندة رئیس ستاد ارتش، امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی، حجت الاسلام آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، تعداد دیگری از مسئولین و فرماندهان نیروی زمینی و هوانیروز و پیشکسوتان سالهای دفاع مقدس از جمله خلبانان سخت کوش و اثر گذار هوانیروز حضورد اشتند ابتدا امیر سرتیپ دوم خلبان هوشنگ یاری فرمانده هوانیروز ضمن بیاناتی حضور خانواده  ای شهدا و پیشکسوتان را  گرامی داشتند و ازگروه معارف جنگ و عقیدتی سیاسی هوانیروز و همچنین هیئت معارف جنگ شهیدصیاد شیرازی که در بر گزاری این همایش همفکری و کمک نموده اند تشکر کرد.

در ادامه امیر سرتیپ ناصر آراسته رئیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد ضمن تشکر از فرماندهی هوانیروز و دست اندر کاران همایش، مطالبی در خصوص “ارتباط شهید صیاد با هوانیروز” بیان داشتند. ایشان شناخت شهید صیاد از هوانیروز و اشراف وی به این نیروی ارزشمند را در سطحی عالی توصیف و اظهار داشتند که ارتباط شهید صیاد با هوا نیروز حتی با زبان فنی و تخصصی ارتباطی بسیار نزدیک، عمیق و صمیمی بود.

امیر آراسته در ادامة اظهارات خود گفتند: در یاد داشت هایم مرور میکردم به این جمله از بیانات شهید صیاد بر خورد کردم که فرموده بودند” ما در عملیاتهای زمینی شکست یا عدم پیروزی داشتیم ولی هوانیروز هیچ گاه در هیچ عملیاتی شکست نداشت”.  ایشان افزودند: از مننظر شهید صیاد یک پرندة هوانیروز از ساختاری راهبردی بر خوردار بود، او یک عنصر هوا نیروزی و پروازی را یک عنصر راهبردی می دانست.

در ادامة همایش تعدادی از همرزمان و نیز فرزند شهید صیاد به بیان خاطراتی از آن شهید بزرگوار پرداختند. هریک از همرزمان و فرزند شهید با بیان خاطرات خود بر تعدادی از فضایل اخلاقی آن شهید والامقام از جمله وقت شناسی به ویژه تأکید و عمل به اقامة نماز اول وقت حتی در شرایط سخت و بحرانی، داشتن آرامش و طمأنینه و اعتماد به نفس و قدرت بالای مدیریت در شرایط بحرانی، ابتکار عمل در ایجاد تشکیلات مخفی برعلیه رژیم در قبل از انقلاب، کم خواب و خوراک بودن، ساده زیستی و قائل به تشریفات نبودن و… تأکید نمودند.   

سپس امیر سرتیپ پوردستان فرمانده نیروی زمین ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان مطالبی به نقش بی بدیل شهید صیاد در دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: شهید صیاد فرمانده ای بود که یاد و نام او لرزه بر اندام دشمنان میهن انداخته بود، تا آنجا که مالک اشتر نیروهای مسلح نام گرفت و همانگونه که امام علی علیه السلام در رسای ملک اشتر نوحه سرائی میکند فرماندهی معظم کل قوا نیز با تعابیر خاصی از آن شهید بزرگوار یاد نموده و با حضور و اقامه نماز بر جنازه شهید صیاد بر تابوت او بوسه می زند که این افتخار تا کنون از فقط از آن شهید صیاد بوده است.

امیر پوردستان در بخش دیگری از بیانات خود به نقش اثر گزار هوانیروز در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن فکر میکرد با خروج مستشاران خارجی هوانیروز در فعالیت های خود ناتوان گشته و زمین گیر خواهد شد، اما روحیة اعتماد به نفس و سازندگی که از انفاس قدسی حضرت امام ره بر این نیرو دمیده شد باعث شد که اولین نیروئی که در ابتدای جنگ موجب توقف دشمن از پیشروی گردید هوانیروز باشد و نقش این نیرو در طول جنگ نیازی به گفتن ندارد و در سال آخر جنگ نیز با به هم پیوستن شهید صیاد و این نیرو نقطة عطفی در پایان جنگ رقم زده شد و با فرماندهی شهید صیاد در عملیات مرصاد منافقین و دشمنان در رسیدن به اهداف خود ناکام شده و موجبات حفظ تمامیت ارضی و سربلندی نظام فراهم گردید.

در ادامة همایش شهید صیاد و هوانیروز با حضور فرماندهان و مسئولین حاضر در همایش از چهار جلد کتاب که در خصوص هوانیروز به چاپ رسیده است رو نمائی به عمل آمد.

این همایش با اقامة نماز مغرب و عشاء ، صرف افطار و نیز تقدیر از خانوادة شهید صیاد، خانواده های شهدای هوانیروز و پیشکسوتان به پایان رسید.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده