عملیات خوارزم (ضربت ذوالفقار)
ارتفاع حساس مرزی میمک در غرب جمهوری اسلامی با شیب تند بطرف شرق و شیب ملایم بطرف غرب و با داشتن مزیت و برتری کنترل معابر و مناطق اطراف خود در استان ایلام واقع گردیده است. دو پاسگاه مرزی و قدیمی هلاله و نی خزر در منتهی الیه شیب غربی آن واقع بوده که در جریان آغاز جنگ منهدم گردید. ارتفاع میمک قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مورد اختلاف هر دو کشور ایران و عراق بوده و اقدامی جهت تعیین خطوط مرزی نیز در این رابطه انجام گردید ولی منجر به نتیجه قطعی نشد.

بعد از آغاز جنگ همانطور که در عملیاتهای پدافندی این منطقه بیان شده است، دشمن توانست قسمتی از ارتفاعات را اشغال نموده و در مواضع خود مستقر شود.

عملیات خوارزم با هدف تصرف میمک توسط لشگر 81 زرهی کرمانشاه از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طی طرح عملیاتی امین طرح ریزی گردید و تیپ یکم این لشگر با رمز الله اکبر، طرح عملیاتی خوارزم 6 را در 22 آذرماه 1359 تهیه نمود و مقدمات انجام عملیات را فراهم آورد. در نامگذاری این طرح از نام فرمانده شجاع گردان 217 تانک لشگر 81 سرگرد خوارزمی استفاده شده است.در بیان طرح مانور عملیات آمده بود که عناصر رزمی تیپ1 زرهی که شامل 2 گردان مکانیزه و 2 گردان تانک و یک گردان پیاده بودند، در دو محور دور و جدا از هم وارد عمل شوند. در محور شمالی که به ارتفاعات میمک منتهتی می شد، یک گردان تانک و یک گردان مکانیزه وارد عمل می شد.در محور دیگر، گروه رذمی 222 تانک که گردان 123 مکانیزه را نیز زیر امر داشت به سمت جنوب و سد کنجانچم پیشروی می کرد و ارتفاعات غربی سد را از وجود نیروهای دشمن پاک می نمود.منطقۀ عملیاتی جنوبی که ارتفاعات کولک را در برمی گرفت، کوهستانی صعب العبور بود که در بعضی نقاط، رساندن تدارکات با دواب انجام می گرفت، بنابراین پیشروی یگان زرهی و مکانیزه در چنین منطقه ای با مشکلات زیادی مواجه بود.
عناصر تیپ1 زرهی در ساعت اول حمله موفق شدند، عناصر تأمین دشمن را در غرب دشت لیک و دامنۀ شرقی ارتفاعات میمک نابود یا مجبور به فرار نمایند و تعدادی از افراد دشمن را به اسارت بگیرند و خط تأمینی دشمن را قبل از ساعت 8:00 منهدم سازند.از این ساعت به بعد پیشروی به سوی مواضع اصلی پدافندی عراقی ها آغاز شد.
در ساعات اولیۀ حمله، پیشروی نیروهای ایرانی به طور نسبی بسیار خوب بود و نیروهای دشمن غافلگیر شده و نتوانستند مقاومت چندانی در مقابل یگان های ایرانی نشان دهند. به نحوی که گردان های 123 و 195 مکانیزه قبل از ساعت 9:00، محدودۀ هدف های خود را در منطقۀ سد کنجاچم و میمک اشغال کردند.
گروه رزمی 217 تانک که از جنوب میمک حمله می کرد، در ساعت 11:20 گزارش داد که عناصر تقویتی دشمن از طرف تپه شینو و جنوب پاسگاه نی خضر وارد منطقۀ نبرد میمک شده اند. این امر نشانه ای از آماده شدن دشمن برای پاتک بود.
تا قبل از ساعت 12:00 روز اول حمله، هر 4 گردان تیپ1 زرهی به منطقۀ هدف خود رسیده و تلاش کردند، هدف را تصرف کرده و از وجود دشمن پاک سازند. در ساعات اولیۀ بعد از ظهر حملات هوائی با دشمن بود و هواپیماهای ایرانی نتوانستند مانع ورود هواپیماها و بالگردهای دشمن به منطقۀ نبرد گردند.
عشایر ایل خزل ارتفاعات میمک و دامنه های غربی آن را سرزمین آبا و اجدادی خود دانسته و تعلقات و پیوستگی عمیقی نسبت به زمین منطقه دارند. این وابستگی مورد توجه فرماندهی عملیات قرار گرفت و افراد این ایل در شناسایی و اجرای عملیات نقش بسیار مهمی را ایفا نمودند.  عملیات خوارزم یا ضربت ذوالفقار در منطقه عمومی میمک و با رمز یا الله انجام شد که با رشادت های      بی نظیر رزمندگان ایرانی به ویژه هوانیروز قهرمان و دلاورانی چون شهید احمد کشوری بخشهای عمده و حساس ارتفاعات میمک به تصرف درآمد و قسمت عمده ای از مرز در این منطقه تامین شد.
 در این رابطه نقش هوانیروز و نیروی هوائی در پشتیبانی عملیات فراموش نشدنی است. ارتش عراق نزدیک به یک ماه با اجرای پاتکهای سنگین تلاش کرد تا اولین شکست گسترده خود را جبران نماید ولی بدلیل مقاومت نیروهای اسلام موفق نشد و سرانجام مناطق تصرفی تثبیت گردید. از جمله نکات قابل توجه این عملیات، رعایت ا صل غافل گیری بود که فرماندهان عراقی بعد از یک هفته آماده باش کامل بدلیل عدم پیش بینی حمله نیروهای ایرانی برای یگانهای خود وضعیت عادی اعلام کرده بودند.
نتیجه:
1.    تصرف ارتفاعات کله قندی، 620، 525، 540 در محورهای شمالی و جنوبی منطقه عملیات.
2.    کشته و مجروح نمودن 2000 عراقی و به اسارت گرفتن 164 نفر.
3.    انهدام 60 دستگاه تانک و نفربر، 5 دستگاه خودروی مختلف، سرنگونی 2 فروند هواپیما و سه فروند هلیکوپتر، انهدام تیپ 2 پیاده کوهستانی و گردان 7 تانک به میزان 70 درصد از جمله تلفات و ضایعات وارد شده به عراق بوده است.
همچنین در این عملیات تعداد 13 دستگاه تانک، 2 دستگاه نفربر و تعدادی موشک مالیوتکا و اقلام مخابراتی و متفرقه به غنیمت رزمندگان دلاور ارتش درآمد.
منابع :
1.    کتاب اطلس نبردهای ماندگار /نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی /سازمان ایثارگران
2.    تقویم تاریخ دفاع مقدس/ انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی/ جلد 5
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده