به مناسبت 26 آبان سالروز آزادسازی سوسنگرد
همایش تحلیل و بررسی عملیات آزادسازی سوسنگرد در دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دومین همایش «بررسی سلسله عملیات های غرب اهواز در سال اول جنگ» ویژه عملیات آزاد سازی سوسنگرد در روز یکشنبه 26/08/1392با حضور جمعی از مقامات عالیرتبه نظامی و پیشکسوتان دفاع مقدس در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس) برگزار گردید.

 امیر سرتپ دوم حسین ولیوند زمانی، فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: فتح سوسنگرد یکی از حماسه های ماندگار و برگ زرینی از افتخارات ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

امیر ولیوند ضمن گرامی داشت یاد و خاطره تمام شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی به ویژه شهدای عملیات آزادسازی سوسنگرد اظهارداشت: درطول دفاع مقدس سلسه عملیات های مهمی همچون طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس و .. صورت گرفته که به آنها از زوایای گوناگون پرداخته شده، اما سلسه عملیات های صورت گرفته در سال اول جنگ مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته می شود که ما در این همایش درصدد هستیم تا به این گونه عملیات ها و نقش و تاثیر آنان بر روند جنگ تحمیلی بپردازیم.
فرمانده دافوس در ادامه با باطرح این سوال که چه کسانی و چه گروه هایی در روزهای نخست جنگ جلوی پیشروی دشمن را گرفتند افزود: اگر پیشروی دشمن در روزهای نخست توسط رزمندگان اسلام گرفته نمی شد و اگر خوزستان و اهواز درپی تصرف سوسنگرد به اشغال دشمن در می آمد معلوم نبود سرنوشت جنگ به کجا کشیده می شد.
امیر سرتیپ ولی وند سپس راهبرد توقف و تثبیت را دو راهبرد رزمندگان اسلام برای مقابله با دشمن در روز های نخست جنگ عنوان و تصریح کرد: رزمندگان اسلام با این دو راهبرد دشمن را در وضعیتی قرار دادند که چشم انداز جنگ را برایشان در ابهام قرار داد فلذا آنان را درهمان مراحل اولیه وادار به درخواست آتش نمود.
وی در پایان هدف از برگزاری همایش تحلیل عملیلت آزادسازی سوسنگرد را آشنائی هرچه بهتر جامعه با دلاورمردی های رزمندگان اسلام عنوان و خاطرنشان کرد: در رابطه با سال اول جنگ این دانشگاه مقالات و کتاب های خوبی تالیف و یا در دست نگارش دارد.

گفتنی است که  همایش «بررسی سلسله عملیات های غرب اهواز در سال اول جنگ» در هفت محور «جایگاه رهبر فرزانه انقلاب به عنوان نماینده امام(ره) درعملیات آزاد سازی سوسنگرد، تحلیل رویداد‌های سال نخست جنگ تحمیلی با تاکید بر دفاع از خرمشهر و سوسنگرد، نقش دین در دفاع مقدس، تجزیه و تحلیل عملکرد رزمندگان اسلام در عملیات غرب اهواز با بررسی عملکرد لشگر 92 زرهی خوزستان و همچنین ثبت خاطرات رزمندگان آن دوران در قالب کتاب برگزار شد.

در ادامه در این همایش حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش نیز طی سخنانی ظهار داشت: استکبار از پیروزی سریع انقلاب شکوهمند اسلامی درایران بسیار شگفت زده شده بود و به همین جهت با انواع توطئه و ترورها در اوایل انقلاب درصدد ضربه زدن به نظام اسلامی بود اما وقتی از این راه به نتیجه نرسید جنگ تحمیلی را گزینه پیش روی خود قرار داد.
حجت اسلام آل هاشم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آزادسازی سوسنگرد، تنها یک عملیات صرفا نظامی نبود، بلکه به منزله صیانت از انقلاب و دستاوردهای  آن بود، افزود: یکی از نکته‌های مهم این عملیات، توجه به جایگاه حضرت امام خمینی( رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) و صدور پیام تاریخی ایشان است که فرمودند: «سوسنگرد تا فردا باید آزاد شود»  
 در این همایش امیر سرتیپ دوم بازنشسته سیدتراب ذاکری از پیشکسوتان دفاع مقدس و افسر اطلاعات لشکر 92 زرهی خوزستان با اشاره به نقش مقام معظم رهبری در آزادسازی سوسنگرد گفت: اگر ایشان در آن مقطع حساس در خوزستان نبودند سوسنگرد و اهواز حتماً سقوط می‌کردند.
ایشان در نشست تخصصی بررسی و تحلیل سلسله عملیات‌های غرب اهواز در سال اول جنگ به ویژه عملیات آزادسازی سوسنگرد که با محوریت تبیین و تشریح جایگاه مقام معظم رهبری در عملیات مذکور در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) برگزار شد، با طرح این سوال که چرا غرب اهواز کانون توجه رژیم صدام بود، افزود: دشمن بعثی می‌دانست اگر به اهواز دسترسی پیدا کند قطعاً به هدف خود که همان اشغال ایران است دست خواهد یافت به همین دلیل بود که لشکر پنج مکانیزه و 9زرهی خود را در غرب اهواز و لشکر 10 زرهی و یک مکانیزه را در شمال غرب اهواز قرار دادند.
وی افزود: لشکر پنج مکانیزه بعثی‌ها در روز چهارم جنگ به 15 کیلومتری غرب اهواز رسید و تابلوی آن را در تلویزیون عراق نشان دادند سپس بستان را اشغال کرده و در ارتفاعات الله اکبر روبروی سوسنگرد مستقر شدند.
امیر سرتیپ دوم ذکری در ادامه تصریح کرد: از روز چهارم تا روز نهم جنگ، عراقی‌ها 9 عملیات تهاجمی برای رسیدن به جاده حمیدیه به جاده سه راهی سوسنگرد انجام دادند که همه آنها شکست خورد .
افسر اطلاعات لشکر 92 زرهی خوزستان با اشاره به عملکرد ستاد جنگ‌های نامنظم به فرماندهی شهید چمران، گفت: این ستاد زیر نظر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بود که جا دارد بیشتر به جایگاه و نقش ایشان در این ستاد و آزادسازی سوسنگرد پرداخته شود. چرا که در آن شرایط در غرب اهواز هیچ نیرویی نداشتیم و فقط نیروهای سپاه، ژاندارمری، پلیس، دانشجویان افسری و نیروهای همراه دکتر چمران در این تشکیلات حضور داشتند.
وی با بیان این که مقام معظم رهبری در هماهنگ کردن این نیروها بسیار نقش داشتند، خاطر نشان کرد: ایشان آن گروهها را جمع کرده و گفتند به خاطر اسلام، قرآن، خوزستان و کشور با هم هماهنگی داشته باشید. بنابراین باید گفت اگر نقش مقام معظم رهبری در خوزستان نبود، خوزستان و اهواز حتماً سقوط کرده و رژیم بعثی به اهدافش رسیده بود.
همچنین در این همایش امیر سرتیپ سید مجتبی تهامی از پیشکسوتان دفاع مقدس در لشکر 92زرهی نیروی زمینی ارتش گفت: بزرگترین حماسه دوران دفاع مقدس در سال اول جنگ اتفاق افتاد.
 امیر تهامی در ادامه صحبت خود گفت: در آن مقطع حساس ارتش با هدایت عملیات تاخیری 6 روزه در خطرناک ترین معبر و با استفاده از تاکتیک های ویژه و همکاری خلبانان شجاع نیروی هوایی و توپخانه باعث شد تا لشکر 10 رژیم بعثی، آرزوی عبور از کرخه را به گور برد.
به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ سید مجتبی تهامی از پیشکسوتان دفاع مقدس در نشست تخصصی بررسی و تحلیل سلسله عملیات های غرب اهواز در سال اول جنگ، به ویژه عملیات آزادسازی سوسنگرد با محوریت تبیین و تشریح جایگاه مقام معظم رهبری در عملیات مذکور که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) برگزار شد، اظهار داشت: هرنسلی باید تجارب خود را بدون تحریف حقایق درتاریخ ثبت کند تا آیندگان بتوانند از آن به نحوه درست بهره برداری نمایند.
 وی افزود: مسائل نظامی، نیاز به دانش ویژه ای دارد که اگر از آن غفلت شود زیانبار است فلذا علت هزینه های زیادی که ارتش ها و مراکز علمی برای این دانش می کنند این است که در جنگ کمترین هزینه را بدهند.
به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ سید عبدالرحیم  موسوی، جانشین فرماندهی کل ارتش نیز در مراسم اختتامیه دومین همایش تحلیل عملیات های غرب اهواز با محوریت عملیات آزاد سازی سوسنگرد که با حضور حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، و تعداد دیگری از مسئولان عالیرتبه نیروهای مسلح در محل دانشگاه فرماندهی و ستاد (دافوس) ارتش برگزار شد، با اشاره به نقش کلیدی و حساس مقام معظم رهبری در عملیات آزادسازی سوسنگرد گفت: توفیقات رزمندگان اسلام در این عملیات سرنوشت ساز تنها یک ورق از دفتر حضور مقام معظم رهبری در هشت سال دفاع مقدس است و همانگونه که ما تاکنون نتوانسته ایم بیش از یک سطر از کتاب قطور دفاع مقدس را بیان کنیم به همان میزان نیز به نقش محوری معظم له در سالهای دفاع مقدس بسیار اندک پرداخته شده است.
وی در ادامه با اشاره به لحظه وداع حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از حضرت زینب (س) گفت: حضرت زینب (س) با اشاره امام حسین (ع) آرام شدند و این اشاره ولایت است که همیشه راه را نشان می دهد و آرام بخش و تسکین دهنده و یا عزت آفرین و موفقیت آفرین است. در جریان سوسنگرد نیز حضرت امام (ره) زمانی که فرمودند: سوسنگرد تا فردا باید آزاد شود در واقع این جمله اشاره ولایت بود و موجبات شکست حصر سوسنگرد را فراهم کرد.
امیر موسوی همچنین تصریح کرد: در بیان تاریخ دفاع مقدس بهتر است به تعبیر مقام معظم رهبری هر آنچه در واقعیت اتفاق افتاده است، نه کم و نه زیاد آن بازگو شود و لذا اینکه برخی سال اول جنگ را تعبیر شکست می کنند منصفانه نیست، چرا که بسیاری از پیروزی ها و دستاوردهای ارزشمند سال های دفاع مقدس از جمله عملیات غرورآفرین 140 فروندی نیروی هوائی در اول مهرماه 59، 26 آبان ماه 59، سالروز آزادسازی سوسنگرد، 7 آذر 59، سالروز نیروی دریایی که در این روز نیروی دریایی ارتش بعث به طور کلی در هم کوبیده شد و … همه در سال اول جنگ رقم خورده است.
در دومین همایش بررسی سلسله عملیات های غرب اهواز با محوریت عملیات آزادسازی سوسنگرد تعدادی از رزمندگان حماسه آفرین و خانواده های معظم شهدای این عملیات مورد تقدیر و تجلیل قرارگرفتند.
بنابراین گزارش، در این مراسم از خانواده های مرحوم سرتیپ دوم غلامرضا قاسمی نو، فرمانده لشکر 92 زرهی خوزستان در زمان آزادسازی سوسنگرد،مرحوم سرتیپ دوم امرا … شهبازی، فرمانده تیپ 2 لشکر 92 زرهی، شهید حمید برزگر نصر آبادی از تیز پروازان نیروی هوایی ارتش، شهید نورکرم سوری از دلاور مردان سلحشور لشکر 92 زرهی خوزستان، شهید سروان عبدا…عیسی پور از دلاورمردان سلحشور گروه جنگ های نامنظم دکتر چمران، شهید جاوید الاثر و رزمنده دلاور سرهنگ پاسدار مظاهر سیفی بلات، شهید محمد تقی نفریه از رزمندگان دلاور وسنگر سازان بی سنگر جهاد سازندگی تجلیل شد.
همچنین در ادامه از تعدادی از رزمندگان حماسه آفرین عملیات آزادسازی سوسنگرد از جمله آقایان قدرت ا…بهاری، علیرضا چراغی، علیرضا بنکدار و فضل ا… بور بور که همگی از سربازان دلاور لشکر 92 زرهی خوزستان در عملیات آزاد سازی سوسنگرد بودند با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.
منبع : پایگاه اطلاع رسانی ارتش ج.ا.ا – aja.ir
 

 

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده