معرفی تیپ 55 پیاده هوابرد شیراز
عقاب های طلایی سرزمین فارس در سال 1340 دو گردان 01 و 02 پیاده هوابرد در پایتخت تشکیل شد و پس از چهار سال و در پی تغییرات ساختاری سازمان ارتش، دو گردان یادشده با اسامی 301 و 302 به شیراز منتقل و به هنگ 19 سوار ملحق شدند و در این زمان بود که هسته اصلی تیپ هوابرد در شیراز پایه گذاری شد.

 در سال 1345 یک گردان از لشکر مختلط فارس و یک گردان توپخانه 105م.م. از مرکز آموزش توپخانه اصفهان به دو گردان قبلی افزوده شده و تیپ هوابرد به عنوان یکی از تیپ های لشکر مختلط فارس تشکیل شد. پس از انحلال لشکر مختلط فارس تیپ هوابرد ابتدا به تیپ مستقل 25 شاهین و بالاخره در آبان ماه 1365 به نام تیپ مستقل 55 پیاده هوابرد شیراز تغییر نام داده شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، و با آغاز ناآرامی های داخلی و غائله گروهک ها، به ویژه در مناطق غرب کشور، ضرورت حضور واحدی کارآزموده و زبده برای پایان دادن به این ناآرامی ها باعث شد تا نیروهای این یکان به صورت گردانی به مناطق آسیب دیده اعزام شوند و مأموریت تأمین امنیت مناطق درگیر توطئه بر عهده این تیپ گذاشته شد. تیپ پیاده هوابرد شیراز یکی از منحصر به فردترین یکان های نیروی زمینی ارتش و نیروهای مسلح کشور است، این یکان در واقع تنها یگان عملیاتی پیاده هوابرد(یگانی که از طریق هلی برن و هوابرد تجهیزات و نفرات پیاده آن جابجا می شوند) کشور و حتی خاورمیانه است که در طول سال های دفاع مقدس نقش چشمگیری در آغاز و تثبیت اهداف اولیه عملیات ها که از اهمیت بالایی برخوردار هستند داشتند. تیپ 55 پیاده هوابرد شیراز، نخستین یکان در سرتاسر دنیاست که توانسته است تانک را در عملیات مشترک هوابرد منتقل کند. البته یگان های دیگر بوده اند که به شکل هوابرد تانک را منتقل کرده اند اما این انتقال نهایتاً با فرود هواپیما و خروج تانک یا هلی برد بوده است، اما تیپ 55 پیاده هوابرد نیروی زمینی توانست با اقتدار تانک را با چتر، مانند تجهیزات دیگر بار پرتاب کند و پس از فرود، آن را بلافاصله عملیاتی کرده و تانک از سلامت کامل رزمی و جنبشی برخوردار و آماده شرکت در درگیری باشد. با شروع جنگ تحمیلی، در شهریور 1359 ، تیپ 55 هوابرد شیراز همانند سایر یکان های نیروی زمینی ارتش با تمام توان و استعداد تجهیزاتی و انسانی خود جهت مقابله با حمله ی دشمن بعثی گام به کارزار نبرد گذاشت.

تیپ 55 پیاده هوابرد، همواره به عنوان نوک پیکان نیروهای مسلح در عملیات ها خط شکن بود به طوری که دشمن بعثی لقب عقرب سیاه را به هوابرد داده بود.

تیپ 55 هوابرد شیراز، با حضور در جبهه های جنگ و شرکت در 37 عملیات از جمله عملیاتهای غرور آفرین طریق القدس، بدر، ثامن الائمه، والفجر یک و 9، کربلای یک، دو، سه و شش، فتح المبین، بیت المقدس، مسلم بن عقیل، قادر، خیبر و رمضان همواره به عنوان نوک پیکان نیروهای مسلح در عملیات ها خط شکن بود به طوری که دشمن بعثی لقب عقرب سیاه را به هوابرد داده بود. در طی هشت سال دفاع مقدس هوابرد، بیش از 2350 شهید والامقام و 12700 جانباز صبور و 700 آزاده سرافراز را تقدیم انقلاب کرد تا بر ولایت مداری، ایمان راسخ و عزم نستوه کارکنان آن مهر حقیقت زده باشد و رفیع غفاری از خیل این دلاورمردان است. سرهنگ بازنشسته جانباز رفیع غفاری از کارکنان بازنشسته تیپ 55 هوابرد شیراز با انهدام حدود 200 تانک و نفربر زرهی رژیم بعثی عراق در دوران دفاع مقدس رکوردی بی نظیر دارد.

وی که به شکارچی تانک معروف است در طول8سال دفاع مقدس با موشک تاو موفق به انهدام 142تانک و 55 نفر بر دشمن شده و 50 تانک دشمن متجاوز را هم به غنیمت گرفته است و در واقع یک لشکر زرهی عراق را به تنهایی منهدم کرده است.

شاید برای کسانی که این آمارها را بخوانند تا حدودی اغرا ق آمیز و حتی غیرواقعی به نظر برسد، اما این حکایت نه تنها اغراق نیست بلکه برای اثبات موضوع انهدام این تعداد تانک و نفربر از سوی رفیع غفاری، با بررسی اسناد و با گفتگو با شاهدان عینی دو کتاب توسط نیروی زمینی ارتش و مرکز اسناد انقلاب اسلامی تدوین و به چاپ رسیده و تمامی مدارک وشواهد در این کتاب ها به صورت مستند بیان شده است. رفیع غفاری های تیپ 55 هوابرد، امروز از همیشه آماده ترند تا در برابر هر دشمنی و توطئه ای حماسه ساز شوند. 

منبع:ویژه نامه خورشید سواران نیروی زمینی فروردین 1392

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده