23 دی ماه سالروز عملیات کربلای 6
چگونگی نام گذاری عملیات های انجام شده توسط ایران به قبل از انجام عملیات طریق القدس در منطقه بستان برمی گردد که بعد از پیشنهاد طرحهای عملیاتی"ولی الله" توسط لشکر 16 زرهی، در جلسه ای با حضور سپهبد شهید صیاد شیرازی، شهید باقری پیشنهاد نامگذاری کربلا 1 الی کربلا 12 برای رسیدن به کربلا را می دهد که مورد پذیرش قرار می گیرد. به همین دلیل در طرحهای عملیاتی کربلا، عملیات طریق القدس کربلا 1، فتح المبین کربلا 2، بیت المقدس کربلا 3 و عملیات رمضان طرح عملیاتی کربلا 4 تعیین می گردد.

ولی به دنبال انجام عملیات های مستقل، سپاه پاسداران سلسله عملیات های خود را به نام کربلا ادامه می دهد و عملیات کربلا 4 را در منطقۀ شلمچه طرح ریزی و اجرا می کند، همزمان با اجرای عملیات کربلا 4 توسط سپاه در شلمچه، عملیات کربلا 5 توسط نیروی زمینی ارتش در منطقه غرب و جبهۀ نفت شهر طرح ریزی شده و با پیش بینی های به عمل آمده اقدامات وسیعی صورت می پذیرد تا بلافاصله بعد از موفقیت یگانهای سپاه پاسداران در عملیات کربلا4، این عملیات اجراء گردد و بدین ترتیب از موفقیت منطقۀ جنوب حمایت شود، ولی عملیات کربلا 4 به دلیل کشف آن از سوی دشمن متوقف شده و به همین دلیل عملیات کربلا 5 در غرب نیز اجرا نمی گردد.اصرار سپاه پاسداران برای تداوم عملیات در منطقۀ شلمچه منجر به اجرای عملیات دیگری به نام کربلا 5 در تاریخ 65/10/19 می شود و با توجه به موفقیت های به دست آمده و فشار سنگینی که از سوی نیروهای عراقی به این منطقه وارد می شد، به منظور دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده و کاهش فشار بر منطقۀ عملیاتی کربلای5، عملیات کربلا 6 در روز 23 دی ماه سال1365، با رمز یا فاطمه الزهراء‌ (س) در منطقه عمومی سومار، به وسعت تقریبی 100 کیلومترمربع آغاز شد. این عملیات توسط نیروی زمینی ارتش در حالی به اجرا درآمد که عراقی ها کاملاً به اجرای عملیات پی برده و دشمن با به اسارت درآوردن و یا شهید نمودن عناصر دسته های شناسایی و گردانهای شهادت مانند به شهادت رساندن سرلشکر شهید ابوالفضل شبان فرمانده یگان شناسائی لشکر 77 ثامن الائمه، فرصت کلی جهت ترمیم موانع و مسدود نمودن محورهای نفوذ را پیدا می کند، لذا عملیات کربلا 6 بدون هیچ گونه غافلگیری و الزاماً جهت پشتیبانی از عملیات کربلا 5 اجراء گردید.

از اهداف اصلی این عملیات، آزادسازی نفت شهر و ارتفاعات مرزی در این منطقه بود که با توجه به آگاهی یگانهای عراقی از این حمله و از بین رفتن غافلگیری، توفیق چندانی حاصل نشد. اما از آنجائیکه مشغول کردن نیروهای دشمن در این منطقه یکی از اهداف مهم این عملیات به شمار می رفت، نیروهای ارتش در چندین مرحله و با تغییر آرایش پی در پی، به مواضع دشمن بعثی حمله برده و آنها را در مواضع خود زمین گیر کردند، در نتیجه لشکرهای 16و 17 زرهی و22 پیادۀ عراق نتوانستند جهت تقویت یگان های درگیر جنوب(منطقۀ عملیاتی کربلا5)، خود را به آن منطقه برسانند.
از جمله یگان هائی که در مرحلۀ پایانی این عملیات وارد عمل شد، لشکر 58 ذوالفقار بود که تلاش گسترده ای را برای درگیر کردن نیروهای دشمن و انهدام آنان به کار بست و نیروهای تکاور زبدۀ این لشکر، شجاعت و رشادت بی نظیری از خود به نمایش گذاشتند.
در عملیات کربلای6، 11 تیپ عراقی در منطقه درگیر بودند که به هر یک از آنان خسارتی در حدود 20 تا 80 درصد وارد شد. همچنین در این عملیات 12 فروند هواپیما، دهها دستگاه تانک و نفربر و 7 فروند بالگرد دشمن منهدم شدند.
رزمندگان اسلام با عبور از موانع گوناگون از جمله میدان‏های وسیع مین، سیم‏های خاردار و تله‏ های انفجاری، به دشمن بعثی یورش بردند و پس از شکستن خطوط و مواضع دشمن، بیش از 60 کیلومتر مربع  از خاک میهن اسلامی را آزاد کردند.
در این عملیات علاوه بر آزادی ارتفاعات منطقه و انهدام پنج گردان و پنج تیپ دشمن، تعداد سه هزار نفر از مزدوران بعثی کشته و زخمی شده و تعدادی تانک و نفربر و انواع سلاح‏های سبک و سنگین به غنیمت سربازان اسلام درآمد.
لازم به ذکر است که در آغاز هجوم ارتش عراق، مدافعان اندک نفت شهر با اتکا به این ارتفاعات بیش از 48 ساعت مقاومت کردند اما نفت شهر در دوم مهر سال 1359 اشغال شد و تا آخر جنگ در اشغال دشمن ماند. در عملیات کربلای 6 برای آزادی نفت شهر و تصرف نفت خانه عراق تلاشی صورت گرفت اما نتیجه ای در این خصوص حاصل نشد .
در مرحلۀ اول عملیات کربلای6، لشکر84 پیاده، تیپ 55 هوابرد و لشکر77 پیاده، مسئولیت اجرای تک را بر عهده داشتند و لشکر 21 حمزه در احتیاط قرارگاه غرب (قرارگاه هدایت کنندۀ عملیات) بود.هوانیروز هم با بکار گیری 9 فروند بالگرد و انجام 110 ساعت پرواز، 580 مجروح را تخلیه، 285 نفر از رزمندگان را هلی برن و 10 تن مهمات و تدارکات را حمل کردند. 

استعداد نیروهای درگیر در این عملیات عبارت بودند از :  ایران : 36 گردان پیاده و زرهی و 2 گردان توپخانه         عراق : 44 گردان پیاده ، زرهی و مکانیزه
در عملیات کربلای 6 رزمندگان نیروی زمینی ارتش رشادتهای زیادی نشان دادند و شهدای زیادی را تقدیم کردند. حماسه های جاوید و به یاد ماندنی از افسران رشید ارتش اسلام به ویژه رشادتهای شهید علی اکبر گندمی، ابوالفضل شبان و علی یادگاری بر روی تپه آنتن ( سومار) فراموش نشدنی است.
نتایج عملیات:
1- مناطق آزاد شده: 40 کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی در این عملیات آزاد گردید .
2- یگانهای منهدم شده دشمن : گردانهای 1 و 2 از تیپ 108- گردان 1 از تیپ 606-یک گردان از تیپ 80 پیاده – یک گردان از تیپ 45 – یک واحد کماندویی و 3000 نفر کشته و زخمی  از نفرات دشمن
3- تجهیزات منهدم شده دشمن: 13 فروند هواپیما- 3 فروند بالگرد- 20 دستگاه تانک و نفربر- چندین انبار مهمات – تعداد زیادی خودرو
4- غنائم بدست آمده : دهها دستگاه تانک و نفربر- تعداد زیادی انواع سلاح سبک

شهدای عملیات :
شهید شاهین بخشی، شهید علی رضا امیری، شهید خدابخش براهویی، شهید غلام مرشدی، شهید غلام رضا کیخا، شهید رضا کیخا، شهید کرم علی جافرمن، شهید خانجان پایدار، شهید علی یادگاری
منابع:
1-    کتاب اطلس نبردهای ماندگار/ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی/ سازمان ایثارگران
2-    فرزندان خاک / میکائیل احمدزاده / نشر آجا
3-    دفاع مقدس،(نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران) ، مرکز پشتیبانی آموزش معاونت آموزشی نزاجا، ص 267 – 1373

4- و http://www.fatehan.ir/page.aspx?pid=240

http://dsrc.ir/view/articleFrame.aspx?ID=3210&PF=1

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده