به مناسبت 21 آبان روز صدور طرح کلی دفاعی خوزستان از سوی قرار گاه تاکتیکی نیروی زمینی ارتش در جنوب
بدون تردید رژیم بعثی صهیونیستی عراق در آغاز تجاوز خود به سرزمینهای ایران اسلامی در 31 شهریور سال 1359 از حمایتهای بی دریغ استکبار جهانی به رهبری آمریکا برخوردار بود. و این درحالی بود که سیستم های اداری و اجرایی کشور پس از انقلاب انسجام لازم را نیافته و آمادگی لازم را برای دفاع بموقع از کیان و تمامیت ارضی کشور را نداشتند.

اما به هر ترتیب نیروهای موظف دفاعی کشور، عاشقانه با بضاعت موجود متناسب با شرایط آن روز، به همراه مردمی که احساس تکلیف دفاع از میهن اسلامی راحت را از آنان گرفته بود در صحنه های دفاع از میهن اسلامی حاضر شده و دشمن بعثی را متوقف کردند.

متوقف کردن، تتبیت دشمن و زمین گیر کردن ارتشی که حداقل با هدف تصرف کامل خوزستان به حرکت در آمده بود، جزء اقدامات اولیه ای بود که طراحی برای بیرون راندن متجاوز را در پی داشت. لیکن قبل از متوقف کردن ماشین جنگی ارتش عراق هیچ اقدام دیگری متصور نبود.
دشمن بعثی صهیونیستی و متجاوز عراق در پنجاه روز اولیه تجاوز خود قریب 15000 کیلومتر مربع از سرزمینهای ایران اسلامی – شامل 13 شهر و صدها روستا- را اشغال کرده بود. و هدف اساسی او اشغال خرمشهر، آبادان، اهواز، دزفول و نهایتاً قطع ارتباط استان خوزستان از پیکره اصلی کشور بود که پس از مقاومت دلیرانه و ایثارگری نیروهای نظامی و غیرنظامی حاضر در صحنه، تنها به اشغال بخش غربی خرمشهر و محاصره آبادان اکتفا کرد.   
اینک پس از گذشت33 سال از آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس، برای اولین بار دستورالعمل دفاع از قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران که دقیقاً پنجاه و یک روز پس از تجاوز نیروهای بعثی عراق از سوی فرمانده نیروی زمینی (وقت) ارتش جمهوری اسلامی ایران (مرحوم سرلشگر ظهیرنژاد) صادر شده است را در پایگاه اطلاع رسانی هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی مشاهده می نمایید.
ویژگیهای تخصصی این دستور العمل که امروز از آن بعنوان یک سند تاریخی یاد می شود گویای این است که نیروهای متخصص و باتجربه در امور نظامی، فرماندهی دفاع از کشور را در روزهای آغازین دفاع مقدس بعهده داشته اند.
در این دستورالعمل که صرفاً مربوط به منطقه خوزستان می باشد. استان پهناور خوزستان ابتدا به سه منطقه، شمالی، میانی و جنوبی تقسیم شده است. با عنایت به محورهای عمده نفوذی در مرزهای خوزستان، فرماندهی «اکبر» برای منطقه شمال خوزستان به مرکزیت دزفول با مسؤلیت سرهنگ پیاده ستاد ورشوساز، فرماندهی «بوتراب» در منطقه میانی خوزستان به مرکزیت اهواز به فرماندهی سرهنگ زرهی ستاد قاسمی و فرماندهی «جلال» در منطقه جنوب استان خوزستان به مرکزیت آبادان که مسؤلیت فرماندهی آن بعهده سرهنگ پیاده ستاد جوادی واگذار شده است. شایان ذکر است برای هر یک از مناطق ذکر شده که با اختصاص یگانهایی به هریک از این فرماندهی مناطق، مأموریت متوقف کردن و تثبیت دشمن با تعیین خطوط حدّ هر منطقه بین این قرارگاههای عملیاتی تقسیم و یک فرماندهی نیز برای نیروهای احتیاط در نظر گرفته شده و مسؤلیت آن بعهده سرهنگ زرهی ستاد سیروس لطفی واگذار شده است.
این دستورالعمل کلیه نیروهای موجود در استان، اعم از نیروهای نظامی و غیرنظامی و مردمی را تحت پوشش قرار داده و سعی کرده از کلیه نیروها و امکانات موجود در جهت اهدافی واحد که همانا متوقف کردن و عقب راندن دشمن در معابر نفوذی و محورهای سه گانه شلمچه- خرمشهر، چزابه- سوسنگرد- اهواز و عین خوش- دزفول می باشد بهره برداری نماید. دربخش دستور به یگانها، کلیه وظایفی که بایستی توسط یگانها و قرارگاههای عملیاتی انجام شود بطور جزء بجزء اعلام گردیده و مسؤل انجام آن معین گردیده است. در همین رابطه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مردمی نیز وظایفی را بعهده گرفته اند. هماهنگی بین آنها و یگانها و فرماندهان ارتشی از نکاتی است که مورد توجه قرارگاه سرفرماندهی بوده است.
شایان ذکر است این دستورالعمل تا عملیات غرور آفرین ثامن الائمه که بمنظور شکستن محاصره آبادان انجام شد اعتبار داشته است.
انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده